Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 219
Stanislav Thurzo *1. 1. 1470 - +17. 4. 1540
Místo narození: Krakov (Polsko)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: biskup
Anotace:

V letech 1497–1540 byl olomouckým biskupem. Upevnil moc olomouckého biskupství na severovýchodní Moravě. Byl představitelem moravského humanismu a jeho zásluhou se rozvíjel v Olomouci humanistický ruch.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a Severní Moravy 1.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1993.S.105.;

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1470

Melchior Hanel *6. 1. 1627 - +31. 10. 1689
Místo narození: Kroměříž
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: filozof, kněz řádový, překladatel, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Po celý život působil v Olomouci a roku 1647 se stal členem jezuitského řádu. Zabýval se matematikou a fyzikou, na pražské univerzitě však přednášel i etiku, logiku a metafyziku. V roce 1669 byl jmenován seniorem Filozofické fakulty. Napsal Disputationes peripateticae in octo libros Physicorum Aristotelis.

Zdroj:

Kremsier.(s.n. 1889) /místopis Moravy/.; Gabriel, Jiří: Slovník českých filozofů. Brno, Masarykova univerzita 1998. S. 157.;

Jan Felix Ležatka *16. 3. 1741 - +3. 11. 1807
Místo narození: Kroměříž
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Brno, Hranice, Morkovice, Slatinice
Obory působení: kamenosochař
Anotace:

Syn Jana Ležatky st. Datum křtu. Pracoval pro četné kostely moravské, 1786 bohatou štukovou výzdobu chrámu sv. Mořice v Kroměříži a farní kostel v Drahotuších (n.m.č. města Hranice)a ve Slatěnicích (n. Slatinice).

Zdroj:

Toman, P.: Slovník.II.S.29.;.

Jan Václav Prchal *17. 8. 1744 - +16. 10. 1811
Místo narození: Kroměříž
Místo úmrtí: Jihlava
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc
Obory působení: sochař
Anotace:

Syn Františka Prchala, dvorního sochaře olomouc. biskupa, činný v Kroměříži 1742–1760.

Zdroj:

Toman, P.: Slovník výtvarných umělců.II., S.313.;.

Tomáš Fryčaj *30. 6. 1759 - +28. 6. 1839
Místo narození: Kelč
Místa pobytu: Brno, Bystřice pod Hostýnem, Lipník nad Bečvou, Olomouc
Obory působení: kněz, literát
Anotace:

Absolvoval piaristické gymnázium v Lipníku, filozofii v Olomouci, teologii v Brně.Kaplan v Bystřici pod Hostýnem, od 1795 trvale v Brně.Od 1.7.1819 farářem v Obřanech.Li­teraturou se začal zabývat za studií v Olomouci. Pseud.T.F. Psal duchovní písně, sbíral lidové písně. Autor Katolického kancionálu. Vydal Gallašovu Múzu moravskou.

Zdroj:

Český bohovědný slovník.IV.Praha, 1930, S.331.;Lexikon české literatury.I.Praha, Academia 1985, S.759–761.;.

'

Augustin Kuča *14. 9. 1763 - +1. 11. 1836
Místo narození: Kroměříž
Místo úmrtí: Frýdek-Místek
Místa pobytu: Kelč, Kroměříž, Olomouc
Obory působení: kněz, literát
Anotace:

Maturoval na gymnáziu v Kroměříži, na kněze vysvěcen r. 1789 v Olomouci. Poté kaplan v Kelči, od 1806 farářem v Místku. V Olomouci žákem Josefa Dobrovského. Člen Puchmajerovy družiny. Užíval pseud. Moravan.

Zdroj:

Lexikon české literaturzy.2/I­I.Praha, Academia 1993.S.1038–1039.;

Johann Ignaz Weltzel *14. 10. 1778 - +10. 11. 1864
Místo narození: Králíky
Místo úmrtí: Králíky
Místa pobytu: Dolní Studénky, Hnojice, Horní Studénky, Malá Morava, Nová Hradečná, Nový Malín, Rapotín, Uničov
Obory působení: varhanář
Zdroj:

Sehnal, Jiří: Varhanáři na Moravě 1500–1880.2. část. M-Z. In: ČMM. Brno 1980. S. 133.;

Poznámka:

Vojtíškov (n.m.č. obce Malá Morava) Mladoňov (n.m.č. Nový Malín).

Václav Plachý *21. 9. 1785 - +1. 1. 1858
Místo narození: Klopotovice
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Dub nad Moravou, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: hudební pedagog, skladatel, varhaník
Anotace:

R. 1813 složil truchlozpěv na smrt divotvorného houslisty, Josefa Slavíka. Hudební skladatel především klavírních žánrů, učitel hudby a varhaník ve Vídni.

Zdroj:

Českosl. hudební slovník. 2. díl. Praha 1965. S.317.

Poznámka:

Z data úmrtí je známo jen: 0. 0. 1858

Ignác Kubíček *1. 8. 1798 - +22. 4. 1855
Místo narození: Klopina
Místo úmrtí: Loštice
Místa pobytu: Bouzov, Loštice, Židlochovice
Obory působení: hudebník, učitel
Anotace:

V Bouzově působil 2 roky jako pomocný učitel, poté v Lošticích u rektora Goldy. Vynikající violista, člen kvarteta, které pravidelně hrávalo na Zámku Židlochovice.

Zdroj:

Fischer, R.: Loštice.2. Olomouc 1916.S.261–263.;.

Josef Gross *24. 12. 1798 - +10. 11. 1875
Místo narození: Krnov
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc, Opava
Obory působení: hutní technik, chemik, manažer
Anotace:

Narozen na Bruntálsku. Maturoval na gymnáziu v Opavě. Poté se věnoval fil. studii v Olomouci. Na vídeňském polytechnickém studiu studoval chemii, hutnictví, pozemní a vodní stavitelství. Ing. Gross se významnou měrou se zasloužil o výstavbu vídeňské železnice.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.8.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1997.S.42;

Franz Hein *12. 7. 1801 - +22. 12. 1882
Místo narození: Kyjov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: starosta města Olomouce
Anotace:

Po škole vstoupil jako úředník do služeb hraběte Seilerna a postupně se vypracoval na ředitele seilerných statků. Poté se odstěhoval do Olomouce, kde získal měšťanské právo. 1851 byl zvolen členem velkého obecního výboru a následujícího roku se stal místostarostou. Roku 1865 byl zvolen starostou města, funkci zastával pouze jeden rok. Poté se vrátil do městského zastupitelstva.

Zdroj:

Spáčil, Vladimír: V čele města Olomouce.Olomouc: Memoria, 2002.S.38–39;

Josef Chytil *9. 3. 1812 - +10. 2. 1861
Místo narození: Kojetín
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Praha
Obory působení: archivář, historik
Anotace:

Zemský archivář, historik Moravy, r. 1833 vstoupil do augustiniánského kláštera v Brně, ale r. 1835 vystoupil. Za své zásluhy dostal od císaře Františka Josefa I. zlatý záslužný kříž s korunou a jmenován byl dopisujícím členem Královské společnosti věd v Praze.

Zdroj:

OSN, 12. díl. Praha 1897, S. 457; Literární místopis Přerovska-OA Přerov;.

Karel Cigna *27. 11. 1819 - +20. 3. 1880
Místo narození: Kojetín
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Kroměříž, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: hudební pedagog, sbormistr, varhaník
Anotace:

Po studiích v Kroměříži r.1839, učitel a varhaník v Hradisku u Kroměříže (n. m.č. města Kroměříž), do r. 1842.Pak studoval vídeňskou konzervatoř do r.1845.R.1847 se vrátil do Kojetína a r. 1862 zde založil zpěvác.spolek Jaroslav.Od r.1866 půs.v Kro­měříži, sbormistr Moravana, do r. 1880, ředitel kůru u Sv.Mořice 1876/80 a učitel zpěvu Concordie.Psal drobné chrámové skladby.

Zdroj:

Československý hudební slovník.I.Praha SHV 1963, S.165.;Fric, O.: Hudba na Kroměřížsku a Zdounecku.Kroměříž 1941.;Stárek, Z.: Slovník čes.sbormistrů­.I.Praha 1982, S.65.;.

František Zablatský *3. 7. 1820 - +18. 4. 1893
Místo narození: Kojetín
Místo úmrtí: Kroměříž
Obory působení: básník
Anotace:

Německy píšící básník

Zdroj:

OK Kroměříž, .

František Groh *7. 1. 1823 - +5. 6. 1899
Místo narození: Kouřim
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: lékař, ředitel nemocnice
Anotace:

Ve Vídni-plukovní lékař, od r. 1875–93 ředitelem zemské nemocnice v Olomouci. Získal vyznamenání-byl jmenován rytířem řádu Františka Josefa, udělen mu byl zlatý záslužný kříž s korunou, medaile pro umění a vědu a válečná medaile.

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník.Olomouc 1938, S.81.;.

Antoš Dohnal *17. 2. 1824 - +9. 7. 1863
Místo narození: Kvasice
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Hradec Králové, Hukvaldy, Kroměříž, Mírov
Obory působení: básník, prozaik
Anotace:

Studoval G v Kroměříži, v 1836–40 v Hradci Král.1841–45 jako písař na Hukvaldech, 1845–8 na Mírově, od ledna 1849 v Brně v redakci Ohéralova Týdeníku.Přispíval do Lumíru a Koledy, Týdeníku a čas., které redigoval: Moravský národní list 1853–57;Moravské noviny 1858–63;aj.Povídky za jeho života knižně nevyšly.Hrálo se drama Jaroslav Šternberk aneb Porážka Mongolů u Holomouce.1859­.;Přítel Boženy Němcové.Souborně vyšlo jeho dílo r.1924 u Prom­bergra.Pamět.des­ka v Kvasicích u Kroměříže.

Zdroj:

Z díla: Hanácké povídky. Praha, ELK 1940. ;První povídky hanácké. Olomouc R. Promberger 1924. Staré hanácké povídky. Ostrava, Profil 1987.

Biografie: Dějiny české literatury. III. Praha, NČSAV 1961, S. 558. Skalička, Jiří: Proč staré hanácké povídky Antoše Dohnala?Doslov. In: Staré hanácké povídky. Ostrava Profil 1987, S. 234–249. ; Vopravil, J. :Slovník pseudonymů. . Praha, SPN 1973, S. 604. ; Spáčil, J. : Haná v díle A. Dohnala. =VVM, 1, 1946, S. 163–164. ;.

Antonín Dudík *2. 6. 1824 - +12. 3. 1892
Místo narození: Kojetín
Místo úmrtí: Vyškov
Místa pobytu: Brno, Holešov, Hruška, Kroměříž, Olomouc, Přerov, Velká Bystřice, Velký Týnec, Vyškov
Obory působení: kněz řádový, prozaik
Anotace:

Absolvoval gymázium v Kroměříži, posl. rok studia v Brně, kde maturoval. Roku 1845 vstoupil do cisterciánsk. kláštera v Dolních Rakousích. Po roce se vrací na Hanou a vystuduje bohosloví v Olomouci. V Olomouci činný v roce 1848 ve studentských vlastenec.spolcích. v letech 1849–1850 pracoval jako knihovník ve Slovanské knihovny v Olomouci. V r. 1850 byl vysvěcen na kněze, kaplanoval v Holešově, v Kostelci, ve Velké Bystřici (10 let). Autor cestopisů, fejetonů a povídek. V r. 1861 se stal spoluzakladatelem vlast. nábož. spolku Koruna soluňská. Publikoval do časopisů Cyril a Metod, Hvězda, Čas, Hlas, Morava, Moravan. V r. 1864 se stal farářem v Hrušce u Kojetína a od r. 1880 získal hodnost víceděkana ve Vyškově.

Zdroj:

Lexikon české literatury.1., P., Academia1985, S.612–613.; Spáčil, V.: Historický místopis okr.Olomouc – venkov.Olomouc 1968.S.144.; Týnecké listy, 3/2007, S.7; Týnecké listy, č.6/2007, S.7; Ševčíková, H.: Malá galerie nejen význačných rodáků a občanů Velkého Týnce. Velký Týnec 2007.S. 65–66.;

Ignát Wurm *12. 7. 1825 - +4. 10. 1911
Místo narození: Klobouky
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Dědice, Kroměříž, Loštice, Mutěnice, Olomouc, Praha, Přerov
Obory působení: diplomat, kněz, politik, redaktor
Anotace:

Studoval gymnázium v Kroměříži. Po kněžském svěcení (1850) působil v duchovní správě v Mutěnicích a později v Dědicích. V roce 1857 ochrnul a odešel na dočasný odpočinek, ale již o dva roky později se stal ředitelem polepšovny pro zanedbanou mládež v Brně.. Od r. 1866 v Olomouci, konsistror. rada, kanovník kapituly. Předseda Vlasteneckého muzea olomouckého a
místopředseda České národopisné společnosti v Praze., Redaktor, náboženský publicista, vikář při metropolitním chrámu sv. Václava v Olomouci a tamní kanovník. Redaktor ČVSMO. Užíval pseud. Boleslav Dědický/z období, kdy kaplanoval v Dědicích/. Zasloužil se o založení SG v Olomouci. Léto trávíval v posledním období v Lošticích. P. Ignát Wurm byl poslancem Moravského zemského sněmu za Přerov, kde zřídil první záložnu, , v Brně vydával oblíbený kalendář Moravan. Velmi aktivně se podílel na všech jubilejních cyrilometodějských oslavách v roce 1863 a v roce 1869 na Velehradě. .

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník…Olomouc 1938. S.359–361.; Hýsek, Miloslav: Literární Morava v letech 1849–1885.Praha, 1911. S.52–53.; Vopravil, J.: Slovník pseudonymů…Praha, SPN 1973. S.1429; Fotografie-in: Památník šedesátého výročí českého gymnásia v Olomouci.Olomouc 1927.S.31.;Jirásek, Josef: Korespondence Ign.Wurma.=ZVÚO, 1962, č.106. S.18–21.;. Kříž, Antonín: Proč se jmenuje v Olomouci ulice Wurmova? In: OLDIN, 15, 2005, č.7–8,červen.;

Josef Vykydal *26. 3. 1827 - +11. 4. 1894
Místo narození: Kroměříž
Místo úmrtí: Cholina
Místa pobytu: Hovězí, Cholina, Kroměříž, Kunovice, Olomouc, Velehrad
Obory působení: kněz, redaktor, vydavatel
Anotace:

Od roku 1837 studoval na piaristickém gymnáziu v Kroměříži, odkud přešel v r. 1843 na studia filozofie do Olomouce. V roce 1847 studoval bohosloví a roku 1850 byl vysvěcen. Odešel jako kaplan do Hovězí, 1851–1865 působil v Kunovicích a poté na Velehradě. V roce 1880 začal s J. Vychodilem vydávat Sborník Velehradský. V roce 1889 jmenován farářem, později děkanem v Cholině.

Zdroj:

Slavík, B.: Písemnictví na Litovelsku. Litovel 1937. S.23.

Poznámka:

Bílany -místní část města Kroměříž.

Jan Tauber *11. 6. 1828 - +26. 10. 1879
Místo narození: Konice
Místo úmrtí: Bojkovice
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: sbormistr, učitel
Anotace:

Vlastenecký učitel v Prostějově, první sbormistr Orlice.

Melichar Mlčoch *6. 1. 1833 - +6. 4. 1917
Místo narození: Kladky
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Charváty, Moravská Třebová, Olomouc, Prostějov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: kněz, středoškolský pedagog, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Stud. něm. gymnázium v Moravské Třebové, Od r. 1851 v Olomouci, bohosloví, vysvěcen 1856. Poté půs. v Charvátech (seznámil se zde s prof. Sušilem, napsal monografii Charvátská fara a kostel. 1860 promován Thdr, od r. 1861 stud. ve Vídni. 1862–9 katecheta a ředitel školy v Prostějově, 1869 jmen. řád. prof. bibl. studia Starého Zákona v Olomouci. 1900 sídel. kanovníkem.

Zdroj:

MSN, IV. Praha 1929, S. 986. ;OSN XVII. Praha 1901, S. 454–455. ;.

Josef Hauke *27. 9. 1839 - +21. 2. 1902
Místo narození: Krnov
Místo úmrtí: Uherské Hradiště
Místa pobytu: Otaslavice, Slavkov, Újezd u Uničova, Zábřeh
Obory působení: varhanář
Gustav Mikusch *6. 1. 1842 - +8. 12. 1916
Místo narození: Křenovice
Místo úmrtí: Štíty
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Opava, Uničov
Obory působení: malíř, pedagog středoškolský, sběratel pověstí, vlastivědný spisovatel
Anotace:

V letech 1856–1858 navštěvoval diecezní školu v Olomouci, potom studoval nižší reálku v Opavě a Uničově a vyšší reálku a učitelský ústav v Olomouci. R. 1860 začal pedagogickou dráhu v Opavě, kde vyučoval 10 let. Současně tu působil jako domácí učitel v šlechtických rodinách. R. 1865 udělal zkoušky pro způsobilost vyučovat němčinu, zeměpis, dějepis a kreslení. V roce 1870 získal místo na učitelském ústavu v Olomouci. Už po dvou letech byl povolán na místo prof. učitelského ústavu v Brně, jako oblíbený a uznávaný pedagog. V roce 1891 prof. Mikusch odešel do penze a přestěhoval se z Brna do Štítů, kde se ve volném čase věnoval malování.

Zdroj:

BSSSM, seš.6 (18.) Ostrava 2005. S. 100–102.

Antonín Mlčoch *15. 1. 1847 - +24. 8. 1924
Místo narození: Kroměříž
Místo úmrtí: Opava
Místa pobytu: Brno, Kroměříž, Olomouc, Opava, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: právník
Anotace:

Narodil v Miňůvkách (n.m.č. Kromeříže). Stud.utrakvistické G v Kroměříži, akad.G v Praze a práva ve Vídni.R.1871 přes­toupil k soudnictví a působil v Olomouci, Brně od r.1873 v advokacii, od r.1888 zemský advokát v Opavě.Předs­.Matice opavské.

Zdroj:

Ficek, V.: Biograf.slovník širšího Ostravska.Seš­.2.Opava, Slezský ústav ČSAV 1976, S.95–96.;.

Klaudius Pacholík *16. 8. 1848 - +19. 2. 1900
Místo narození: Kojetín
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Kroměříž
Obory působení: hudební pedagog, sbormistr
Anotace:

Vyučoval klavír na škole Moravana v Kroměříži 1882–99, sbormistrem spolku 1882–83.

Zdroj:

Československý hudební slovník.2.Praha 1965, S.242.;.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5 6 7 8 9