Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 189
Přepadení Litovle *2. 11. 1437
Místo narození: Litovel
Místa pobytu: Olomouc, Uničov
Anotace:

Hejtman Jan Padrus z Horky (Jižní Čechy), hejtman Bedřich ze Strážnice a Jan Hertvík z Rušinova se svou čeledí přepadli 2.11. v noci Litovel a dybyli ji. S pomocí Olomoučanů a Uničovských byli vzápětí z města vypuzeni.

Zdroj:

Fiala, Jiří: Dějiny města Olomouce v datech I. Olomouc, Danal

' 1995. S 146.

Bakócz *20. 4. 1515
Místa pobytu: Uničov
Anotace:

Ostřihomský arcibiskup kardinál Bakócz zprostil Uničov na přímluvu krále Vladislava papežské klatby, která byla na město uvalena pro věrnost Jiřímu z Poděbrad. Podmínkou byl návrat k církvi a restituce majetku uprchlých měšťanů.

Zdroj:

Uničovský zpravodaj. č.2, 27.1.2005, S. 5.

Jan Sarkander *20. 12. 1576 - +17. 3. 1620
Místo narození: Skočov (Polsko)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Boskovice, Holešov, Charváty, Olomouc, Praha, Uničov, Zdounky
Obory působení: kněz
Anotace:

Do r. 1599 studoval v Olomouci, v důsledku morové epidemie filozofii dokončil v Praze. Roku 1602 byl jmenován bakalářem, r. 1603 byl promován. Od r. 1604 studoval bohosloví, vysvěcen r. 1609 v Brně. Působil na 7 místech olomouc. diecéze. Naposledy v Holešově. Když v r. 1619 navštívil Polsko, byl o rok později obviněn, že pozval do země polské vojsko. Byl zajat a mučen, naposledy 18. 2. 1620 v Olomouci. Zemřel na následky mučení 17. 3. Prohlášen blahoslaveným byl 3.11. 1859. 21.5. 1995 byl svatořečen. Život a mučednická smrt Jana Sarkandra inspirovala básníky, spisovatele, malíře a sochaře nejen na Moravě.

Zdroj:
  • hš-: Život a mučednická smrt blahoslaveného Jana Sarkandra.In: Moravskoslezský kalendář 1993.Ostrava Sfinga 1992.S.110 – 111.1 obr.

Zlámal; Medek, Václav: Kněz Jan Sarkander.Zprávy Vlastivědného ústavu v Olomouci, 1970, č.147. S.15–20.;

Volfgang Friedrich Hofmann *19. 11. 1629 - +1. 1. 1664
Místo narození: Dlouhá Loučka
Místo úmrtí: Landek (Polsko)
Místa pobytu: Řím (Itálie), Uhřice, Zlín
Obory působení: statkář
Anotace:

R. 1638 byl nucen se svými rodiči opustit zemi. 1655 slavnostně v Římě přestoupil ke katolictví, takže mu zůstal veškerý otcovský majetek na Moravě. 1655 zakoupil statek Uhřice a 1657 statek Lešnou (n.Zlín).

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.2.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1994.S.49.;

Poznámka:

Z data úmrtí je známo jen: 0. 0. 1664

Valentin Bernard Jestřábský *1. 1. 1630 - +26. 12. 1719
Místo narození: Ostrava
Místo úmrtí: Říčany
Místa pobytu: Loštice, Olomouc, Střelice, Uherské Hradiště, Veverská Bitýška
Obory působení: kněz řádový, spisovatel
Anotace:

Studoval v jezuitské koleji v Uherském Hradišti, teologii v Olomouci, vysvěcen na kněze 1663. Jako kaplan působil 2 roky v Lošticích, 1665–67 ve Střelicích u Brna a od 1667 farářem ve Veverské Bitýšce. Psal latinsky náboženskou literaturu, pro lid psal česky. Literárně nejhodnotnější je proza Vidění rozličné sedláčka sprostného. /vyd. čes.ed. M. Kopecký r. 1973. / Pohřben ve Veverské Bitýšce.

Zdroj:

Lexikon české literatury.II/1­.Praha 1993.S.521–522.;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1630

Fotky:
Jiří Slezina *6. 4. 1663 - +17. 12. 1744
Místo narození: Plesná
Místo úmrtí: Jičín
Místa pobytu: Jičín, Olomouc, Praha, Uherské Hradiště
Obory působení: rektor univerzity
Anotace:

46. rektor olomoucké univerzity v období 22.1. 1730 – 17.12. 1733.

Zdroj:

Žurnál UP, 25.5./2007, č.16, S. 9,10.; Žurnál UP, 1.6./2007, č.17. S.9,10.; Žurnál UP, č.18, 15.6.2007. S. 9;

Jan Jiří Středovský *16. 4. 1679 - +18. 8. 1713
Místo narození: Brumov
Místo úmrtí: Pavlovice u Přerova
Místa pobytu: Dřevohostice, Olomouc, Pavlovice u Přerova, Uherské Hradiště, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: historik, kněz, spisovatel
Anotace:

Narodil se v rodině správce šlechtického panství. Vychodil farní školu v rodišti a gymnázium v Uherském Hradišti. Poté 2 roky studoval filozofii ve Vídni a dále bohosloví v Olomouci. Nižší svěcení přijal v roce 1700 a 1702 byl vysvěcen na kněze. Od roku 1701 vypomáhal jako jahen v Pavlovicích a t.r. se stal v Dřevohosticích zámeckým kaplanem u svého mecenáše hraběte Jiřího Fridricha z Oppersdorfu, moravského zemského hejtmana. Roku 1703 byl jmenován farářem v Pavlovicích, kde působil až do své smrti. Jeho první knižní prací byl spis o původu Moravanů a jejich dějinách přinášející i mnoho informací o Olomouci a Velehradu " Mercuries Moraviae memorabilium." (Posel moravských pamětihodností, 1705). Dějiny olomouckého biskupství jsou podány ve spisu „Život sv. Cyrila a Metoděje“(1710). Také upravil životopis Jana Sarkandra, který vyšel v knize „Rubín Moravy“ (1712). Díla byla psána latinsky. V rukopisu zůstal Domácí lékař. Za kněžskou a spisovatelskou činnost byl oceněn titulem apoštolský protonář s právem nosit biskupskou mitru. Stal se též rytířem zlaté růže. V roce 1992 byla odhalena na farním úřadě v rodišti pamětní deska a busta. Jeho jménem též pojmenována ulice v rodišti.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska ;.Lexikon české literatury. 4. díl. S-Ž. Praha, Academia 2008. S. 393–394.; Sába, Fr.: 650 let brumovské farnosti. 1992. ;

Fotky:
Josef II. *13. 3. 1741 - +20. 2. 1790
Místo narození: Vídeň (Rakousko)
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc, Uničov
Obory působení: panovník
Anotace:

Josef II. v letech 1765 až 1790 císař Svaté říše římské, v letech 1780 až 1790 král uherský a (nekorunovaný) král český a arcivévoda rakouský. Je jedním z nejdůležitějších panovnických představitelů evropského osvícenství, prosadil řadu osvícenských reforem. V českých zemích se těšil obzvláštní oblibě, např. častý výskyt jména Josef je odrazem jeho obliby mezi lidem, jehož postavení podstatně zlepšil.

Josef Heřman Agapit Gallaš *4. 4. 1756 - +15. 2. 1840
Místo narození: Hranice
Místo úmrtí: Hranice
Místa pobytu: Blansko, Hranice, Lipník nad Bečvou, Olomouc, Uničov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: lékař, spisovatel
Anotace:

Od 1768 stud. v Lipníku gymnázium, v Olomouci, filozofii a 2 ročníky bohosloví, 1778 odešel do Vídně studovat malířství, živil se malováním pokojů, seznámil se s vojen. lékařem a stud. medicinu. Stal se ranhojičem a r. 1784 půs. v Uničově. 1786 ustanoven vrch. lékařem u generál. štábu ve Vídni, od r. 1791 trvale v Hranicích. R. 1811 založil při kostele veřejnou knihovnu. Asi ve 40 letech začal psát básně, náboženské, vzdělávací a vlastivědné spisy, zapisoval pověsti, překládal nábožen. spisy.

Zdroj:

Lexikon české literatury.1.Praha, Academia 1985, S.784–786;Doupalová, E.: Slovník sběratelů, vydavatelů a zpracovatelů moravských lid.pověstí.O­lomouc, UP 1986, S.130–131.;Neruda, Jan: Podobizny.Sv.3­.Praha, 1954, S.59–61.;/reg./;Gallaš, J.H.A.: Romantické povídky.Praha, ELK 1941, S.238–263 doslov a poznámky B.Slavíka..

Fotky:
Johann Ignaz Weltzel *14. 10. 1778 - +10. 11. 1864
Místo narození: Králíky
Místo úmrtí: Králíky
Místa pobytu: Dolní Studénky, Hnojice, Horní Studénky, Malá Morava, Nová Hradečná, Nový Malín, Rapotín, Uničov
Obory působení: varhanář
Zdroj:

Sehnal, Jiří: Varhanáři na Moravě 1500–1880.2. část. M-Z. In: ČMM. Brno 1980. S. 133.;

Poznámka:

Vojtíškov (n.m.č. obce Malá Morava) Mladoňov (n.m.č. Nový Malín).

Tomáš Bečák *16. 12. 1813 - +8. 5. 1855
Místo narození: Olšany
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Morkovice, Olomouc, Uničov, Vlkoš
Obory působení: kněz, náboženský spisovatel, redaktor, vydavatel
Anotace:

Spoluredigoval prostonárodní katolický časopis Cyril a Method, psal a překládal náboženské spisy, v červenci 1854 jmenován superiorem semináře v Olomouci. Vydavatel kancionálu.

Zdroj:

Lexikon české literatury.Díl 1.P., Academia 1985, S.168.; Český slovník bohovědný.II.Praha, 1916, S.51.;Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947, S.32.;Oprava úmrtí z 9.5. na 8.5. od p.Peterky, květen 1994.;.

Wladimir Mittrowsky *17. 6. 1814 - +6. 4. 1899
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Sokolnice
Místa pobytu: Úsov
Obory působení: rytmistr jezdectva
Anotace:

Vzdálený prasynovec Johann Baptista M. Syn Wilhelma M. (1789–1857). Zajímal se o vojenství a 1833 vstoupil do armády a opouštěl ji v roce 1850 v hodnosti majora. Víceprezident Moravsko-slezské lesnické školy v Úsově. R. 1861 byl zvolen do moravského zemského sněmu. R.1854 vyznamenán Řádem železné koruny.

Zdroj:

BSSSM, seš.4 (16.) Ostrava 2003. S.73.

Jan Nepomuk Friedrich *24. 4. 1817 - +24. 9. 1895
Místo narození: Uničov
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Náklo, Olomouc, Uničov, Velký Újezd
Obory působení: malíř
Anotace:

Malíř historických podobizen a kostelních obrazů, od r. 1850 žil v Olomouci. Žák akademie ve Vídni. Byl v Americe.

Zdroj:

Machytka, R.: Malíř Jan Friedrich, uničovský rodák.=ZVÚO, r.63, č.109., S.7–11.; Toman, P.: NSČSVU 1947.I.-S.239.;.

Johann Eichler *23. 11. 1818 - +30. 5. 1899
Místo narození: Fulnek
Místo úmrtí: Opava
Místa pobytu: Horní Benešov, Olomouc, Uničov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: kněz, pedagog středoškolský
Anotace:

V letech 1832–1838 studoval gymnázium v Opavě. Poté filozofii (1839–1840) a teologii (1840–1844) v Olomouci. V roce 1844 vysvěcen na kněze. Poté kooperátorem na faře v Horním Benešově. V roce 1848 katechetou na c.k. hlavní škole v Uničově, 1850 katechetou na nižší reálce v Opavě. Katechetou reálky a učitelského ústavu v Opavě.Studoval ve Vídni aprobaci pro výuku dějepisu a zeměpisu (1855). Později vyučoval též angličtinu. Penzionován r. 1886. Ve volném čase byl veřejně činný. Od r. 1856 členem mužského pěveckého spolku a pak předseda. R. 1897 založil v Opavě dobročinný spolek svaté Nothburgy. V roce 1873 jmenován konzistorním radou a r. 1881 mu byl udělen Zlatý záslužný kříž s korunou.

Zdroj:

BSSSM č.1 (13). Ostrava 2000. S. 30–31.

Štěpán Chytil *6. 1. 1839 - +6. 3. 1902
Místo narození: Olšany u Prostějova
Místo úmrtí: Loštice
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Těšetice, Uničov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: hudebník, pedagog, přírodovědec
Anotace:

V Uničově studoval nižší reálku, v Olomouci pak učitelskou přípravku. V roce 1855 absolvoval zkoušku z metodiky vyučování hluchoněmých a pro hlavní školy. V období 1.9.1855–13.9.1863 působil v Těšeticích, poté v Lošticích do září 1896, kdy šel do pense. Čelenem přírodovědných spolků r. 1860 ve Vídni a r. 1875 v Brně. Od roku 1880 řídil meteorologickou stanici v Lošticích. V r. 1886 jmenován dopisujícím členem VSMO. V roce 1896 byl jmenován čestným členem města Loštic. Miloval a provozoval hudbu, hrál na housle a klavír, též skládal drobné skladby. Měl bohaté přírodovědné sbírky. Za zásluhy jmenován ředitelem školy.

Zdroj:

Fischer, R.: Loštice.2, Olomouc 1916. S. 266–271.

Josef Fandrlík *4. 3. 1839 - +8. 5. 1895
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Uherské Hradiště
Místa pobytu: Olomouc, Prostějov, Uherské Hradiště
Obory působení: politik, právník
Anotace:

Advokátní kancelář v Olomouci v Michalské 1. Helceletův zeť. Poslanec zemský a říšský. Od r. 1869 – 1879 v Prostějově, poté v Uherském Hradišti..

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník.Olomouc 1938.S.58 – 58.;Hýsek, M.: Literární Morava.S.113 – 114.;.

Josef Hauke *27. 9. 1839 - +21. 2. 1902
Místo narození: Krnov
Místo úmrtí: Uherské Hradiště
Místa pobytu: Otaslavice, Slavkov, Újezd u Uničova, Zábřeh
Obory působení: varhanář
Jan Havelka *22. 11. 1839 - +20. 10. 1886
Místo narození: Loštice
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Loštice, Olomouc, Příbor, Uherské Hradiště, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: historik, spisovatel, středoškolský pedagog
Anotace:

Studoval v Olomouci na německém gymnáziu. Po maturitě odešel studovat v letech 1862–1866 univerzitu do Vídně. Po promoci dvorním archivářem ve Vídni. V roce 1867 suplentem na piaristickén gymnáziu v Příboře, od r. 1868 učil na reálném gymnáziu v Uh. Hradišti. V r.1870 jmenován profesorem a učil na Slovanském gymnáziu v Olomouci. V r. 1873 založil čas. Komenský, kde byl nejen redaktorem, ale i přispíval. V r. 1875 se oženil s Vlastou Wanklovou.V r. 1876 vydával časopis Koleda. R.1883 byl spoluzakladatelem Musejního spolku olomouckého. Autor básně Moravě. Povídky publ. v Koledě a Besedě olomoucké. Užíval pseudonym Jan Loštický. Pohřben v Olomouci na ústředním hřbitově ve společném hrobě, vybudovaném VSMO 11.11. 1912.

Zdroj:

Fischer, Richard: Profesor Jan Havelka, rodák loštický.Olomouc 1936.; Slovník učitelských osobností okr. Šumperk., Šumperk 1990., S. 45–48. ; Slavík, Bedřich: Jan Havelka a Mladá Morava. In: Severní Morava 1978, sv. 36. S. 20–31.; Melzer, Miloš: Jan Havelka.In: Severní Morava, 1979, sv.38. S. 54–56.; Kunzfeldová, Jaroslava: profesor Jan Havelka. In: Střední Morava, 3, 1997, č. 5. S.84–88. Sklenář, K.: Biografický slovník českých archeologů. Praha, Libri 2005. S.207–208.;

Fotky:
Josef Lošťák *10. 2. 1840 - +3. 2. 1902
Místo narození: Ždánice
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Bučovice, Olomouc, Prostějov, Uherské Hradiště
Obory působení: literát, ředitel gymnázia, středoškolský pedagog
Anotace:

Do školy chodil v Bučovicích. V Olomouci působil od r. 1864, prof. na němec. gymnáziu, poté hlavním učitelem učitel. ústavu v Olomouci, od 1878–1880 ředitel reálky v Prostějově, v letech 1880–1884 opět v Olomouci. Od r. 1884 byl ředitelem gymnázia v Uherském Hradišti. Zakladatel Matice školské v Olomouci. Literárně činný. Hojně publikoval v časopisu Komenský.

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník.Olomouc 1938.S.179–180.;.

Aleš Balcárek *21. 2. 1840 - +1. 5. 1862
Místo narození: Šumvald
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc, Uničov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: básník
Anotace:

Školu vychodil v Uničově, Olomouci, začal stud. gymnázium v r. 1852, ale před maturitou odešel pro neshody s ředitelem do Vídně. V Olomouci si přivydělával jako zpěvák-fundatista u sv. Mořice. Pseud. Moravan, Slavomír Pustinský.

Zdroj:

Lexikon české literatury.Sv.I., P., Academia 1987, S.124.; Polák, Josef: Básník bojovník./Projev k 100.výročí smrti A.Balcárka/=Severní Morava 1963, seš.9, S.10–14.; Nezbeda, V.: O severomoravské Společnosti Alše Balcárka 1937–1938.=Severní Morava 1978, seš.35, S.45–47. ;Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947, S.23.;.

Gustav Mikusch *6. 1. 1842 - +8. 12. 1916
Místo narození: Křenovice
Místo úmrtí: Štíty
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Opava, Uničov
Obory působení: malíř, pedagog středoškolský, sběratel pověstí, vlastivědný spisovatel
Anotace:

V letech 1856–1858 navštěvoval diecezní školu v Olomouci, potom studoval nižší reálku v Opavě a Uničově a vyšší reálku a učitelský ústav v Olomouci. R. 1860 začal pedagogickou dráhu v Opavě, kde vyučoval 10 let. Současně tu působil jako domácí učitel v šlechtických rodinách. R. 1865 udělal zkoušky pro způsobilost vyučovat němčinu, zeměpis, dějepis a kreslení. V roce 1870 získal místo na učitelském ústavu v Olomouci. Už po dvou letech byl povolán na místo prof. učitelského ústavu v Brně, jako oblíbený a uznávaný pedagog. V roce 1891 prof. Mikusch odešel do penze a přestěhoval se z Brna do Štítů, kde se ve volném čase věnoval malování.

Zdroj:

BSSSM, seš.6 (18.) Ostrava 2005. S. 100–102.

Theodor Kohn *22. 3. 1845 - +4. 12. 1915
Místo narození: Březnice
Místo úmrtí: Ehrenhausen (Rakousko)
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc, Příbor, Strážnice, Uherské Hradiště, Vsetín
Obory působení: arcibiskup olomoucký, pedagog vysokoškolský
Anotace:

Narozen v Březnici u Zlína. Studoval gymnázium v Uherském Hradišti, poté u piaristů ve Strážnici a na arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. V r. 1871 vysvěcen na kněze. Působil 3 roky ve Vsetíně jako kaplan,a na G v Příboře. Pak byl povolán do Olomouce za arcibiskupského sekretáře,kde do října 1882. Jmenován profesorem fundamentální theologie a církevního práva na bohoslovec. fakultě. 1883 pověřen úřadem kancléře konsistoře. 1887 se stal sídelním kanovníkem a 8. 11. 1892 jmenován olomouckým arcibiskupem. Věnoval se správě arcidiecése. K podpoře chudého kněžstva založil spolek sv. Theodora a značně jej dotoval. Opravil zámecký areál v Kroměříži. 13. 3. 1904 resignoval na arcibiskup. stolec. Žil pak v jižním Štýrsku. Ve své závěti odkázal bohatý odkaz na zřízení české univerzity na Moravě.

Zdroj:

Katalog kněžstva arcidiecése olomoucké.Olomouc 1949.S.46.;. BSSSM, seš.6(18.) Ostrava 2005.S. 58–61.

Poznámka:

ThDr. Theodor Kohn

Jakub Lolek *25. 7. 1845 - +7. 1. 1917
Místo narození: Lipinka
Místo úmrtí: Zvole
Místa pobytu: Nová Hradečná, Olomouc, Palonín, Ptení, Uničov, Zvole
Obory působení: folklorista, pedagog
Anotace:

Stud. v Uničově, učitel. ústav abs. 1864 v Olomouci, učitel na Konicku/Runářov, Klužínek, Ospělov, Ptení/, 1871 Palonín –17 let. Otec Stanislava Lolka, ak. malíře. R. 1888–1905 ve Zvoli. Zpracoval historii Zábřežska.

Z díla: Paměti z mého života. =úryvek publ. v čas. Komenský 1908., Pověsti Zábřežska = Severní Morava, sv.1. Zábřeh 1957, s.37–40.,

Zdroj:

Slovník učitelských osobností okresu Šumperk. Šumperk 1990, s.113–115. /fotografie/., Doupalová, Eva: Slovník sběratelů, vydavatelů a zpracovatelů moravských lidových pověstí, UP 1998.

Poznámka:

Hradečná – nyní Nová Hradečná.

František Dvorský *25. 9. 1846 - +3. 11. 1917
Místo narození: Strážnice
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Třebíč, Uherské Hradiště, Uničov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: mineralog, redaktor, středoškolský pedagog
Anotace:

Studoval na univerzitě ve Vídni a pak působil jako středoškolský profesor na gymnáziích v Uherském Hradišti a v Uničově. Od r. 1875 pak dlouhodobě v Třebíči. Zabýval se mineralogií. Redaktorem Vlastivědy moravské.

Zdroj:

Významná výročí Třebíčska. Web. stránka.

František Balcárek *17. 10. 1846 - +22. 1. 1902
Místo narození: Postřelmov
Místo úmrtí: Luleč
Místa pobytu: Ústí nad Orlicí, Vranová Lhota
Obory působení: hudební pedagog
Anotace:

V letech 1865–1869 soukromým učitelem na internátní německé škole J. Böhma v Ústí nad Orlicí, poté učitelem v Lulči, od 1885 nadučitelem do r. 1900. V r. 1887 předsedou Učitelské jednoty, od r. 1900 její čestný člen. V letech 189–1899 předsedou okresní školní rady. Pedagogické články publikoval v časopise Komenský (1882, 183, 185, 1902), ve Vyškovských novinách (1899/č. 21–23). V majetku jeho dcery paní Milady Tvrdé z Lulče je pozůstalost. Můj deník (1868–1886).

Zdroj:

ČSHS 1.díl, Praha 1963;
Ševčíková, H.: Červnová výročí středomoravského regionu, Týneclé listy, č.6/2007, S.6.;

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5 6 7 8