Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 62
III. český, uherský a polský král Václav *6. 10. 1289 - +4. 8. 1306
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: panovník
Anotace:

Jediný syn Václava II a Jitky Habsburské, byl již za života otcova korunován uherským králem a po otcově smrti 21.6.1305 zdědil nejen korunu českou a polskou, ale i válku s římským králem Albrechtem Habsburským, vzpouru v Polsku a boje v Uhrách.Přes své mládí, kdy prý miloval pití, hry v kostky, byl ženatý, byl schopný panovník.Rozhodl se udržeti Polsko, uherskou korunu přenechal Otovi Dolnobavorskému a uzavřel mír s Albrechtem.U­zavřel spojenectví s řádem němec.rytířů.Při­pravil do Polska vojenské tažení a právě při cestě do Polska byl v Olomouci zavražděn.Václavem III.vymřeli Přemyslovci po meči.

Zdroj:

Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918.Praha., Doležil, Hubert: Politické a kulturní dějiny královského hl. města Olomouce., Olomouc, 1903., S.19–20.;.

Ignatius Mühlwenzel *22. 1. 1690 - +7. 11. 1766
Místo narození: Cheb
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: matematik, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Matematiku učil na olomoucké univerzitě v letech 1724–1726. ;

Zdroj:

Kapitoly z dějin olomoucké univerzity.Ostrava 1973.S.292.;.

Ignác Feigerle *8. 4. 1795 - +27. 9. 1863
Místo narození: Náměšť na Hané
Místo úmrtí: Sv. Hyppolit (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: církevní hodnostář, kněz, pedagog
Anotace:

Narozen v Biskupství. Od 1823 profesor pastorálky v Olomouci, od 1830 ve Vídni, dvorský a hradní farář, 1851 biskup svatohypolitský.

Zdroj:

Spáčil, Vladimír: Historický místopis okresu Olomouc venkov 1848–1960.Olomouc UP 1968, S.19.Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947. S.34..;Po­dlaha, Antonín.: Bibliografie české katolické literatury náboženské.Část 5.Praha 1923.S.2077. Ha­nácké noviny, 8.4.1995, S.8.,

Poznámka:

Biskupství je částí obce Náměšť na Hané.

Ignác Kubíček *1. 8. 1798 - +22. 4. 1855
Místo narození: Klopina
Místo úmrtí: Loštice
Místa pobytu: Bouzov, Loštice, Židlochovice
Obory působení: hudebník, učitel
Anotace:

V Bouzově působil 2 roky jako pomocný učitel, poté v Lošticích u rektora Goldy. Vynikající violista, člen kvarteta, které pravidelně hrávalo na Zámku Židlochovice.

Zdroj:

Fischer, R.: Loštice.2. Olomouc 1916.S.261–263.;.

Ignaz Wessely *31. 7. 1804 - +2. 6. 1882
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Jihlava, Košice (SR), Přerov, Strážnice
Obory působení: politik komunální, soudce
Anotace:

Po studiu práv vstoupil do soudní správy jako soudní praktikant olomouckého magistrátu a kriminálního soudu. Po roce přešel do politické správy, kde byl r. 1829 přijat jako guberniální konceptní praktikant v Přerově a později r. 1834 jako krajský konceptní praktikant. 1842 byl jmenován guberniálním koncipistou a 1845 III. krajským komisařem na brněnském guberniu. Během roku 1848 byl přeložen do Strážnice. Od 1850 byl jmenován okresním hejtmanem v Jihlavě a r. 1860 do Košic. R. 1853 vyznamenán rytířským křížem Řádu Františka Josefa a 1868 rytířským křížem Leopoldova řádu, díky němuž byl 10.11.1868 povýšen do rakouského rytířského stavu.

Zdroj:

BSSSM,seš.3(15­.).Ostrava 2002. S. 121.

Ignaz, senior Seidl *8. 4. 1824 - +14. 12. 1898
Místo narození: Červená Voda
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Bernartice, Kelčany, Loučná nad Desnou, Pavlovice, Sudkov
Obory působení: cukrovary, podnikatel, politik komunální, textilní
Anotace:

Syn Ignaze S., obchodníka s přízí ( 1788–1863), který se přestěhoval s rodinou do Šumperka, kde si otevřel obchod. ( V r. 1833 byl jmenován na prvním místě mezi kapitálově nejsilnějšími obchodníky s přízí na severní Moravě. V roce 1840 se stal senior I.S. společníkem otce v obchodě s přízí. Měl přádelnu konopí a lnu ve Vizmberku (n. Loučná nad Desnou), r. 1852 se kapitálově podílel na vybudování cukrovaru v Bernarticích (o.Jeseník), 1859 cukrovaru v Kelčanech na Hodonínsku a ještě v 80. letech cukrocaru v Otmuchově (nyní Polsko). R. 1863 spoluzakla­datelem a prvním předsedou plynárenské společnosti v Šumperku a r. 1869 se podílel na založení městské kruhové cihelny tamtéž a 1863 zakoupil mlýn s rybníkem v Sudkově a vybudoval tam 1864–1865 přádelnu lnu, řízenou jak na vodní, tak parní pohon. R.1873 mu byl za zásluhy o rakouský průmysl u příležitosti světové výstavy ve Vídni propůjčen rytířský kříž Řádu Františka Jozefa. Byl čestným občanem Červené Vody a 1873–1885 členem obecního zastupitelstva v Šumperku.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.). Ostrava 2001. S. 111–112. Spurný, F.: Moravolen Sudkov. Šumperk 1973.

Ignát Wurm *12. 7. 1825 - +4. 10. 1911
Místo narození: Klobouky
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Dědice, Kroměříž, Loštice, Mutěnice, Olomouc, Praha, Přerov
Obory působení: diplomat, kněz, politik, redaktor
Anotace:

Studoval gymnázium v Kroměříži. Po kněžském svěcení (1850) působil v duchovní správě v Mutěnicích a později v Dědicích. V roce 1857 ochrnul a odešel na dočasný odpočinek, ale již o dva roky později se stal ředitelem polepšovny pro zanedbanou mládež v Brně.. Od r. 1866 v Olomouci, konsistror. rada, kanovník kapituly. Předseda Vlasteneckého muzea olomouckého a
místopředseda České národopisné společnosti v Praze., Redaktor, náboženský publicista, vikář při metropolitním chrámu sv. Václava v Olomouci a tamní kanovník. Redaktor ČVSMO. Užíval pseud. Boleslav Dědický/z období, kdy kaplanoval v Dědicích/. Zasloužil se o založení SG v Olomouci. Léto trávíval v posledním období v Lošticích. P. Ignát Wurm byl poslancem Moravského zemského sněmu za Přerov, kde zřídil první záložnu, , v Brně vydával oblíbený kalendář Moravan. Velmi aktivně se podílel na všech jubilejních cyrilometodějských oslavách v roce 1863 a v roce 1869 na Velehradě. .

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník…Olomouc 1938. S.359–361.; Hýsek, Miloslav: Literární Morava v letech 1849–1885.Praha, 1911. S.52–53.; Vopravil, J.: Slovník pseudonymů…Praha, SPN 1973. S.1429; Fotografie-in: Památník šedesátého výročí českého gymnásia v Olomouci.Olomouc 1927.S.31.;Jirásek, Josef: Korespondence Ign.Wurma.=ZVÚO, 1962, č.106. S.18–21.;. Kříž, Antonín: Proč se jmenuje v Olomouci ulice Wurmova? In: OLDIN, 15, 2005, č.7–8,červen.;

Ignác Beníšek *26. 1. 1843 - +6. 1. 1898
Místo narození: Bělkovice-Lašťany
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: odborný publicista, středoškolský pedagog
Anotace:

Profesor reálky v Prostějově.

Zdroj:

Spáčil, Vladimír: Historický místopis okresu Olomouc venkov 1848–1960.Olomouc UP 1968, S.18..;Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olo­mouc 1947.

Ignác Bečák *7. 3. 1847 - +6. 6. 1901
Místo narození: Velký Týnec
Místo úmrtí: Velký Týnec
Místa pobytu: Frenštát pod Radhoštěm, Kroměříž, Praha
Obory působení: kněz, vydavatel
Anotace:

Po studiích v Kroměříži byl vysvěcen r. 1872. Prefektem chlapec. semináře v Kroměříži, odtud poslán na univerzitu do Prahy, kde studoval matematiku a fyziku a poté složil státní zkoušky. Farář ve Frenštátě p. Radhoštěm r. 1892. V letech 1885 –88 vydával Bibliotéku nejslovutnějších kazatelů českých starší doby. Do r. 1888 vyšlo 7 svazků. V nemoci se vrátil do rodiště, kde zemřel.

Zdroj:

Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947, S.32.; Ševčíková, H.: Malá galerie nejen význačných rodáků a občanů Velkého Týnce. In: Čtení o Velkém Týnci. Velký Týnec 2007. S. 63. ;

Ignát Hübl *13. 2. 1850 - +31. 1. 1932
Místo narození: Kosov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Trnávka, Uničov, Vranová Lhota
Obory působení: odborný publicista, učitel
Anotace:

Narozen na Zábřežsku.
V létech 1864 – 1866 navštěvoval třítřídní německou nižší reálku v Uničově a v době od 1.10.1867 do 31.7.1869 učitelský ústav v Olomouci, při čemž získal kvalifikaci vyučovat jak v jazyce českém tak i německém. Od 1.10.1869 do 15.5.1870 byl prozatímním podučitelem na dvoutřídní utrakvistické škole v Trnávce u Moravské Třebové, později v Biskupicích (od 15.5.1870 do 1.11.1870). Na vlastní žádost byl opět přeložen do Trnávky, kde působil v době od 1.11.1870 do 18.2.1873. V dubnu r. 1872 složil v Olomouci zkoušku pro české obecní školy. V době od 18.2.1873 do 1.9.1882 působil na německé jednotřídní škole v Pančavě, tíhl však k češtině, a proto se od 1.9.1882 stal nadučitelem ve Vranové Lhotě. Od 1.6.1911 byl ve výslužbě, avšak v letech I. světové války (1914 – 1918), v době kdy učitel Ludvík Šafář musel narukovat, se opět vrátil k vyučování. Pohřben byl 3.2.1932 ve Vranové Lhotě.

Zdroj:

Faltýnek, Karel: Příspěvek k poznání lidového oděvu na Bouzovsku. Olomouc 2010. Rkp.

Ivan Vjačeslavovič Netušil *14. 5. 1850 - +21. 2. 1928
Místo narození: Prostějov
Místo úmrtí: Charkov (Ukrajina)
Obory působení: akademik, filolog, vysokoškolský pedagog
Anotace:

V letech 1875–1884 působil jako středošk. prof. na školách v Charkově, od 1884 doc. , později prof. na tamější univerzitě. Zabýval se latinskou gramatikou, studiem veř. života Římanů.

Zdroj:

Masarykův slovník naučný.5.Praha 1931, S.143.;Eliáš, B.: Akademik I.V.Netušil.Šta­feta, 1973, č.4, S.7–9.;Eliáš, B.: Ivan Vjašeslav Netušil.ZKVMO, 1960, č.86, S.105–108.;.

Ignaz, junior Seidl *25. 9. 1851 - +4. 5. 1929
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Lipsko (Německo), Loučná nad Desnou, Olomouc, Petrov nad Desnou, Sudkov
Obory působení: cukrovar, činitel veřejný, podnikatel, politik komunální, textilní
Anotace:

Syn seniora (1824–1898). Od mládí vychováván pro dráhu obchodníka a průmyslníka. Nejprve studoval na německé reálce v Olomouci, poté absolvoval známý chlapecký institut Pilka ve Vídni a obchodní i technické vzdělání si doplnil praxí v Lipsku a v několika přádelnách v cizině, zejména v Německu a s Belfastu. V 70. letech se stal společníkem fy I.Seidl a spol. Z jeho iniciativy byla sudkovská přádelna rozšířena o přádelnu bavlny r. 1882. Junior byl také prezidentem cukrovaru v Otmuchově (Polsko), ve správní radě cukrovaru v Břeclavi a též v cihelně v Šumperku. Od r. 1885 byl členem obecního zastupitelstva v Šumperku a za zásluhy byl jmenován čestným členem dobrovolných hasičů, jejichž spolek založil a čestným občanem města Šumperka.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.), Ostrava 2001.S.112. Spurný, F.: Moravolen Sudkov. Šumperk 1973.

Isidor Kahlik *8. 5. 1858 - +25. 7. 1924
Místo narození: Poličná
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Lipník nad Bečvou, Olomouc
Obory působení: ředitel školy, učitel
Anotace:

Učil na obecné utrakvistické škole v Lipníku, od. 1896 ředitel ústavu hraběte Poettinga v Olomouci do r. 1924, ;Autor publikací o Helfštýně a Lipníku.

Zdroj:

Z díla: Hrad Helfštýn. Hranice 1914. Biografie: MSN, III, Praha, 1927, S. 854. ; Fischer, R. : Olomoucký památník. Olomouc 1938, S. 124. ; Vopravil, J. : Slovník pseudonymů. . .Praha, SPN 1973, S. 749. ;.

Isidor Kahlig *8. 5. 1858 - +25. 7. 1924
Místo narození: Poličná
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Helfštýn
Obory působení: ředitel školy, učitel
Anotace:

Ředitel Ústavu hraběte Poettinga v letech 1896–1924. Autor dějin hradu Helfštýna u Lipníka.

Zdroj:

Fischer,R.: Olomoucký památník. Olomouc 1938.S. 124.

Ignát Melhuba *10. 3. 1860 - +21. 2. 1927
Místo narození: Měník
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Příbor, Senice na Hané, Střelice
Obory působení: folklorista, sbormistr, učitel
Anotace:

Studoval gymnázium v Olomouci, maturoval na uč. úst. v Příboře. Učil na Litovelsku; Senice na Hané 1917–1922, řídil sokolský pěvec. kroužek. Sbíral písně severní Moravy;Přispěl též do sbírky Fr. Bartoše: Národ. písně moravské. B. 1889. 1884–1895 ředitel školy ve Střelicích. Člen Čtenářsko-pěvec. spolku Bořivoj, který též řídil. Vydal: Národní písně severní Moravy.Olomouc 1893. In: Náš lid 1893, 49

Zdroj:

Československý hudební slovník.Praha SHV 1965.S.80.; Stárek, Z.: SČS II.Praha 1982.S.351.;Fryčák, Zd.Střelice 100, 78381 Uničov, správce Muzea..

Ignát Pouč *2. 12. 1863 - +28. 5. 1934
Místo narození: Drahanovice
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Nový Jičín, Olomouc
Obory působení: kněz
Anotace:

Narozen v Kníničkách (n.m.č.Drahano­vice). V r. 1881 maturoval na Slovanském gymnáziu Olomouci, poté studoval teolog. fakultu, vysvěcen 1886. Působil ve Starém Jičíně (n. Nový Jičín), od r. 1925 žil v Olomouci jako konsistorní rada.

Zdroj:

Za hlasem Komenského.Olomouc 1957.;Nekrologium..

Ignác Bernát *25. 5. 1868 - +4. 2. 1915
Místo narození: Drahanovice
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Olomouc, Prostějov
Obory působení: fyzik města
Anotace:

Narozen v obci Kníničky (n.m.č.Drahanovic). Absolvoval gymnázium v Olomouci, od ledna 1897 přijal místo městského fyzika v Prostějově a působil zde 17 let.

Zdroj:

Froeml, František: Výročí MUDr.Ignáce Bernáta.=ZVÚO, 1978, č.194, S.28–29.;.

Inocenc Horák *1. 3. 1870 - +27. 12. 1962
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Brno, Přerov, Vizovice
Obory působení: odborný publicista, zvěrolékař
Anotace:

Narozen v Dluhonicích u Přerova (n. m. č. města Přerov). Působil ve Vizovicích 1909–1930, v Brně na Českém odboru zemědělské rady, od r. 1930 v Dluhonicích. Zasloužil se o rozvoj přerovských trhů na plemenný dobytek. Autor četných statí v Moravském hospodáři.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska-SOKA Přerov;.

Ignác František Kluka *1. 2. 1874 - +3. 12. 1914
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Niegowonice (Polsko)
Místa pobytu: Olomouc, Praha
Obory působení: lékař
Anotace:

Narozen v Holici u Olomouce (n.m.č. města Olomouc). V roce 1893 maturoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci. Po studiích na pražské lékařské fakultě se stal vojenským lékařem. Specializoval se jako chirurg. Za práci na Balkáně byl vyznamenán pamětní medailí. Byl členem podporovacího spolku pro vdovy a sirotky vojenských lékařů. Jakmile vypukla první světová válka byl poslán do válečného pole a padl.

Ivo Bojar *2. 1. 1876 - +17. 3. 1951
Místo narození: Blatnice pod Svatým Antonínkem
Místo úmrtí: Zlobice
Místa pobytu: Bratislava (SR), Brno, Drahany, Jaroměřice, Litovel, Náklo, Olomouc, Postřelmov, Praha, Uherské Hradiště
Obory působení: básník, kněz řádový, spisovatel
Anotace:

Vlastním jménem Jan Bogar. Studoval české gymnázium v Uherském Hradišti, kde maturoval 1895. Poté odešel do Olomouce studovat bohosloví. Již v roce 1898 publikoval básně v Novém Životě. Po vysvěcení r. 1899 působil v Jaroměřicích, Nákle, Postřelmově, Litovli, na Klášterním Hradisku (n.m.č. města Olomouc) a v Drahanech. V listopadu 1917 vstoupil do řádu Milosrdných bratří a působil v Brně a v Praze, kde jako arcibiskupský notář pražský. Byl autorem meditativní poezie i folkloristických studií. Začátkem 30. let působil v Bratislavě. Členem Družiny literární a umělecké byl od jejího založení v roce 1913, 1914–1919 revizorem a 1925–28 členem výboru DLU. Od roku 1942 byl farářem ve Zlobicích.

Zdroj:

Poselství. Družina literární a umělecká.Olomouc 1937. S. 214–215. ; Fabián,J.- Ševčíková,H.: Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě. A-Fi. Valašské Meziříčí 2009, S. 38. ;

Iwo Bauše *4. 2. 1886 - +25. 3. 1959
Místo narození: Praha
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Hranice, Vyškov, Znojmo
Obory působení: básník, prozaik, středoškolský pedagog
Anotace:

Po studiích na nižším gymnáziu vstoupil do laboratoře technologického průmyslového muzea a pak do vyšší průmyslové školy, kde maturoval v r. 1907. Působil u zemského finančního ředitelství (celní úřad), složil zkoušku dospělosti na učitelském ústavu v Praze a vystoupil ze státní služby. Poté studoval na filozofické fakultě filologii a filozofii. Po válce dokončil studia a působil na středních školách ve Znojmě, Vyškově a Hranicích. Literárně činný už na studiích gymnázia. Psal verše, prózy, kritiky,eseje. Publikoval v časopisech Archa, Česká mysl. Členem DLU od r.1929. Knižně vyšlo: Brouk a ona (1926), Jdu za svou písní (1928), Monolog člověka (1935).

Zdroj:

Poselství.Olomouc 1938.S.202.;.

Ida Rochowanská *28. 2. 1903 - +13. 1. 1987
Místo narození: Dvůr Králové nad Labem
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: překladatelka, vysokoškolská pedagožka
Anotace:

V letech 1947–71 působila na katedře germánské a anglické filologie UP Olomouc. Zabývala se metodikou výuky cizích jazyků. V roce 1953 jako první u nás publikovala metodiku vyučování angličtiny. Působila jako proděkanka FF UP a zastávala funkci tajemníka katedry UP. Za své vědecké a pracovní zásluhy byla poctěna státním vyznamenáním a oceněna pamětní medailí UP. Napsala první skripta u nás z metodiky angličtiny.

Zdroj:

Kdy-kde-co v Olomouci, 1983, únor, S.3.; Zakladatelé a pokračovatelé, UP Olomouc 1996., .; Kdy kde co v Olomouci 1987, březen, S. 13.

Iša Krejčí *10. 7. 1904 - +6. 3. 1968
Místo narození: Praha
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Bratislava (SR), České Budějovice, Olomouc
Obory působení: dirigent, dramaturg, hudební kritik, režisér opery, rozhlasový režisér, skladatel
Anotace:

Iša Krejčí (vl. jm. František Krejčí) se narodil v rodině s bohatým kulturním zázemím, jeho otec byl známý pražský filozof František Krejčí.Maturoval na gymnáziu v Praze r. 1923 a pak studoval historii a muzikologii na Karlově univerzitě a současně klavír u A. Šímy a skladbu u K.B. Jiráka na Pražské konzervatoři. Navštěvoval také mistrovskou třídu této školy, kde studoval skladbu u V. Nováka a dirigování u V. Talicha. Poté, co získal zkušenosti coby dirigent ve Slovenském národním divadle v Bratislavě (1928 – 32) a v Národním divadle v Praze (1933 do 34), Krejčí působil jako zvukový režisér v Československém rozhlase (1934 – 45) a dirigent Orchestrálního sdružení v Praze (1936 – 45). V letech 1945–1958 byl zaměstnán jako šéf opery v Olomouci, a od 1.12. 1958 byl dramaturgem opery Národního divadla v Praze. V sezóně 1964/65 byl šéfem opery v Českých Budějovicích.. V roce 1949 mu byla udělena Cena města Olomouce.K jeho padesátinám uspořádala MFO koncert z jeho skladeb.

Zdroj:

Holzknecht, V.: Iša Krejší. Praha 1976. Kohout, E.: Divadlo aneb snář. Praha, Odeon 1975. S.112. Iša Krejčí. 6.3.1993. Kdy kde co v Olomouci. 1993, březen, S.2. Ryšavý, Milan: Vážné a zábavné vzpomínky filharmonika. Olomouc 2012.

Fotky:
Ivo Váňa Psota *1. 5. 1908 - +16. 2. 1952
Místo narození: Kyjev (Rusko)
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Bratislava (SR), Monte Carlo, New York (USA), Praha, Přerov
Obory působení: choreograf, režisér baletu, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Mládí prožil v Přerově, kde si jeho matka otevřela baletní školu. Později absolvoval Bergerovu baletní školu v Praze. Umělec. dráhu začal v r. 1924 v ND Praha jako sborový tanečník, v r. 1926 odešel do Brna, 1932–36 členem ruského baletu. Během několika let pak nastoupil angažmá v Monte Carlu, za války se stal režisérem baletního divadla v New Yorku. 1947 se vrátil do Brna. Učil od r. 1951 na VŠMU v Bratislavě.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska – SOKA Přerov.

Ivan Málek *28. 10. 1909 - +8. 11. 1994
Místo narození: Zábřeh
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Praha
Obory působení: lékař, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Rodák ze Šumperska. Bratr Prokopa Málka. Střední školu – akademické gymnázium studoval v Praze. Poté studoval LF UK v Praze. V roce 1952 zakladatel a do roku 1961 ředitelem Biologického ústavu ČSAV v Praze, poté do 1970 ředitel Mikrobiologického ústavu ČSAV. V letech 1961–1969 místopředseda ČSAV.

Zdroj:

Kmoníčková, E.: V roce 1994 zemřeli.Brno MZK 1995.S.48.;, Průvodce zábřežský kulturní a informační měsíčník, roč.2, 1999, č.9. S.11.

Poznámka:

akad. MUDr. Ivan Málek, DrSc.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3