Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 32
Tomáš Josef Wolný *20. 12. 1793 - +3. 5. 1871
Místo narození: Příbor
Místo úmrtí: Rajhrad
Místa pobytu: Brno, Olomouc
Obory působení: kněz
Anotace:

Od 1811 studoval vyšší gymnázium v Brně. 1812–1815 teol. studia v Olomouci. 1816 vstoupil do benediktinského kláštera v Rajhradě. 1818 vysvěcen na kněze. Od 1830 začal realizovat práce na vlastivědě Moravy.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.3.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1995.S.126;

Tomáš Štětka *8. 5. 1855 - +4. 5. 1918
Místo narození: Písek
Místo úmrtí: Písek
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: kreslíř
Anotace:

Prof. kreslení v Prostějově od r. 1897, na gymnáziu 1899–1901. Publikoval kresby ve Zlaté Praze aj.

Zdroj:

Marek, Pavel: Bibliografie okresu Prostějov.Prostějov 1990, S.158 /zázn.č.5143–5145/;. Prof.Tomáš Štětka.In: 38. výroční zpráva zemské vyšší reálky v Prostějově za školní rok 1917–1918, S.4.

Fotky:
Tomáš Špidlík *17. 12. 1919 „“
Místo narození: Boskovice
Místa pobytu: Benešov, Brno, Florencie (Itálie), Maastricht (Nizození), Olomouc, Řím (Itálie), Velehrad
Obory působení: kardinál, kněz řádový, teolog
Anotace:

V roce 1940 vstoupil do jezuitského řádu. Vystudoval teologii v holandském Maastrichtu, kde byl v roce 1949 vysvěcen na kněze. V letech 1951–1989 byl spirituálem v české koleji Nepomuceum v Římě. Od roku 1954 vyučuje východní teologii na Orientálním ústavu a Gregoriánské univerzitě v Římě. 28.9.2003 jmenován kardinálem. Autor mnoha knih a publikací. Žije v Římě. Na UP obdržel v roce 1997 titul doctor honoris causa.

Zdroj:

Olomoucký den, č.291, 13.12.2003, S.4;

Tóma Šmyd *1. 1. 1838 - +1. 10. 1897
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Přerov, Skřipov, Zborovice
Obory působení: folklorist
Anotace:

Narozen v Žeravicích (n.m.č.města Přerov). Dialektolog. Spolupracovník V. Praska a F. Bartoše

Zdroj:

Ficek, V.: Biografický slovník širšího Ostravska.1.Opava 1972.;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1838

Thomas Schmidl *16. 12. 1636 - +13. 4. 1702
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: rektor univerzity
Anotace:

Rektor olomoucké univerzity od 6.8.1697 do 13.10.1700.

Zdroj:

Filala,J.: Rektoři olomoucké univerzity v letech 1573–1860. Žurnál UP. 6.10.2006. č.3­. S.9.

Terezie Seifertová *15. 1. 1844 - +29. 1. 1914
Místo narození: Praha
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: operní pěvkyně
Anotace:

V Olomouci působila v letech 1860–1865, občas i česky. Manželka herce ND Jakuba Seiferta (1846–1919). Členka Prozatimního a Národního divadla.

Zdroj:

Národní divadlo a jeho předchůdci.Praha 1988.S.433–434.;.

Theodor Rotrekl *1. 6. 1923 - +1. 9. 2004
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Horní Bezděkov
Místa pobytu: Olomouc, Šumperk
Obory působení: ilustrátor, vysokoškolský pedagog, výtvarník
Anotace:

Působil na ped. fak. UP v letech 1949–1950. Žil s paní Tamarou (taky výtvarnicí) v Horním Bezděkově u Unhoště, kde zemřel.

Zdroj:

Holešovský, F.: Čeští ilustrátoři..Praha, Albatros 1989, S.208–310.;Výtvarní umělci UP.Olomouc 1987.Katalog výstavy.SVKOL;.

Tomáš Obranský *23. 11. 1956
Místo narození: Šumperk
Místa pobytu: Praha
Obory působení: architekt
Anotace:

Absolvoval AVU, obor architektura. Prac. zaměření: projekty staveb bytových, občanských, rekreačních, poštovních, telekomunikačních.

Zdroj:

Kdo je kdo v architektuře a příbuzných oborech v České republice 1993.Praha, Modrý jezdec 1993.S.139.;

Tomáš Mnich *1. 3. 1766 - +17. 2. 1834
Místo narození: Beňov
Místo úmrtí: Dřevohostice
Místa pobytu: Domaželice, Kroměříž, Olomouc
Obory působení: básník, kněz
Anotace:

Studoval pedagogické gymnázium v Kroměříži, poté 2 roky filozofii v Olomouci. Vstoupil do generálního semináře na Klášterním Hradisku u Olomouce, kde podporován Josefem Dobrovským psal básně. Vysvěcen r. 1791. V r. 1797 ustanoven kooperátorem v Domaželicích. Zemřel na tbc v Dřevohosticích.

Tomáš Garrigue Masaryk *7. 3. 1850 - +14. 9. 1937 „“
Místo narození: Hodonín
Místo úmrtí: Lány
Místa pobytu: Litovel, Olomouc
Obory působení: prezident ČSR
Anotace:

T. G. Masaryk – 1. prezident Československa v období od 14. 11. 1918 – 14. 12. 1935. V roce 1926 navštívil Litovel.

Terezie Marie *13. 5. 1717 - +29. 11. 1780
Místo narození: Vídeň (Rakousko)
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: panovnice
Anotace:

Česká a uherská královna z dynastie Habsburků.Nejstarší dcera Karla VI., která se ujala vlády po smrti svého otce 20.10.1740.V O­lomouci

' pobývala od 1748, bydlívala na Klášterním Hradisku, od té doby pojmenována brána na tř.Svobody jao Terezská.K ochraně severních hranic se rozhodla zřídit v Olomouci mohutnou hraniční pevnost jejíž výstavba trvala 13 let.9.9.1754 by­la za její přítomnosti vysvěceno Sousoší sv.Trojice.

Zdroj:

Kdo byl kdo do r.1918 v našich dějinách.Praha, Rovina 1992.S.195 – 196.;Smetana, R.: Průvodce památkami v Olomouci.Ostrava, Profil 1966.S.26, 33, 34, 40, 62.;.

Tomáš Kouřil *27. 11. 1844 - +24. 10. 1910
Místo narození: Senička
Místo úmrtí: Rychnov nad Kněžnou
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc, Rychnov nad Kněžnou
Obory působení: kněz, středoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v Odrlicích (nyní část obce Senička). Bohosloví studoval v Olomouci, vysvěcen 1868, do r. 1874 studijním prefektem v arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. 1875 – 1890 profesorem gymnázia v Rychnově.

Zdroj:

Slavík, B.: Písemnictví na Litovelsku.Olomouc 1937.S.51.;.

Theodor Kohn *22. 3. 1845 - +4. 12. 1915
Místo narození: Březnice
Místo úmrtí: Ehrenhausen (Rakousko)
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc, Příbor, Strážnice, Uherské Hradiště, Vsetín
Obory působení: arcibiskup olomoucký, pedagog vysokoškolský
Anotace:

Narozen v Březnici u Zlína. Studoval gymnázium v Uherském Hradišti, poté u piaristů ve Strážnici a na arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. V r. 1871 vysvěcen na kněze. Působil 3 roky ve Vsetíně jako kaplan,a na G v Příboře. Pak byl povolán do Olomouce za arcibiskupského sekretáře,kde do října 1882. Jmenován profesorem fundamentální theologie a církevního práva na bohoslovec. fakultě. 1883 pověřen úřadem kancléře konsistoře. 1887 se stal sídelním kanovníkem a 8. 11. 1892 jmenován olomouckým arcibiskupem. Věnoval se správě arcidiecése. K podpoře chudého kněžstva založil spolek sv. Theodora a značně jej dotoval. Opravil zámecký areál v Kroměříži. 13. 3. 1904 resignoval na arcibiskup. stolec. Žil pak v jižním Štýrsku. Ve své závěti odkázal bohatý odkaz na zřízení české univerzity na Moravě.

Zdroj:

Katalog kněžstva arcidiecése olomoucké.Olomouc 1949.S.46.;. BSSSM, seš.6(18.) Ostrava 2005.S. 58–61.

Poznámka:

ThDr. Theodor Kohn

Tomáš Knoz
Místo narození: Brno
Místa pobytu: Dřevohostice
Obory působení: historik, pedagog vysokoškolský, publicista odborný
Anotace:

V roce 1984 maturoval na brněnském gymnáziu a poté v roce 1988 absolvoval FFMU, obor historie. V letech 1988–1996 studoval dále na téže fakultě dějiny umění. Pak do roku 1992 působil v Moravském zemském muzeu jako vedoucí památníku Kralické tiskárny a souběžně přednášel na FFMU v Brně. Zabývá se oblastí – dějiny kultury raného novověku, architekturou a uměníl. Je zástupcem vedoucího Historického ústavu FFMU. Publikoval do Zpravodaje Muzea Kroměřížska rozsáhlou stať Renesanční zámek v Dřevohosticích. 1990, č.2, S. 8–22.

Zdroj:

Lexikon současných českých historiků. Praha 1999. č.z. 277.

Poznámka:

Prof. PhDr.et Mgr. Tomáš Knoz Ph.D.

Tomáš Kameníček *3. 4. 1862 - +20. 1. 1946
Místo narození: Štěpánov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: kněz řádový, učitel
Anotace:

Studoval v Olomouci a v 18 letech byl přijat do řádu sv. Dominika, kde dostal řádové jméno Michal. Studoval filozofii a teologii na řádové škole ve Vídni, kde byl v roce 1885 vysvěcen na kněze. Dosáhl hodnosti lektora filozofie. Učil na řádových učilištích. V Olomouci přednášel filozofii a sociologii. Pravidelně zpovídal a kázal v domikánském kostele Panny Marie.

Poznámka:

Narozen v Krnově u Štěpánova (n.m.č. obce Štěpánov).

Tomáš Jemelka *31. 12. 1951
Místo narození: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: fotograf
Anotace:

Od r. 1953 v Olomouci, fotograf Památkového ústavu Olomouc a externí fotograf UP Olomouc, spolupracuje s časopisem Žurnál. Člen redakční rady KKC od 8.4.1997, od května 1997 ZIP.

Zdroj:

viz Osobní list

Tomáš Hudec *7. 1. 1877 - +22. 8. 1951
Místo narození: Věrovany
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno
Obory působení: kněz, vysokoškolský pedagog
Anotace:

ThDr. Tomáš Hudec, papežský prelát konsistoře brněnské a olomoucké, řádný profesor biblického studia Nového Zákona byl ordinován 29. 7. 1900 v Brně a na Cyrilometodějské fakultě v Olomouci působil od r. 1919.

Zdroj:

Katalog kněžstva arcidiecése olomoucké. Olomouc 1949. S. 63.

Tomáš Hrbek *15. 8. 1943
Místo narození: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: divadelní historik, pedagog středoškolský, pedagog vysokoškolský, redaktor časopisu
Anotace:

Po maturitě působil v několika profesích a v letech 1965–1970 absolvoval FFUP obor anglistika a bohemistika. Poté učil 20 let na Střední ekonomické škole v Olomouci. Od roku 1990 učil na Katedře uměnovědy a po dvou letech působil jako kancléř rektora Univerzity Palackého do roku 2009. Aktivně působí v Židovské obci Olomouc a je členem Rady Federace židovských obcí a místopředsedou Správní rady Nadačního fondu obětem holocaustu v Praze. Je místopředsedou Židovské obce Olomouc.Redaktor časopisu.

Zdroj:

Osobní sdělení

Poznámka:

PhDr. Tomáš Hrbek

Fotky:
Tomáš Homola *2. 3. 1930
Místo narození: Bařice - Velké Těšany
Místa pobytu: Bílá Lhota, Chudobín, Kroměříž, Lipník nad Bečvou, Náměšť na Hané, Olomouc, Prostějov, Šternberk, Velká Bystřice, Velký Týnec
Obory působení: botanik, odborný publicista, vlastivědný pracovník, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Otec byl zednický polír a matka v domácnosti. V r. 1930 se rodiče přestěhovali do Vážan u Kroměříže (n.m.č.města), kde se v r. *1931 narodila sestra. V září 1935 zemřel otec po smrtelném úrazu na stavbě ve Zlíně. Tomáš navštěvoval obecnou školu ve Vážanech, od r. 1941 měšťanskou školu a reálné gymnázium v Kroměříži, kde maturoval v r. 1949. Poté studoval pedagogickou fakultu UP v Olomouci, původně učitelství pro 1.stupeň základních škol, v následujícím roce přestoupil na tříletý studijní obor učitelství pro 6. až 9. ročník. Od listopadu 1952 – říjen 1954 absolvoval vojenskou základní službu v Prostějově a v Košicích na Slovensku. V období 1954–1955 učil na Obchodní akademii v Olomouci, a v letech 1955–1957 na Průmyslové škole stavební v Lipníku. Od září 1957 do srpna 1961 ředitelem Domova mládeže v Prostějově. Od září 1961 ved.vycho­vatelem v učňovském domově Olomouci, Štursova ul. Pak dvacet let (1962–1982) učitelem a zást.ředitele na SOU v Olomouci. Mezitím v letech 1960–1963 dálkově studoval pro 6. – 9 roč. komb. biologie – chemie – práce na školním pozemku. V r. 1981 absolvoval doplňující závěrečnou zkoušku na přírodovědecké fakultě UP :obor biologie – chemie a v r. 1982 rigorózní zkoušku z biologie a didaktiky na pedagogické fakultě UP. Od 1.10. 1983 do konce června 2002 působil PaedDr. Homola jako odborný asistent na katedře biologie na pedag.fak.UP. Má dva syny, oba absolventi Přírodovědecké fakulty UP. Publikoval v odborném a vlastivědném tisku, autor vysokoškolských miniskript. V 1987–1990 předseda VSMO, člen botanické společnosti AV a 2 roky předseda Městské organizace Čs.svazu ochránců přírody v Olomouci (1985–1988). Člen České botaniscé společnosti od r. 1979. Zájmová činnost: filatelie, kaktusářství.V pos­ledních letech zpracovával ze sbírky VSMO činnost význačného olomouckého botanika jm. Heinrich Laus (1872–1941).

Zdroj:

Homola, Tomáš: Zámecké parky a zahrady v olomouckém okrese. Středisko. Sborník VSMO 1987–1988, č.11. S. 109–121.; Houfek,J.: PaedDr Tomáš Homola.Preslia, 62, 1990,č4. S 381.;

Poznámka:

PaedDr., Mgr. Tomáš Homola

Narozen na Kroměřížsku.

Fotky:
Tomáš Hájek *13. 12. 1823 - +18. 10. 1910
Místo narození: Opatovice
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Hovězí, Hulín, Kurovice, Kuželov, Napajedla, Nezamyslice, Olomouc
Obory působení: kněz, literát
Anotace:

Narozen v Opatovicích u Rajhradu. Katolický kněz. Bohosloví vystudoval v Olomouci a poté působil jako kaplan v Hovězí, Napajedlech. Byl vychovatelem ve Štýrsku, profesorem náboženství v Uherském Hradišti. Působil též jako farář v Kuželově, Záhlinicích a Nezamyslicích. Publikoval časopisecky i knižně.

Zdroj:

Fabian, Josef: Slovník osobností kulturního a společenského života valašska. Valašské Meziříčí 2000. S.44. ;

Poznámka:

Záhlinice (n. m. část obce Hulín).

Tomáš Grmela *22. 12. 1864 - +28. 1. 1930
Místo narození: Drahany
Místo úmrtí: Znojmo
Místa pobytu: Brno, Horní Dubňany, Vémyslice
Obory působení: folklorista, učitel, varhaník
Anotace:

Po maturitě na učitelském ústavu v Brně, kde na něj působil Leoš Janáček působil v Budkovicích u Moravského Krumlova, Vémyslicích, Střebenicích, v Horních Dubňanech, kde i varhaníkem. Sbíral lidové písně pro L. Janáčka, uvedeny v Bartošovi.

Zdroj:

ČSHS.1.Praha 1963.S.377.;.

Tomáš Fryčaj *30. 6. 1759 - +28. 6. 1839
Místo narození: Kelč
Místa pobytu: Brno, Bystřice pod Hostýnem, Lipník nad Bečvou, Olomouc
Obory působení: kněz, literát
Anotace:

Absolvoval piaristické gymnázium v Lipníku, filozofii v Olomouci, teologii v Brně.Kaplan v Bystřici pod Hostýnem, od 1795 trvale v Brně.Od 1.7.1819 farářem v Obřanech.Li­teraturou se začal zabývat za studií v Olomouci. Pseud.T.F. Psal duchovní písně, sbíral lidové písně. Autor Katolického kancionálu. Vydal Gallašovu Múzu moravskou.

Zdroj:

Český bohovědný slovník.IV.Praha, 1930, S.331.;Lexikon české literatury.I.Praha, Academia 1985, S.759–761.;.

'

Theodor Dostál *8. 11. 1878 - +3. 5. 1915
Místo narození: Lutín
Místo úmrtí: Okulice u Haliče (Polsko)
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: umělecký kovotepec
Anotace:

Zakladatel a ředitel továrny Vulkanie. Padl v první světové válce. Pohřben v Prostějově až 12. června 1915.

Zdroj:

Starý, František: Městský hřbitov v Prostějově. Prostějov 1931.S.40.

Tomáš Člupek *8. 7. 1853 - +18. 11. 1931
Místo narození: Olešnice
Místo úmrtí: Prostějov
Obory působení: učitel
Anotace:

Učitel měšťanské školy. Přispíval do Podpěrovy Květeny Hané.

Zdroj:

Připomínky k KK 1993, RnDr.Vl.Tlusták CSc., Vl.muzeum Olomouc.;.

Poznámka:

Olešnice (u Blanska).

Tomáš Černoušek *6. 12. 1927 - +13. 9. 2001
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Dubicko, Olomouc, Pňovice, Šternberk
Obory působení: architekt
Anotace:

Pracoval u T. Šipky v Olomouci, L. Šlapety , v čs. staveb. závodech, Voj. projekt. ústavu, ve Skupině experimentální projekce ve Stavoprojektu, v Sigmě IPKÚO v Olomouci. Spoluator publ. Olomoucká architektura. 1900–1950. 1981. předseda Umělecké komise arcibiskupství olomouckého, člen Rady města Olomouce. Nositel Ceny města Olomouce.

Zdroj:

Zatloukal, P. : – ZKVMO 1984, č. 229, S. 20–21. ;Architektura ČSR XXXVII, 1978, S. 101, 122–124. ;Walla, Jindřich: Návštěva v ateliéru. =Kdy-kde-co v Olomouci, 1991, únor, S. 12–14. fotografie;;Kdo je kdo v architektuře. . . Praha, Modrý jezdec 1993. S. 39–40. ;.

Fotky:
Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2