Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 104
Ctibor Tovačovský z Cimburka *4. 4. 1438 - +26. 6. 1494
Místo narození: Tovačov
Místo úmrtí: Olomouc
Obory působení: politik, právník
Anotace:

Moravský šlechtic. V r.1480 nechal zavést do moravských zemských desek a do soudního řízení místo dosud používané latiny, češtinu.Autorem 2 spisů.Hádání pravdy a Lži …/1467/;

Zdroj:

Kdo byl kdo.Praha 1992.S.324–325.; Nešpor, V.: Dějiny města Olomouce.Brno 1936.S.85.;.

Stanislav Thurzo *1. 1. 1470 - +17. 4. 1540
Místo narození: Krakov (Polsko)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: biskup
Anotace:

V letech 1497–1540 byl olomouckým biskupem. Upevnil moc olomouckého biskupství na severovýchodní Moravě. Byl představitelem moravského humanismu a jeho zásluhou se rozvíjel v Olomouci humanistický ruch.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a Severní Moravy 1.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1993.S.105.;

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1470

Michael Ignatius Tamasfi *1. 1. 1600 - +19. 3. 1662
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: rektor
Zdroj:

Žurnál UP.r.15, č.7, 11.11.2005,S.7–8.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1600

Carpophoro Tencalla *10. 9. 1623 - +9. 5. 1685
Místo narození: Bissone (Švýcarsko)
Místo úmrtí: Bissone (Švýcarsko)
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc
Obory působení: malíř
Anotace:

Objevuje se v Olomouci od r. 1666. V r. 1673 a 1674 pracoval na freskách v olomoucké biskupské residenci. Též v sále zámku v Kroměříži.

Zdroj:

Poche, E.: Encyklopedie českého výtvarného umění.Praha, Academia 1975.S.522.; Páleníček, L.: Výtvarné umění na Kroměřížsku.Kro­měříž 1940.S.86.; Hlobil, I.: Olomouc.Praha, Odeon 1984.S.90.;.

Giovanni Pietro Tencalla *17. 11. 1629 - +6. 3. 1702
Místo narození: Bissone (Švýcarsko)
Místo úmrtí: Bissone (Švýcarsko)
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc
Obory působení: architekt
Anotace:

Pracoval v Rakousku, na Moravě i v Čechách. Po smrti F. Lucheseho císařským stavitelem. Podílel se na projektu arcibiskupské residence. 1686–8 přestavba zámku v Kroměříži, 1666 – 68 galerie a rotunda zámecké zahrady v Kroměříži.

Zdroj:

Poche, E.: Encyklopedie čes.výtvarného umění.Praha, Academia 1975.S.523.;Hlobil, I.: Olomouc.Praha, Odeon 1984.S.90.;.

Paul Troger *30. 10. 1698 - +20. 7. 1762
Místo narození: Zell im Pustertal (Rakousko)
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: malíř
Anotace:

1731 v Olomouci, autor malby stropu letního refektáře kláštera na Hradisku- Kázání na hoře, Zázračné nasycení. Oltářní obrazy v olomouc. kostelích.

Zdroj:

Poche, E.: Encyklopedie českého výtvarného umění.Praha

' 1975.S.538 – 539.;Kachník, J.: Církevní památky y Olomouce.Olomouc 1880.S.4.;.

Anton Josef Tersch *9. 6. 1735 - +27. 6. 1797
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Obory působení: majitel realit, obchodník, politik komunální
Anotace:

Tak jako jeho předci se věnoval obchodní činnosti a díky výnosnému obchodu s přízí se vyšvihl mezi přední šumperské měšťanské rodiny. Postupně se stal majitelem dvou domů ve městě a na předměstí vlastnil velkou hospodářskou usedlost. Byl též purkmistrem.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.č.2. (14.). Ostrava 2001. S. 129.

Franz Xaver Engelbert Anton Tersch *21. 10. 1765 - +24. 8. 1819
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Dolní Studénky, Loučany
Obory působení: obchodník, velkostatkář
Anotace:

Syn Antona Josefa (1735–1797). Po otci převzal prospěerující obchod s přízí. V r. 1795 se výhodně oženil s Barborou, s dcerou bohaté šumperské rodiny Johanna Ferdinanda Ditricha z Dittrichsfeldu. Podobně jako jeho tchán získal šlechtický predikát ve státní justiční službě. V r. 1802 koupil chudobínské panství se statkem Loučany na Litovelsku a r. 1812 ještě panství Třemešek u Šumperka.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.). Ostrava 2001. S. 129.

Poznámka:

R. 1806 povýšen císařem Františkem II. do šlechtického stavu na rytíře. Zámek Třemešek (n.m.č. obce Dolní Studénky)

Anton Padus Tersch *14. 1. 1798 - +10. 7. 1864
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Litovel
Místa pobytu: Loučany
Obory působení: velkostatkář
Anotace:

Syn Franze Xavera Tersche (1765–1819). Podle otcovy závěti převzal panství Chudobín se statkem Loučany. Protože manželství zůstalo bezdětné , panství zdědil syn bratra Franze, Emil (1834–1923).

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.č.2 (14.). Ostrava 2001.S. 129.

Poznámka:

Zemřel v Chudobíně (n.m.č. Litovle).

František Dobromysl Trnka *13. 2. 1798 - +24. 5. 1837
Místo narození: Humpolec
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Olomouc
Obory působení: pedagog
Anotace:

V letech 1828 – 1831 učitel češtiny, ruštiny a němčiny v Brně, od 1832 v Olomouci. Skriptor Studijní knihovny v Olomouci.

Zdroj:

Přehledné dějiny české literatury a divadla v Olomouci.I.Praha 1981.S.68.;.

Franz Xaver Johann Tersch *18. 6. 1801 - +8. 1. 1884
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Dolní Studénky
Obory působení: majitel pošty, majitel realit, majitel velkostatku
Anotace:

Syn Franze Xavera Tersche (1765–1819), bratr Antona Paduse Tersche (1798–1864). Podle otcovy závěti převzal panství Třemešek (Dolní Studénky) a ochod i reality v Šumperku. V roce 1825 se oženil s Emanuelou, sv.paní Závišovou z Osenice, s níž měl 7 dětí. Zemřela r. 1838. Roku 1841 převzal šumperskou poštu a když tu byla zřízena r. 1847 přepřahací stanice pro spojení Zábřeh – Šumperk – Frývaldov (Jeseník), získal v konkursu místo pošmitra rozšířeného poštovního úřadu. Soukromá Terschova pošta v Šumperku byla velorakouským unikátem, postátněna až po jeho smrti. R. 1848 byl Franz Tersch velitelem druhé kompanie Národní gardy (zemřel v hodnosti mjr. rakousko-uherské armády. R. 1850 byl zvolen členem obecního výboru.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.č.2 (14.). Ostrava 2001.S. 129–130.

Anton Emil Titl *2. 10. 1809 - +21. 1. 1882
Místo narození: Bystřice nad Perštejnem
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Praha
Obory působení: dirigent, skladatel
Anotace:

V roce 1826 studoval hudbu v Brně a stal se členem orchestru brněnského divadla. Po krátkém působení v Olomouci přešel do Prahy, kde byl kapelníkem voj. hudby. Potom trvale přešel do Vídně, kde dosáhl úspěchu jako divadelní kapelník a skladatel.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.8.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1997.S.114;

František Tilšer *12. 6. 1825 - +5. 2. 1913
Místo narození: Budětsko
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Milán (Itálie), Olomouc, Vídeň (Rakousko), Znojmo
Obory působení: geometr, rektor univerzity, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Studoval gymnázium v Olomouci a maturoval v r. 1838. Po maturitě studoval filozofickou fakultu olomoucké univerzity, v kruhu kolem A. Šembery a prof. Helceleta. . Po 2 letech absolvoval zkoušky, které ho opravňovaly k soukromému vyučování gymnasistů. Krátce pak přijal místo domácího vychovatele v rodině hraběte Kolovrata-Liebsteinského. Toto místo později opustil, aby se mohl věnovat dalšímu studiu. Přestoupil na právnickou fakultu, ze které však záhy odešel. Poté vstoupil v Olomouci do vojenského sboru a navštěvoval jeho školy. Zde konečně našel obor, který se mu líbil  – matematiku. Po ukončení vojenské školy své vzdělání ještě doplnil na vojensko-inženýrské akademii ve Vídni. V roce 1851 ukončil i toto studium a byl jmenován poručíkem u ženijního pluku. Počínaje školním rokem 1851–52 přichází do Louky u Znojma, kam vojenská akademie z Vídně přesídlila, současně je ještě posluchačem vyššího ženijního kurzu. V roce 1854 ho ukončil a byl povýšen na nadporučíka a přidělen k ženijnímu štábu do Milana. Po několika měsících se musel z Itálie vrátit, neboť ženijní akademie v Louce potřebovala obsadit místo profesora deskriptivní geometrie, na které byl pro své kvality profesorským sborem vybrán. V r. 1864, po smrti prof. R. Skuherského přestoupil na polytechniku do Prahy, kde byl jmenován profesorem deskriptivní geometrie a stereotomie. Přes veškeré další lákavé nabídky zůstal tomuto ústavu věrný až do r. 1895, kdy byl penzionován. V roce 1871–72 zastával úřad rektora školy, v letech 1870–71, 1874–75 a 1878–79 byl děkanem odboru pozemního stavitelství, 1875–76, 1887–88 a 1890–91 děkanem odboru stavebního inženýrství. Po určitou dobu byl poslancem zemského sněmu a v letech 1879–95 říšské rady. František Tilšer byl ve své době uznávaným geometrem. Od r. 1865 byl členem Královské společnosti nauk.

Zdroj:

OSN, XXV. Praha, 1906, S. 442–446; OSNND, VI/2. Praha 1943, S.1194. ;

Poznámka:

Louka u Znojma je nyní součástí města Znojmo.

Arnošt Tovačovský-Förchtgott *28. 12. 1825 - +18. 12. 1874
Místo narození: Tovačov
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc, Teplice nad Bečvou, Tovačov
Obory působení: sbormistr, skladatel, zpěvák
Anotace:

Syn kantora Josefa Förchtgotta . Studoval v Olomouci diecésní hlavní školu od r. 1838 , gymnázium do r. 1845, zároveň navštěvoval přednášky v české řeči a literatury na stavovské akademii u Al. V. Šembery v letech 1843–1846. Po studiu filozofie, kde jej učil J.Helcelet 1845–1848, poslouchal v Olomouci ještě práva a státovědu do r. 1851. Zároveň se učil hudbě u Lud. z Dietrichů a patřil k vlastenecké skupině Aloise V. Šembery. Zprvu psal německé sbory, organizoval hudební pořady českých besed a divadelních představení a byl sbormistrem pěveckého studentského kroužku od r. 1847. Za revolice 1848 byl velitelem studentské legie a členem výboru Slovanské lípy a spolupracoval s básníkem J. Vikem (1822–1896), na jehož slova napsal vlastenecký sbor " Přijde jaro přijde!". Mj. působil jako koncertní barytonista. nejdříve působil v německých zpěváckých spolcích, ale od r. 1860 patřil k zakladatelům Zpěváckého slovanského spolku, kde sbormistrem (1861–1874)., Slovanské besedy od 1865 aj. Sbormistrovská činnost blahodárně působila na jeho skladatelskou tvořivost. Trpěl vleklou tubrkulózou již marně léčil v Teplicích nad Bečvou a již nakonec podlehl. Na jeho rodném domě je pamětní deska od 1876. K jeho poctě založen v Praze pěvecký kruh Tovačovský (v r. 1883). Tovačovský skládal skladby chrámové, písně pro sbory mužské, kantáty, upravoval lidové písně.

Zdroj:

Československý hudební slovník. 2. Praha 1965. S.785–786.;

Ernst Tersch *24. 10. 1826 - +10. 3. 1893
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Dolní Studénky
Obory působení: hasič, velkostatkář
Anotace:

Syn Franze Xavera Tersche (1801–1884). Zprvu se spolu s otcem aktivně podílel na hospodaření panství Třemešek, po jeho prodeji se trvale usadil v Šumperku, kde se podílel společenském životě města. Byl zakladatelem šumperského německého zemědělského spolku r. 1859, zakladatelem a prvním velitelem šumperských hasičů r.1870. Byl předsedou měšťanské střelecké společnosti a organizátorem 1. zem. střeleckých závodů v Šumperku r.1881. V r. 1879 organizoval regionální výstavu v Šumperku.

Zdroj:

Biografický slovník ve Slezsku a na severní Moravě. č.2 (14.) Ostrava, 2001. S.130.

Poznámka:

Zámek Třemeš (n.m.č.obce Dolní Studénky).

Jan Tauber *11. 6. 1828 - +26. 10. 1879
Místo narození: Konice
Místo úmrtí: Bojkovice
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: sbormistr, učitel
Anotace:

Vlastenecký učitel v Prostějově, první sbormistr Orlice.

Carl Thöndel *8. 1. 1829 - +31. 1. 1913
Místo narození: Horní Město
Místo úmrtí: Horní Město
Místa pobytu: Horní Město, Olomouc, Vídeň (Rakousko), Zábřeh
Obory působení: malíř
Anotace:

Navštěvoval učitelský kurs v Olomouci a pak tři roky učil ve Václavkově. Vídeňskou akademii výtvarných umění musel opustit pro nedostatek financí. Vrátil se do Rešova a pracoval jako zeměděl. dělník a pomocný učitel. Později se věnoval pouze malířství, zejména krajinomalbě.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.2.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1994.S.121.;

Poznámka:

Narozen v Rešově (n.m.č. obce Horní Město) Václavkov, část Zábřeha

Emil Tersch *26. 7. 1834 - +15. 2. 1923
Místo narození: Dolní Studénky
Místo úmrtí: Litovel
Místa pobytu: Loučany, Olomouc
Obory působení: politik, velkostatkář
Anotace:

Syn Franze Xavera (1801–1884). Absolvoval německé gymnázium v Olomouci, poté pokračoval v ekonomickém studiu a r. 1858 odešel do Třemešku ke strýci do Chudobína, kde se ujal vedení tamního velkostatku. Po strýcově smrti r.1864 velkostatek Chudobín a statek Loučany zdědil. R. 1867 byl za kurii velkostatku zvolen do moravského zem. sněmu a s vyjímkou r.1871 zůstal jeho členem do r. 1906. R. 1870 byl ministerstvem financí jmenován členem komise pro okresní odhady pozemkové daně.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.č.2 (14.). Ostrava 2001. S.130.

Josef Talský *21. 3. 1836 - +21. 12. 1907
Místo narození: Moravičany
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Nový Jičín, Olomouc
Obory působení: odborný publicista, ornitolog
Anotace:

Své zkušenosti z ornitologie uplatnil ve Vlasteneckém spolku muzejním, kde se stal kustodem zoologických sbírek Vlastivědného muzea. Byl činný i v jiných českých kulturních spolcích. Publikoval v časopise Pozor a Našinec.

Zdroj:

Hanácké noviny,' 21.3.1996, S.3,

Friedrich Tersch *30. 3. 1836 - +14. 12. 1915
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Olomouc, Štíty, Zábřeh
Obory působení: obchodník, politik, starosta města Šumperk
Anotace:

Syn Franze Xavera Tersche ( 1801–1884). Studoval na německém gymnáziu v Olomouci. Po jeho absolvování vstoupil do dobrovolného zem. střeleckého sboru, v němž mu byla propůjčna důstojnická hodnost. Do veřejného života vstoupil poprve r. 1876, kdy byl zvolen náhradníkem ve volbách do obecního zastupitelstva v Šumperku. R. 1882 zvolen starostou města Šumperka.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.). Ostrava 2001.S. 130.

Wilhelm Tomaschek *26. 5. 1841 - +9. 9. 1901
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Gratz (Rakousko)
Obory působení: geograf, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Vystudoval ve Vídni zeměpis a dějepis a pak zde působil jak středoškolský profesor, později přednášel na univerzitě v Grazu.

Petr Tesař *19. 2. 1846 - +16. 10. 1935
Místo narození: Štáblovice
Místo úmrtí: Štáblovice
Místa pobytu: Halenkovice, Kroměříž, Napajedla, Olomouc, Tlumačov
Obory působení: kněz, teolog, včelař
Anotace:

Vystudoval teologickou fakultu v Olomouci. Vysvěcen 1871. Působil v duchovní správě v Napajedlích, Halenkovicích a Tlumačově (1884–1915). Od 1915 žil na odpočinku v Kroměříži. 1933 se vrátil do rodných Štáblovic. Měl zájem o řezbářství a patřil k vynikajícím včelařům. Zajímal se o historii, zvláště o dějiny míst svého kněžského působení. Hojně publikoval ve vlastivědném tisku.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.8.Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě, 1997.S.113;

Josef Jeroným Tvrdík *15. 3. 1846 - +1. 12. 1895
Místo narození: Sychrov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Praha, Prostějov
Obory působení: etnograf, redaktor, středoškolský pedagog
Anotace:

V r. 1867 maturoval na akad. gymnáziu v Praze. Od r. 1872 v Olomouci v redakci Moravské Orlice, od r. 1875 v Brně. 1876 – 1880 působil jako prof. na ústavu české vyšší reál. školy Matice školské v Prostějově. Od 1. 4. 1884 až do smrti redaktor Selských listů v Olomouci.

Zdroj:

Fischer, R.: České noviny a novináři v Olomouci 1848 –1938.Olomouc 1938.S.37 – 38.;.

Fratišek Tropper *4. 4. 1850 - +14. 9. 1912
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Hranice, Olomouc, Praha, Přerov
Obory působení: majitel pekárny, starosta města
Anotace:

Čestný občan města Přerova a Hranic. Starosta města Přerova v letech 1896–1910(za jeho starostování byla zavedena elektřina, vybudován vodovod). Po absolvování olomouckého gymnázia studium práv v Praze nedokočil. Po otci převzal pekařský závod, který vedl až do své smrti. Byl dlouholetým členem okresní školní rady, obecní spořitelny, úvěrního spolku Záložny a dalších org.

Zdroj:

'

Antonín Tušek *31. 10. 1855 - +3. 4. 1925
Místo narození: Praha
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: hudební pedagog, sbormistr, varhaník
Anotace:

V letech 1874 – 77 absolvoval varhanní školu v Praze, poté působil v pražských kostelích. Od r. 1879 trvale v Prostějově. Varhaník hlavního chrámu v Prostějově, později od 1915 ředitel kůru. 1915 – 1924 ředitel městské hudební školy, 1882 – 86, a 1887 – 1890 sbormistr zpěvác. spolku Orlice.

Zdroj:

ČSHS.II.Praha 1965.S.802 – 803.;

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5