Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 62
Ida Rochowanská *28. 2. 1903 - +13. 1. 1987
Místo narození: Dvůr Králové nad Labem
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: překladatelka, vysokoškolská pedagožka
Anotace:

V letech 1947–71 působila na katedře germánské a anglické filologie UP Olomouc. Zabývala se metodikou výuky cizích jazyků. V roce 1953 jako první u nás publikovala metodiku vyučování angličtiny. Působila jako proděkanka FF UP a zastávala funkci tajemníka katedry UP. Za své vědecké a pracovní zásluhy byla poctěna státním vyznamenáním a oceněna pamětní medailí UP. Napsala první skripta u nás z metodiky angličtiny.

Zdroj:

Kdy-kde-co v Olomouci, 1983, únor, S.3.; Zakladatelé a pokračovatelé, UP Olomouc 1996., .; Kdy kde co v Olomouci 1987, březen, S. 13.

Ida Vaculková *8. 3. 1920
Místo narození: Uherské Hradiště
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: výtvarnice
Anotace:

Autorka reliéfu pro interhotel Flora Olomouc

Zdroj:

Katalog : Vyznání životu a míru.Praha 1985.;.

Ignác Bečák *7. 3. 1847 - +6. 6. 1901
Místo narození: Velký Týnec
Místo úmrtí: Velký Týnec
Místa pobytu: Frenštát pod Radhoštěm, Kroměříž, Praha
Obory působení: kněz, vydavatel
Anotace:

Po studiích v Kroměříži byl vysvěcen r. 1872. Prefektem chlapec. semináře v Kroměříži, odtud poslán na univerzitu do Prahy, kde studoval matematiku a fyziku a poté složil státní zkoušky. Farář ve Frenštátě p. Radhoštěm r. 1892. V letech 1885 –88 vydával Bibliotéku nejslovutnějších kazatelů českých starší doby. Do r. 1888 vyšlo 7 svazků. V nemoci se vrátil do rodiště, kde zemřel.

Zdroj:

Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947, S.32.; Ševčíková, H.: Malá galerie nejen význačných rodáků a občanů Velkého Týnce. In: Čtení o Velkém Týnci. Velký Týnec 2007. S. 63. ;

Ignác Beníšek *26. 1. 1843 - +6. 1. 1898
Místo narození: Bělkovice-Lašťany
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Prostějov
Obory působení: odborný publicista, středoškolský pedagog
Anotace:

Profesor reálky v Prostějově.

Zdroj:

Spáčil, Vladimír: Historický místopis okresu Olomouc venkov 1848–1960.Olomouc UP 1968, S.18..;Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olo­mouc 1947.

Ignác Bernát *25. 5. 1868 - +4. 2. 1915
Místo narození: Drahanovice
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Olomouc, Prostějov
Obory působení: fyzik města
Anotace:

Narozen v obci Kníničky (n.m.č.Drahanovic). Absolvoval gymnázium v Olomouci, od ledna 1897 přijal místo městského fyzika v Prostějově a působil zde 17 let.

Zdroj:

Froeml, František: Výročí MUDr.Ignáce Bernáta.=ZVÚO, 1978, č.194, S.28–29.;.

Ignác Feigerle *8. 4. 1795 - +27. 9. 1863
Místo narození: Náměšť na Hané
Místo úmrtí: Sv. Hyppolit (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: církevní hodnostář, kněz, pedagog
Anotace:

Narozen v Biskupství. Od 1823 profesor pastorálky v Olomouci, od 1830 ve Vídni, dvorský a hradní farář, 1851 biskup svatohypolitský.

Zdroj:

Spáčil, Vladimír: Historický místopis okresu Olomouc venkov 1848–1960.Olomouc UP 1968, S.19.Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947. S.34..;Po­dlaha, Antonín.: Bibliografie české katolické literatury náboženské.Část 5.Praha 1923.S.2077. Ha­nácké noviny, 8.4.1995, S.8.,

Poznámka:

Biskupství je částí obce Náměšť na Hané.

Ignác Kubíček *1. 8. 1798 - +22. 4. 1855
Místo narození: Klopina
Místo úmrtí: Loštice
Místa pobytu: Bouzov, Loštice, Židlochovice
Obory působení: hudebník, učitel
Anotace:

V Bouzově působil 2 roky jako pomocný učitel, poté v Lošticích u rektora Goldy. Vynikající violista, člen kvarteta, které pravidelně hrávalo na Zámku Židlochovice.

Zdroj:

Fischer, R.: Loštice.2. Olomouc 1916.S.261–263.;.

Ignác František Kluka *1. 2. 1874 - +3. 12. 1914
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Niegowonice (Polsko)
Místa pobytu: Olomouc, Praha
Obory působení: lékař
Anotace:

Narozen v Holici u Olomouce (n.m.č. města Olomouc). V roce 1893 maturoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci. Po studiích na pražské lékařské fakultě se stal vojenským lékařem. Specializoval se jako chirurg. Za práci na Balkáně byl vyznamenán pamětní medailí. Byl členem podporovacího spolku pro vdovy a sirotky vojenských lékařů. Jakmile vypukla první světová válka byl poslán do válečného pole a padl.

Ignát Melhuba *10. 3. 1860 - +21. 2. 1927
Místo narození: Měník
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Příbor, Senice na Hané, Střelice
Obory působení: folklorista, sbormistr, učitel
Anotace:

Studoval gymnázium v Olomouci, maturoval na uč. úst. v Příboře. Učil na Litovelsku; Senice na Hané 1917–1922, řídil sokolský pěvec. kroužek. Sbíral písně severní Moravy;Přispěl též do sbírky Fr. Bartoše: Národ. písně moravské. B. 1889. 1884–1895 ředitel školy ve Střelicích. Člen Čtenářsko-pěvec. spolku Bořivoj, který též řídil. Vydal: Národní písně severní Moravy.Olomouc 1893. In: Náš lid 1893, 49

Zdroj:

Československý hudební slovník.Praha SHV 1965.S.80.; Stárek, Z.: SČS II.Praha 1982.S.351.;Fryčák, Zd.Střelice 100, 78381 Uničov, správce Muzea..

Ignát Pouč *2. 12. 1863 - +28. 5. 1934
Místo narození: Drahanovice
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Nový Jičín, Olomouc
Obory působení: kněz
Anotace:

Narozen v Kníničkách (n.m.č.Drahano­vice). V r. 1881 maturoval na Slovanském gymnáziu Olomouci, poté studoval teolog. fakultu, vysvěcen 1886. Působil ve Starém Jičíně (n. Nový Jičín), od r. 1925 žil v Olomouci jako konsistorní rada.

Zdroj:

Za hlasem Komenského.Olomouc 1957.;Nekrologium..

Ignát Wurm *12. 7. 1825 - +4. 10. 1911
Místo narození: Klobouky
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Dědice, Kroměříž, Loštice, Mutěnice, Olomouc, Praha, Přerov
Obory působení: diplomat, kněz, politik, redaktor
Anotace:

Studoval gymnázium v Kroměříži. Po kněžském svěcení (1850) působil v duchovní správě v Mutěnicích a později v Dědicích. V roce 1857 ochrnul a odešel na dočasný odpočinek, ale již o dva roky později se stal ředitelem polepšovny pro zanedbanou mládež v Brně.. Od r. 1866 v Olomouci, konsistror. rada, kanovník kapituly. Předseda Vlasteneckého muzea olomouckého a
místopředseda České národopisné společnosti v Praze., Redaktor, náboženský publicista, vikář při metropolitním chrámu sv. Václava v Olomouci a tamní kanovník. Redaktor ČVSMO. Užíval pseud. Boleslav Dědický/z období, kdy kaplanoval v Dědicích/. Zasloužil se o založení SG v Olomouci. Léto trávíval v posledním období v Lošticích. P. Ignát Wurm byl poslancem Moravského zemského sněmu za Přerov, kde zřídil první záložnu, , v Brně vydával oblíbený kalendář Moravan. Velmi aktivně se podílel na všech jubilejních cyrilometodějských oslavách v roce 1863 a v roce 1869 na Velehradě. .

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník…Olomouc 1938. S.359–361.; Hýsek, Miloslav: Literární Morava v letech 1849–1885.Praha, 1911. S.52–53.; Vopravil, J.: Slovník pseudonymů…Praha, SPN 1973. S.1429; Fotografie-in: Památník šedesátého výročí českého gymnásia v Olomouci.Olomouc 1927.S.31.;Jirásek, Josef: Korespondence Ign.Wurma.=ZVÚO, 1962, č.106. S.18–21.;. Kříž, Antonín: Proč se jmenuje v Olomouci ulice Wurmova? In: OLDIN, 15, 2005, č.7–8,červen.;

Ignát Hübl *13. 2. 1850 - +31. 1. 1932
Místo narození: Kosov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Trnávka, Uničov, Vranová Lhota
Obory působení: odborný publicista, učitel
Anotace:

Narozen na Zábřežsku.
V létech 1864 – 1866 navštěvoval třítřídní německou nižší reálku v Uničově a v době od 1.10.1867 do 31.7.1869 učitelský ústav v Olomouci, při čemž získal kvalifikaci vyučovat jak v jazyce českém tak i německém. Od 1.10.1869 do 15.5.1870 byl prozatímním podučitelem na dvoutřídní utrakvistické škole v Trnávce u Moravské Třebové, později v Biskupicích (od 15.5.1870 do 1.11.1870). Na vlastní žádost byl opět přeložen do Trnávky, kde působil v době od 1.11.1870 do 18.2.1873. V dubnu r. 1872 složil v Olomouci zkoušku pro české obecní školy. V době od 18.2.1873 do 1.9.1882 působil na německé jednotřídní škole v Pančavě, tíhl však k češtině, a proto se od 1.9.1882 stal nadučitelem ve Vranové Lhotě. Od 1.6.1911 byl ve výslužbě, avšak v letech I. světové války (1914 – 1918), v době kdy učitel Ludvík Šafář musel narukovat, se opět vrátil k vyučování. Pohřben byl 3.2.1932 ve Vranové Lhotě.

Zdroj:

Faltýnek, Karel: Příspěvek k poznání lidového oděvu na Bouzovsku. Olomouc 2010. Rkp.

Ignatius Mühlwenzel *22. 1. 1690 - +7. 11. 1766
Místo narození: Cheb
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: matematik, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Matematiku učil na olomoucké univerzitě v letech 1724–1726. ;

Zdroj:

Kapitoly z dějin olomoucké univerzity.Ostrava 1973.S.292.;.

Ignaz Wessely *31. 7. 1804 - +2. 6. 1882
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Jihlava, Košice (SR), Přerov, Strážnice
Obory působení: politik komunální, soudce
Anotace:

Po studiu práv vstoupil do soudní správy jako soudní praktikant olomouckého magistrátu a kriminálního soudu. Po roce přešel do politické správy, kde byl r. 1829 přijat jako guberniální konceptní praktikant v Přerově a později r. 1834 jako krajský konceptní praktikant. 1842 byl jmenován guberniálním koncipistou a 1845 III. krajským komisařem na brněnském guberniu. Během roku 1848 byl přeložen do Strážnice. Od 1850 byl jmenován okresním hejtmanem v Jihlavě a r. 1860 do Košic. R. 1853 vyznamenán rytířským křížem Řádu Františka Josefa a 1868 rytířským křížem Leopoldova řádu, díky němuž byl 10.11.1868 povýšen do rakouského rytířského stavu.

Zdroj:

BSSSM,seš.3(15­.).Ostrava 2002. S. 121.

Ignaz, junior Seidl *25. 9. 1851 - +4. 5. 1929
Místo narození: Šumperk
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Lipsko (Německo), Loučná nad Desnou, Olomouc, Petrov nad Desnou, Sudkov
Obory působení: cukrovar, činitel veřejný, podnikatel, politik komunální, textilní
Anotace:

Syn seniora (1824–1898). Od mládí vychováván pro dráhu obchodníka a průmyslníka. Nejprve studoval na německé reálce v Olomouci, poté absolvoval známý chlapecký institut Pilka ve Vídni a obchodní i technické vzdělání si doplnil praxí v Lipsku a v několika přádelnách v cizině, zejména v Německu a s Belfastu. V 70. letech se stal společníkem fy I.Seidl a spol. Z jeho iniciativy byla sudkovská přádelna rozšířena o přádelnu bavlny r. 1882. Junior byl také prezidentem cukrovaru v Otmuchově (Polsko), ve správní radě cukrovaru v Břeclavi a též v cihelně v Šumperku. Od r. 1885 byl členem obecního zastupitelstva v Šumperku a za zásluhy byl jmenován čestným členem dobrovolných hasičů, jejichž spolek založil a čestným občanem města Šumperka.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.), Ostrava 2001.S.112. Spurný, F.: Moravolen Sudkov. Šumperk 1973.

Ignaz, senior Seidl *8. 4. 1824 - +14. 12. 1898
Místo narození: Červená Voda
Místo úmrtí: Šumperk
Místa pobytu: Bernartice, Kelčany, Loučná nad Desnou, Pavlovice, Sudkov
Obory působení: cukrovary, podnikatel, politik komunální, textilní
Anotace:

Syn Ignaze S., obchodníka s přízí ( 1788–1863), který se přestěhoval s rodinou do Šumperka, kde si otevřel obchod. ( V r. 1833 byl jmenován na prvním místě mezi kapitálově nejsilnějšími obchodníky s přízí na severní Moravě. V roce 1840 se stal senior I.S. společníkem otce v obchodě s přízí. Měl přádelnu konopí a lnu ve Vizmberku (n. Loučná nad Desnou), r. 1852 se kapitálově podílel na vybudování cukrovaru v Bernarticích (o.Jeseník), 1859 cukrovaru v Kelčanech na Hodonínsku a ještě v 80. letech cukrocaru v Otmuchově (nyní Polsko). R. 1863 spoluzakla­datelem a prvním předsedou plynárenské společnosti v Šumperku a r. 1869 se podílel na založení městské kruhové cihelny tamtéž a 1863 zakoupil mlýn s rybníkem v Sudkově a vybudoval tam 1864–1865 přádelnu lnu, řízenou jak na vodní, tak parní pohon. R.1873 mu byl za zásluhy o rakouský průmysl u příležitosti světové výstavy ve Vídni propůjčen rytířský kříž Řádu Františka Jozefa. Byl čestným občanem Červené Vody a 1873–1885 členem obecního zastupitelstva v Šumperku.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.). Ostrava 2001. S. 111–112. Spurný, F.: Moravolen Sudkov. Šumperk 1973.

Igor Kleiner *1. 7. 1958
Místo narození: Šternberk
Místa pobytu: Olomouc, Uničov
Obory působení: technik
Anotace:

Ing. Igor Kleiner studoval gymnázium v Uničově, poté Vysokou školu dopravní v Žilině. Do roku 1995 pracoval v podniku Automatizace železniční dopravy v Olomouci, od r. 1995 ředitelem Ústředního hřbitova v Olomouci.

Zdroj:

Dokumentační list/2000.

Igor Zhoř *9. 3. 1925 - +22. 11. 1997
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Prostějov
Obory působení: vysokoškolský pedagog, výtvarník
Anotace:

Působil hlavně na pedagogické fakultě MU v Brně, v poslední době na Fakultě výtvarného umění VUT v Brně. Věnoval se i neprofesionálnímu výtvarnictví, hlavně v době normalizační, kdy nemohl oficiálně působit. V 80. létech se pravidelně setkával s výtvarným kroužkem ZK OP Prostějov. Spolupracoval i s prostějov­skou LŠU.

Zdroj:

ČBS XX. století, 3.díl, Praha 1999., ČBS, Praha 1992., Kdo je kdo ČR 1991/92 – Federální orgány ČSFR, 2.díl, Praha 1999.,

III. český, uherský a polský král Václav *6. 10. 1289 - +4. 8. 1306
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: panovník
Anotace:

Jediný syn Václava II a Jitky Habsburské, byl již za života otcova korunován uherským králem a po otcově smrti 21.6.1305 zdědil nejen korunu českou a polskou, ale i válku s římským králem Albrechtem Habsburským, vzpouru v Polsku a boje v Uhrách.Přes své mládí, kdy prý miloval pití, hry v kostky, byl ženatý, byl schopný panovník.Rozhodl se udržeti Polsko, uherskou korunu přenechal Otovi Dolnobavorskému a uzavřel mír s Albrechtem.U­zavřel spojenectví s řádem němec.rytířů.Při­pravil do Polska vojenské tažení a právě při cestě do Polska byl v Olomouci zavražděn.Václavem III.vymřeli Přemyslovci po meči.

Zdroj:

Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918.Praha., Doležil, Hubert: Politické a kulturní dějiny královského hl. města Olomouce., Olomouc, 1903., S.19–20.;.

Ilja Šín *19. 5. 1926 - +12. 6. 2003
Místo narození: Přáslavice
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Hradec Králové, Olomouc
Obory působení: lékař
Anotace:

Maturoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci r. 1945. Po studiích Lékařské fakulty UP byl odb. asistentem v Histologicko-embryologickém ústavu LFUP v letech 1950–1951. Poté pracoval ve Vojenské lékařské akademii Hradec Králové.

Zdroj:

Za hlasem Komenského.Olomouc 1957.S.189; V sýpkách ducha.Olomouc 1992.S.168; Kapitoly z dějin olomoucké univerzity., Ostrava 1973., S.336.;.

Illuminata Božena Nerušilová *22. 12. 1915 - +30. 8. 2007
Místo narození: Jesenec
Místo úmrtí: Velehrad
Místa pobytu: Brno, Karviná, Litoměřice, Praha, Velehrad
Obory působení: katecheta, řádová sestra, středoškolská učitelka
Anotace:

Studovala gymnázium v Brně a po maturitě v r. 1935 vstoupila do noviciátu Kongregace sester svatého Cyrila a Metoděje. Poté studovala Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, obor latina a řečtina. Od r. 1939 vyučovala na řádovém dívčím gymnáziu v Brně. Během 2. svět, války působila na Velehradě-Svojanově, kde byly umístěny německé děti. Po r. 1950 pracovala jako účetní v ústavech sociální péče. V letech 1968–1970 vyučovala náboženství v Karviné a 1970–1990 pracovala jako účetní na Pražském arcibiskupství. V letech 1990–1995 působila nově vzniklém konviktu v Litoměřicích, kde vyučovala řečtinu. Po úrazu už pomáhala jen radou a v r. 2000 se přemístila na Velehrad.

Zdroj:

OLDIN 2007/10.

Innocenc Krampla *7. 8. 1914 - +11. 4. 1977
Místo narození: Horní Moštěnice
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Olomouc
Obory působení: dirigent, hudební pedagog, hudebník
Anotace:

Studoval konzervatoř v Brně, kde absolvoval 1938. Při studiu dirigoval brněnské pěvecké sdružení Dalibor (1934–1937), Foerster (1937–1941, 1947–1952). V letech 1940–1943 dirigoval olomoucký Žerotín a poté studoval, obor dirigent u P.Dědečka v letech 1943–1944 a právnickou fakultu v Brně, kde promoval na doktora 1945. V letech 1947–1951 studoval JAMU u Frant. Stupky a J. Šoupala. Pak učil hře na klavír na Městské hudební škole v Brně a 1954–1956 vedl hudební školu v Brně-Židenicích, od 1956 hudební školu v Líšni. Byl též klavírním doprovázečem, vedl různé orchestry a soubory.

Zdroj:

Československý hudební slovník.Sv.1.P., SHV 1963. S.736.; Přehled úmrtí osob české a slov.hudební kultury v letech 1965–1982. P., Divadel.ústav 1983­..

Inocenc Horák *1. 3. 1870 - +27. 12. 1962
Místo narození: Přerov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Brno, Přerov, Vizovice
Obory působení: odborný publicista, zvěrolékař
Anotace:

Narozen v Dluhonicích u Přerova (n. m. č. města Přerov). Působil ve Vizovicích 1909–1930, v Brně na Českém odboru zemědělské rady, od r. 1930 v Dluhonicích. Zasloužil se o rozvoj přerovských trhů na plemenný dobytek. Autor četných statí v Moravském hospodáři.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska-SOKA Přerov;.

Irena Válková *26. 9. 1931
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: malířka, úřednice
Anotace:

Členka skupiny výtvarníků „Olomoučtí“. Výstava obrazů (březen 2000) v DA Olomouc. Portréty, krajiny, akvarely, kresba uhlem, olejová malba. Absolvovala univerzitu třetího věku na UP v Olomouci.

Irwin Allen Ginsberg *3. 6. 1926 - +5. 4. 1997
Místo narození: New Jersey (USA)
Místo úmrtí: New York (USA)
Místa pobytu: Olomouc, Praha
Obory působení: básník
Anotace:

Slavný americký básník přednášel a recitoval na UP v režii rektora UP Josefa Jařaba. Poprve navštívil Olomouc v květnu 1990 a nyní od 22.11.-5.12. 1993.

Zdroj:

Petruš Marek: Ginsberg na univerzitě. In: Hanácké noviny, 4, č. 270 (25.11.1993).S 1.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3