Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 1139
Emilian Barthell *1. 1. 1893 - +23. 8. 1945
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: pedagog
Anotace:

Pedagogicky působil v Olomouci zprvu jako výpomocný profesor češtiny a francouzštiny na SG v Olomouci v letech 1923 – 1924, poté prof. České státní reálky. Překládal Denise, Vilsona aj.

Zdroj:

Símě hořčičné.Olomouc 1947, S.205.; Kunc, J.: Kdy zemřeli…? Praha 1962, S.11.;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1893

Konrad Bayer *10. 11. 1828 - +15. 10. 1897
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: právník, šachový skladatel
Anotace:

V Olomouci působil jako advokát, tajemník obchod. komory. Zakladatel staroněmecké školy šachové. Šachový skladatel. Vítěz 1. mezinárod. skladatel. soutěže r. 1856. ;Redaktor čas. Wiener Schachzeitung.

Zdroj:

Malá encyklopedie šachu.Praha 1989, S.31.;.

Jan Dubravius *1. 1. 1486 - +9. 9. 1553
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Brno, Kroměříž, Olbramkostel, Olomouc
Obory působení: právník
Anotace:

Působil v okruhu humanistů kolem olomouc. biskupa S. Thurza, vedl jeho kancelář, pozd. sekretářem, 1511 zvolen kanovníkem olomouc. kapituly, 1527 proboštem kroměřížským, olomouckým děkanem. 1522 získal rytířský titul. 1541 zvolen olomouckým biskupem a přesídlil na kroměřížský zámek. Autor latinsky psaných Dějiny Království českého. 1552, 33 dílů.

Zdroj:

Lexikon české literatury.1.Praha 1985, S.609–610.; Vopravil, J.: Slovník pseudonymů..Praha 1973, S.1188.;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1486

Karel I. *17. 8. 1887 - +1. 4. 1922
Místo úmrtí: Monte (ostrov Madeira)
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: panovník
Anotace:

Poslední rakouský císař, český a uherský král.Následníkem se stal po smrti svého strýce Františka Ferdinanda d Este v červnu 1914, císařem pak po smrti Františka Josefa I / 21.11.1916.Olo­moucká městská rada vyjádřila svou loajalitu novému panovníkovi přejmenováním ulice Litovelské na Karlovu (n.Riegrova).Náv­štěva císaře Karla I.v Olomouci v neděli 16.12.1917.Při­cestoval dvorním vlakem na olomoucké hl.nádraží v 9 hod.dopoled­ne.Prvním bodem programu návštěvy byla účast na opětném vysvěcení garnizónního kostela P.Marie Sněžné po jeho opravě.Pak byl přijat na radnici, poté odjel do arcibiskupské rezidence.Posledním bodem programu byla účast při vysvěcení vojenského hřbitova v Černovíře.V 12, 15 odpoledne opustil dvorní vlak olomouc.hl.nádraží. Vroce 2004 byl blahořečen.

Zdroj:

Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918.Praha, Fiala, Jiří: Návštěvou v Olomouci.In: Kdy, kde, co v Olomouci 1993, leden, S.16–17.; Encyklopedie osobnosti Evropy, Praha. 1993.

František Lédl *21. 12. 1890 - +10. 10. 1959
Místa pobytu: Brno, Chrudim, Olomouc
Obory působení: lékař, otorinolaryngolog, pedagog vysokoškolský
Anotace:

Maturoval na chrudimském gymnáziu. Roku 1914 byl poraněn na frontě u Ravy Ruské. Studium na pražské Lékařské fakultě UK zakončil roku 1920 promocí. Po promoci nastoupil na klinice prof. Ningera v Brně. Od

1. 11. 1925 byl ustanoven přednostou nově vzniklé ORL Zemské nemocnice v Olomouci. Svou energii věnoval rozvoji oddělení ORL kliniky LF UP a vzniku vědeckého lékařského spolku v regionu r.1929. Roku 1946 byl přijat zákon o obnovení univerzity v Olomouci a Lédl byl prvním proděkanem LF UP, v témže roce byl jmenován docentem, v roce 1949 řádným profesorem otorinolaryngo­logie.

Zdroj:

Zakladatelé a pokračovatelé­.Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1996.S.112–114;

Poznámka:

Prof. MUDr. František Lédl

Jan Maršálek *26. 6. 1898 - +10. 7. 1974
Místa pobytu: Brno, Hradec Králové, Olomouc, Vejprty
Obory působení: lékař, pedagog vysokoškolský
Anotace:

Do Olomouce přišel z Hradce Králové. V listopadu 1951 nastoupil na porodnicko-gynekologické klinice v Olomouci. V roce 1954 vybudoval na klinice samostatné rentgenové pracoviště. Velkou část své činnosti věnoval problematice bezdětného manželství, hormonální a onkologické poradně. V roce 1961 získává primariát ve Vejprtech a v lednu 1967 přichází jako vědecký pracovník na I. gynekologicko-porodnickou kliniku v Brně.

Zdroj:

Zakladatelé a pokračovatelé­.Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1996.S.147–148;

Korvín Matyáš *23. 2. 1443 - +7. 4. 1490
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: panovník
Anotace:

Dne 6.dubna 1469 přijel Matyáš do Olomouce (obraz na radnici), kdy 7.4. zahájeno jednání o náboženský smír s legáty papežskými mezi Olomouci a Šternberkem. Dne 3.května 1469 Matyáš korunován v chrámu sv.Václava na krále českého.Den oslaven velkou hostinou v domě biskupském. Dne 22.7.1479 uzavřen v Olomouci smír mezi králem Vladislavem a Matyášem.Jednání se konalo v domě kavárny Opery, Horní nám. Mírem olomouckým ponechána Matyášovi Morava, Slezsko a obojí Lužice s titulem krále českého.

Zdroj:

Doležil, R.: Politické a kulturní dějiny královského hlavního města Olomouce.Olomouc 1903.S.28–29.; Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918.Praha, Rovina 1992.S.202–203.;.

Cyril S. Moudrý *1. 1. 1859 - +22. 2. 1892
Místo úmrtí: Senice na Hané
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: překladatel, spisovatel
Anotace:

Studoval gymnázium v Olomouci, poté v Praze, chtěl být hercem. Zklamán ve svých ideálech = věnoval se literatuře. Psal poezii a prózu, překládal z polštiny a ruštiny. Pseud. K.Růžička;

Zdroj:

OSN, díl 17, Praha 1901, S. 791;Vopravil: Slovník pseudonymů. Praha SPN 1973, S. 963;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1859

Josef Pešák *21. 5. 1942
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: foniatr, pedagog vysokoškolský
Anotace:

Foniatr, působí na LF UP a Ústavu lékařské biofyziky, vědecká a výzkumná specializace: fyziologie a patofyziologie lidského hlasu a řeči. Autorem odb. vědeckých publikací. Vysokošk. prof. Lékařské biofyziky a přednáší na LF UP, externě na PřF UP – základy průmysl. designu v oboru optika.

Zdroj:

Žurnál UP, č. 23, 13. 10. 2006, S. 5.,

Jan Picek *1. 1. 1846 - +29. 12. 1894
Místo úmrtí: Luhačovice
Místa pobytu: Šternberk
Obory působení: lékař, publicista
Anotace:

Od r. 1885 působil ve Šternberku jako lékař. Psal fejetony o Luhačovicích do Časopisu čes. lékařů, zejm. v letech 1887–1893. ;

Zdroj:

Almanach českých lékařů.Praha 1913.S.236.;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1846

Josef Podstata *4. 2. 1938
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: lékař, pedagog vysokoškolský, ředitel nemocnice, stomatolog
Anotace:

V letech 1956–1961 studoval LFUP v Olomouci-stomatologii, od té doby působil jako pedagog na LF.Odborník ve stomatologii.1­.6.1986 jmen.do funkce ředitele FN v Olomouci. Obor ústní, čelistní a obličejová chirurgie

Zdroj:

/jip/: Jmenování do funkce.Nová svoboda, 1986, 4.6, ,S.1.;

III. český, uherský a polský král Václav *6. 10. 1289 - +4. 8. 1306
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: panovník
Anotace:

Jediný syn Václava II a Jitky Habsburské, byl již za života otcova korunován uherským králem a po otcově smrti 21.6.1305 zdědil nejen korunu českou a polskou, ale i válku s římským králem Albrechtem Habsburským, vzpouru v Polsku a boje v Uhrách.Přes své mládí, kdy prý miloval pití, hry v kostky, byl ženatý, byl schopný panovník.Rozhodl se udržeti Polsko, uherskou korunu přenechal Otovi Dolnobavorskému a uzavřel mír s Albrechtem.U­zavřel spojenectví s řádem němec.rytířů.Při­pravil do Polska vojenské tažení a právě při cestě do Polska byl v Olomouci zavražděn.Václavem III.vymřeli Přemyslovci po meči.

Zdroj:

Kdo byl kdo v našich dějinách do roku 1918.Praha., Doležil, Hubert: Politické a kulturní dějiny královského hl. města Olomouce., Olomouc, 1903., S.19–20.;.

Karel Zeman *28. 2. 1894 - +25. 4. 1967
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Praha, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: filolog, pedagog vysokoškolský
Anotace:

Vystudoval filozofii a filologii na vídeňské univerzitě. Poté působil jako fonetik ve Vídni. Jeden rok přednášel psychofyziku mluvy na univerzitě Iowě. Český původ ho přivedl k práci pro českou menšinu. V roce 1946 přichází do Prahy a přednáší na Vysoké škole obchodní a na Vysokém učení technickém. Od roku 1952 přednáší na FF UP. 1956 byl v Olomouci jmenován docentem a natrvalo se zde usadil. Na UP přednášel zejména germanistiku. Zabýval se i jazyky malých národů-islandského, lužickosrbského, retorománského, keltského atd.

Zdroj:

Zakladatelé a pokračovatelé. Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1996. S.253–255;

Poznámka:

doc. PhDr. Karel Zeman, CSc.

František Zuna *1. 1. 1838 - +27. 9. 1897
Místa pobytu: Olomouc, Praha
Obory působení: pedagog středoškolský
Anotace:

Významný pedagog, působil na SGO v letech 1870–1876 jako profesor latiny a řečtiny. Činný v kulturním a spolkovém životě. Přeložen do Prahy, kde učil na Akademickém gymnáziu.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1838

Antonín Huvar *23. 7. 1922 - +22. 9. 2009 „“
Místo narození: Albrechtičky
Místo úmrtí: Nový Jičín
Místa pobytu: Curych (Švýcarsko), Fulnek, Jeseník nad Odrou, Olomouc, Orlová, Ostrava, Petřvald, Rychvald, Velká Bystřice, Vizovice
Obory působení: kněz, politický vězeň, redaktor, skauting, spisovatel, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v Albrechtičkách u Nového Jičína. Studoval Reálné gymnázium v Příboře do okupace a pak od kvinty v Ostravě, kde r. 1942 maturoval. Bohoslovecká studia ve Vidnavě a poté v Olomouci. Ordinován 5. 7. 1947 v Olomouci. Působil ve Vizovicích, kde 26.9.1948 zatčen a 6.11.1948 v U­herském Hradišti odsouzen k 10 letům vězení . Prošel 13 kriminálů. Po návratu odešel pracovat do státního rybářství, pak v Dopravních stavbách Olomouc a ve velkomlýně v Jeseníku nad Odrou. Vydával samizdaty, psal relace do rozhlasu i do zahraničí. Teprve od r. 1967 působil opět v duchovní správě ve Fulneku. V r. 1975 mu byl opět státní souhlas odebrán a vrácen v r. 1982. Pak působil v Orlové, Rychvaldě a Petřvaldě. V letech 1969–1971 přednášel na teologické fakultě v Olomouci a pak 1989–1993 a přitom působil jako duchovní ve Velké Bystřici. Katolický kněz, monsignore, doktor teologie, vysokoškolský pedagog, katecheta, autor výchovných studií, vězněn komunisty, držitel řádu T.G.M. Mons. ThDr. papežský prelát žil v obci Vrázné p. Odry.Prezident Mezinárodního sdružení bývalých vězňů se sídlem v Curychu. V r. 2006 dostal Pamětní medaili k 60. výročí obnovení olomoucké univerzity. K 1.1. 2005 odešel do důchodu a žil ve Vrážném p. Odry.

Zdroj:

Musil,J.V. Osmdesátiletý Msgre. ThDr. Antonín Huvar OT a jeho…Zprávy Vlastivědného muzea v Olomouci. č.286,2003. S..75–78.

Fotky:
Jaroslav Lhoták *29. 6. 1911 - +21. 4. 1975
Místo narození: Bakov nad Jizerou
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: pediatr
Anotace:

Přednosta dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci od r. 1963, autor lékařských publikací o pediatrii. Člen VSMO 1963 – 1975.

Zdroj:

Kapitoly z dějin olomouc.univer­zity.Ostrava 1973.S.319.; N: Časopis českých lékařů, 1975, č.22, S.696.; Praktický lékař, 1975, č.18, S.694 – 695.;.

'

Josef Krasoslav Chmelenský *17. 8. 1800 - +2. 1. 1839
Místo narození: Bavorov
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: České Budějovice, Olomouc
Obory působení: právník, překladatel, spisovatel
Anotace:

Syn učitele a hudebního skladatele Františka Chmelenského (1775–1803). Vzhledem k tomu, že mu rodiče záhy zemřeli vychovávala jej babička. Po skončení obecné školy odešel na rok do Českého Krumlova, aby se naučil německy a v r. 1812 začal studovat na piaristckém gymnáziu v Českých Budějovicích, kde maturoval v r. 1818. Tam se seznámil s Ladislavem Čelakovským. Brzy se začal věnovat literatuře a překladům děl Schillera, Goethe, Mickiewicze a Kochanowski). Poté studoval filozofii a posléze přestoupil na práva na UK Praha, doktorát získal v r. 1828. V letech 1837–1838 se podílel na přípravě majetkového soupisu arcibiskupství v Olomouci. Jeho literární činnost je pestrá. Psal poezii, operní libreta. Cestování po Moravě a Slezsku se projevilo v námětech básní, ve sbírkách Kvítí polní z Moravy a Slezska a Plané růže z Moravy a Slezska. Psal divadelní referáty a publikoval básně v časopisech Muzejník (1824–1834), Časopis muzea českého (1828–1834), Česká včela (1834–1836 a Květy.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.Seš.7. Os­trava, Ostravská univerzita 1996.S.46–47. Hankovec, Milan: Významní rodáci Strakonictva. Strakonice 2005. S. 124–125.;

Herma Barfusová *2. 6. 1898 - +2. 12. 1984
Místo narození: Bedihošť
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: politička
Zdroj:

Hampl, Jaroslav: Herma Barfusová. Medailon k 80. narozeninám . Olomouc, Okresní knihovna 1978.;

Vojtěch Vláčil *3. 2. 1887
Místo narození: Bedihošť
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Opava, Praha, Uherské Hradiště, Zábřeh
Obory působení: legionář, právník, úředník
Anotace:

Absolvoval Slovanské gymnázium v Olomouci r. 1906, absolv. práva KU Praha, bojoval za 1. svět. války na ruské frontě- legie. Autor Pamětí, dokument k dějinám i Slovanského G v Olomouci. Vydáno r. 1965.

Zdroj:

FVB: Nejstarší žijící absolvent Slovanského gymnázia v Olomouci.ZVSMO 1982, č.17–18, S.21..

Josef Bryks *18. 3. 1916 - +12. 8. 1957
Místo narození: Bělkovice-Lašťany
Místo úmrtí: Jáchymov
Místa pobytu: Dolany, Hranice, Košice (SR), Olomouc, Pardubice, Prostějov, Šternberk
Obory působení: odbojář, pilot, politický vězeň
Anotace:

Josef Bryks byl sedmým z celkem osmi dětí hanáckého rolníka Františka Brykse a jeho ženy Anny, rozené Nasvetrové. Do měšťanské školy chodil ve Šternberku. Vystudoval Obchodní akademii v Olomouci, kde maturoval v r. 1935 a poté nastoupil na armádní školu pro jezdecké důstojníky v Košicích (1935). Po jejím ukončení nastoupil na Vojenskou akademii v Hranicích , kde v průběhu studia (1936–1937) přestoupil na k leteckému pluku E.Beneše do Olomouce. Po vyřazení v hodnosti poručíka se specializací leteckého pozorovatele sloužil nejprve v této funkci v Prostějově a posléze se přeškolil na stíhacího pilota. V letech 1939–1940 působil v civilním zaměstnání a pak se vydal do zahraničního odboje přes Slovensko, Maďarsko, Jugoslávii,Řecko, Turecko, Sýrii, do Francie a Anglie. Nastoupil u 310. stíhací perutě RAF. Po válce v roce 1945 se kvůli zraněním už nemohl vrátit k letectvu a byl učitelem angličtiny a létání v Olomouci. Počátkem roku 1948 poslal svou manželku s dcerou do Anglie, ale sám už nestačil utéci. Byl zatčen a uvězněn na deset let. Jeho životní osudy se dostaly na světlo díky Václavu Kamar ádovi ze Šternberka. Jeho paní sepsala o jeho životě a osudu knihu. Na paměť je v Olomouci a v Praze pojmenována ulice, pamětní desky v Olomouci a Lašťanech.

Zdroj:

Hlůzová, Vlasta: Prošli Šternberskem. Šternberk 2010. S. 11–12. Bryksová, Trudie: Naděje a beznaděje. Praha 2003.

Poznámka:

V rodišti pamětní deska. Pamětní deska též na domě v ulici Hanáckého pluku 15, Olomouc.

Fotky:
Josef Cink *16. 6. 1932 - +25. 3. 1995
Místo narození: Bělkovice-Lašťany
Místo úmrtí: Třebíč
Místa pobytu: Libina, Olomouc, Šternberk, Třebíč
Obory působení: básník, publicista
Anotace:

Základní školu vychodil v rodišti a poté studoval reálné gymnázium ve Šternberku. Po dvou letech školu opustil a nastoupil do učení jako tkadlec v Libině na Šumpersku. Po vojně r. 1954 pracoval jako skladník v Mototechně v Olomouci. Od r. 1970 žije v Třebíči, kde byl do r. 1976 skladníkem v.p. Technomat. Od roku 1960 publikoval v novinách a časopisech: Rudé právo, Květy, Rovnost, Tvorba, Literární měsíčník aj. Debutoval básnickou sbírkou Ptačí krajiny (Ostrava, Profil 1973), ale jako bibliofili vydal sbírku Milostiplná ( Třebíč vl.n. 1970). Vydal řadu bibliofilských tisků. Autor intimní a přírodní lyriky: Aby už nikdy (Třebíč 1972), Krajiny usmíření (Třebíč 1974), T tvých zahradách (Třebíč, Klub přátel poezie 1975, ilustrace V.Toman), Chystání léta (Brno, Blok 1980).

Zdroj:

Slavíková, Věra: Spisovatelé Jihomoravského kraje.Brno KJM 1989;Slovník české literatury 1970–1981.Praha ČS 1985, S.50–51;Lid.demokracie, 30.12.1991..

Anděla Janoušková *9. 7. 1921 - +7. 1. 1999
Místo narození: Bělkovice-Lašťany
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Bohuňovice, Olomouc, Šternberk
Obory působení: básnířka, překladatelka, učitelka
Anotace:

Narodila se v rodině úředníka ministerstva dopravy 9. července 1921. Po maturitě na Dívčím reformním gymnáziu v Olomouci v roce 1940 pracovala jako kancelářská síla a po válce studovala v Brně na Masarykově univerzitě obor defektologie a graduovala na Univerzitě Palackého v Olomouci v oboru speciální pedagogika. Zprvu učila na škole v Bohuňovicích, poté ve Šternberku a v Olomouci, později na škole pro žáky vyžadující zvláštní péči v ulici 8. května, kde působila do roku 1978. Pak se cele věnovala literatuře. Studovala literární teorii, zejména teorii verše, přátelila se s Jaroslavem Seifertem a O.F. Bablerem. Úzce spolupracovala s romanistou Jiřím Látalem (1923–1999) a překladatelem Vojtěchem Gajou (1912–1992) s jejichž pomocí mohla pak překládat kromě textů z francouzštiny, němčiny a ruštiny i verše z litevštiny a lotyštiny. Kromě vlastní tvorby se věnovala překladům. Svou poezii vydávala pod pseudonymem Jana Dufková (debutovala básnickou sbírkou „Kvítí“ v roce 1955). Básnickou tvorbu publikovala v pěti sbírkách : Nad paletou (1958, verše pro děti), Šeptem (1979), Modlitby a kytice (spirituálně laděná sbírka vyšla v Mnichově r. 1986) a teprve vydání po roce 1990 prozradilo její pravé jméno. Dále vyšly sbírky: Modlitby (1992) a Po Karmelských stezkách (1995). Také většina jejích překladů vyšla až po roce. 1989. Spolupra­covala s Karmelitánským nakladatelstvím v Kostelním Vydří.

Zdroj:
  • bk-: Umění překladu.In: Kdy, kde co v Olomouci.Olomouc 1990, srpen..

Hlůzová, Vlasta: Prošli Šternberskem. Šternberk 2010. S.47. Kolář, Bohumír: Básnířka a překladatelka Anděla Janoušková. In: Z paměti literární Olomouce. Olomouc 2004. S. 114–117. Ševčíková, Hana : Lednová výročí středomoravského regionu. In: Týnecké listy, 2009, leden.S.4.

František Štajgr *14. 11. 1895 - +31. 8. 1972
Místo narození: Bělkovice-Lašťany
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Bratislava (SR), Olomouc, Praha
Obory působení: pedagog vysokoškolský, právník
Anotace:

Absolvoval Slovanské gymnázium v Olomouci r. 1919, po studiích v Praze působil na univerzitě v Bratislavě do r. 1939, poté do r. 1968 prof. UK v Praze. Člen korespondent ČSAV (1955). Zabýval se občanským právem procesním.

Zdroj:

Památník 60.výročí českého gymnazia v Olomouci.Olomouc 1927.S.224.; V sýpkách ducha.Olomouc 1992.S.148.; ČBS.Praha 1992.S.710.;.

František Oto Matzenauer *16. 5. 1845 - +22. 12. 1901
Místo narození: Beňov
Místo úmrtí: Trnava (SR)
Místa pobytu: Vídeň (Rakousko)
Obory působení: pedagog, překladatel, skladatel
Anotace:

Po studiích na Reálném gymnáziu ve Vídni si ještě doplňoval vzdělání na učitelské přípravce v Trnavě, kde r. 1865 dosáhl učitelské aprobace na hlavní školy. Od r. 1873 pedagogicka působil na Slovensku. Je autorem učebnic, autor knih pro mládež v edici Laciné čitanie., Překladatel poezie z němčiny a maďarštiny. Skládal duchovní katolické písně a mše. Publikoval pedagogické články v časopisech.

Zdroj:

Kulturní místopis SOKA Přerov 1998 .; ČSHS.II.Praha 1965. S.72.;

Antonín Cyril Stojan *22. 5. 1851 - +29. 9. 1923
Místo narození: Beňov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Dražovice, Kroměříž, Olomouc, Příbor, Svébohov, Štíty, Velehrad
Obory působení: arcibiskup olomoucký, církevní hodnostář, kněz, politik
Anotace:

Pocházel z rodiny obuvníka. Vystudoval piaristická gymnázia v Příboře a Kroměříži. Poté studoval bohosloví v Olomouci. V r. 1876 byl vysvěcen a působil jako kooperátor ve Štítech a v Příboře, administrátor ve Veřovicích a Svébohově. V letech 1888–1908 farářem v Dražovicích. V r. 1892 jmenován konzistorním radou, 1908 nesídelním kanovníkem v Olomouci. V letech 1921–1923 byl olomouckým arcibiskupem. Obětavě se podílel na založení a činnosti mnoha katolických spolků a organizací. Zasadil se o zvelebení chrámu a vybudování kláštera na Hostýně. V r. 1895 založil Matici svatohostýnskou, 1893 apoštolát sv. Cyrila a Metoděje, 1902 Družstvo Velehrad a velehradskou akademii. Po jeho smrti byl v roce 1924 otevřen poutní dům Stojanov. Přispěl k zřízení cyrilomětodějských památek na Radhošti. Byl spoluzakladatelem Moravské katolické národní strany a také křesťansko sociální strany. Poslancem říšské rady, po vzniku republiky do r. 1920 poslancem a poté až do smrti senátorem Čs.národního shromáždění.

Zdroj:

Šalek, Ondřej: Čestní občané Kopřivnice. Ostrava 2009.

Fotky:
Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11