Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 320
Soběslav l. v Olomouci *11. 4. 1137
Místo narození: Olomouc
Anotace:

Český kníže, který vládl od roku 1125–1140. Velikonoce r. 1137 slavil v Olomouci. Zastavil se zde při návratu z Uher, kde navštívil svého švagra, uherského krále Bélu. Sjednal s ním mír mezi oběma zeměmi.

Zdroj:

Týden v historii českého státu. Celoroční seriál S 91.

Jan Sarkander *20. 12. 1576 - +17. 3. 1620
Místo narození: Skočov (Polsko)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Boskovice, Holešov, Charváty, Olomouc, Praha, Uničov, Zdounky
Obory působení: kněz
Anotace:

Do r. 1599 studoval v Olomouci, v důsledku morové epidemie filozofii dokončil v Praze. Roku 1602 byl jmenován bakalářem, r. 1603 byl promován. Od r. 1604 studoval bohosloví, vysvěcen r. 1609 v Brně. Působil na 7 místech olomouc. diecéze. Naposledy v Holešově. Když v r. 1619 navštívil Polsko, byl o rok později obviněn, že pozval do země polské vojsko. Byl zajat a mučen, naposledy 18. 2. 1620 v Olomouci. Zemřel na následky mučení 17. 3. Prohlášen blahoslaveným byl 3.11. 1859. 21.5. 1995 byl svatořečen. Život a mučednická smrt Jana Sarkandra inspirovala básníky, spisovatele, malíře a sochaře nejen na Moravě.

Zdroj:
  • hš-: Život a mučednická smrt blahoslaveného Jana Sarkandra.In: Moravskoslezský kalendář 1993.Ostrava Sfinga 1992.S.110 – 111.1 obr.

Zlámal; Medek, Václav: Kněz Jan Sarkander.Zprávy Vlastivědného ústavu v Olomouci, 1970, č.147. S.15–20.;

Blasius Slaninus *3. 2. 1588 - +5. 5. 1653
Místo narození: Jindřichův Hradec
Místo úmrtí: Jičín
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: rektor univerzity
Zdroj:

Fiala,J. Rektoři olomoucké univerzity v letech 1573–1860. Žurnál UP.č.31.,17.6­.2005, S.9.

Daniel Strejc *13. 8. 1592 - +1. 1. 1628
Místo narození: Hranice
Obory působení: kněz, knihtiskař
Anotace:

Po r.1628 ved. bratrské knihtiskárny kralické v Lešně, nejmladší syn Jiřího S./1536–1599/, první Čech, který navštívil ostrov Island r.1613 a napsal staročeský cestopis „Islandia“, přítel, spolupracovník a vydavatel spisů J.A. Komenského;pseud. Daniel Strejc Vetterus, Daniel Streyc, Hranický, Leucopolites;

Zdroj:

Vopravil: Slovník pseudonymů..Praha SPN 1973, S.1226.;

Poznámka:

Z data úmrtí je známo jen: 0. 0. 1628

Georgius Schoenberger *1. 1. 1597 - +1. 8. 1645
Místo úmrtí: Uherské Hradiště
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: rektor univerzity
Zdroj:

Žurnál UP. č. 3,,7.10.2005 S.11.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1597

Schürer Simon *6. 4. 1614 - +1. 10. 1677
Místo narození: Sokolov
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: rektor univerzity
Zdroj:

Fiala, J. Rektoři olomoucké univerzity v letech 1573–1860.Žurnál UP.č 10,9.12.2005,S. 7.

Jan Sobieski *17. 8. 1629 - +17. 6. 1696
Místo narození: Olesku (Polsko)
Místo úmrtí: Wilanowie (Polsko)
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: král polský
Anotace:

Král polský od 1674. V Olomouci se zastavil 26.-27.8.1683 při svém tažení proti Turkům na pomoc Vídni. Dorazil do Olomouce kolem 19 h.večerní a byl přijat vskutku královsky.Vítaly ho četné salvy z 15 ti děl postavených na baště u dómu. Král byl ubytován v Dichtrištejnském paláci, na Horním nám. (č.9). Druhý den navštívil polský král dóm, biskupskou rezidenci, jezuitský konvikt a poklonil se ostatkům Jana Sarkandra v kostele Panny Marie na Předhradí. Po poledni 27.8.1683 odtáhla polská královská družina přes Prostějov k Vídni.

Zdroj:

Nešpor, Václav: Dějiny města Olomouce.Brno 1936.Wielka encyklopedia powszechna 5.Warszawa 1965.S.194–195.;Hanácké noviny, 17.1.1995, S.1.; Fiala, Jiří: Polský král Jan III.Sobieski v Olomouci. In: Kdy, kde, co v Olomouci, 1993, listopad, S.24.;

'

Thomas Schmidl *16. 12. 1636 - +13. 4. 1702
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: rektor univerzity
Anotace:

Rektor olomoucké univerzity od 6.8.1697 do 13.10.1700.

Zdroj:

Filala,J.: Rektoři olomoucké univerzity v letech 1573–1860. Žurnál UP. 6.10.2006. č.3­. S.9.

Henricus Schmidt *10. 3. 1647 - +5. 10. 1713
Místo narození: Jablonné v Podještědí
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc, Praha
Obory působení: kněz řádový, rektor
Anotace:

38. rektor olomoucké TJ univerzity a koleje v letech 13.12.1707 do 18.9.1708. Poté v čele profesního domu TJ u sv. Mikuláše na Malé Straně v Praze (1708–1711), jezuitská kolej u sv. Klimenta na Starém Městě Pražském ve Středoklukách u Prahy.

Zdroj:

Žurnál UP, č.25, 27.10./2006, S.7.;

Jacobus Stessl *24. 7. 1658 - +8. 6. 1723
Místo narození: Siebenhirten (Rakousko)
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc, Praha
Obory působení: rektor
Anotace:

37. rektor olom. koleje a univerzity Tovaryšstva Ježíšova (11.11.1703 – 13.12.1707).

Zdroj:

Žurnál UP, č.24, 20.10./2006, S.7;

Friedrich Strauss *17. 2. 1660 - +17. 6. 1720
Místo narození: Moravská Třebová
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: kněz řádový, malíř
Anotace:

Dionysius (Dionýs) bylo Straussovo řeholní jméno. Studoval v Itálii, podílel se na výzdobě Klášterního Hradiska a svatokopeckého kostela. Milovník umění. Zermřel na Hradisku.

Zdroj:

Neumann,A.: Ze slavné doby malířství moravského baroka. Brno,1944. Bi­eleszová,Š.:Řím­ský obraz pátera Dionýse. Zprávy Vlastivědného muzea v Olomouci. 290.2005. S.43–47.

Jiří Slezina *6. 4. 1663 - +17. 12. 1744
Místo narození: Plesná
Místo úmrtí: Jičín
Místa pobytu: Jičín, Olomouc, Praha, Uherské Hradiště
Obory působení: rektor univerzity
Anotace:

46. rektor olomoucké univerzity v období 22.1. 1730 – 17.12. 1733.

Zdroj:

Žurnál UP, 25.5./2007, č.16, S. 9,10.; Žurnál UP, 1.6./2007, č.17. S.9,10.; Žurnál UP, č.18, 15.6.2007. S. 9;

Jan Seidl *12. 5. 1671 - +15. 9. 1742
Místo narození: Paczków (Polsko)
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc, Písek, Praha
Obory působení: rektor univerzity
Anotace:

V období od 30.11.1722 – 26.11.1726 působil v Olomouci jako v pořadí 44. rektor jezuitské koleje a univerzity. K jeho úkolům jako prefekta stavby bylo dobudování jezuitské koleje a Nového konviktu.

Zdroj:

Žurnál UP, č.4, 16.2.2007. S.7; Žurnál UP, č.5, 23.2.2007. S.7–8;

Jan Jiří Středovský *16. 4. 1679 - +18. 8. 1713
Místo narození: Brumov
Místo úmrtí: Pavlovice u Přerova
Místa pobytu: Dřevohostice, Olomouc, Pavlovice u Přerova, Uherské Hradiště, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: historik, kněz, spisovatel
Anotace:

Narodil se v rodině správce šlechtického panství. Vychodil farní školu v rodišti a gymnázium v Uherském Hradišti. Poté 2 roky studoval filozofii ve Vídni a dále bohosloví v Olomouci. Nižší svěcení přijal v roce 1700 a 1702 byl vysvěcen na kněze. Od roku 1701 vypomáhal jako jahen v Pavlovicích a t.r. se stal v Dřevohosticích zámeckým kaplanem u svého mecenáše hraběte Jiřího Fridricha z Oppersdorfu, moravského zemského hejtmana. Roku 1703 byl jmenován farářem v Pavlovicích, kde působil až do své smrti. Jeho první knižní prací byl spis o původu Moravanů a jejich dějinách přinášející i mnoho informací o Olomouci a Velehradu " Mercuries Moraviae memorabilium." (Posel moravských pamětihodností, 1705). Dějiny olomouckého biskupství jsou podány ve spisu „Život sv. Cyrila a Metoděje“(1710). Také upravil životopis Jana Sarkandra, který vyšel v knize „Rubín Moravy“ (1712). Díla byla psána latinsky. V rukopisu zůstal Domácí lékař. Za kněžskou a spisovatelskou činnost byl oceněn titulem apoštolský protonář s právem nosit biskupskou mitru. Stal se též rytířem zlaté růže. V roce 1992 byla odhalena na farním úřadě v rodišti pamětní deska a busta. Jeho jménem též pojmenována ulice v rodišti.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska ;.Lexikon české literatury. 4. díl. S-Ž. Praha, Academia 2008. S. 393–394.; Sába, Fr.: 650 let brumovské farnosti. 1992. ;

Fotky:
Jan Schmidl *22. 12. 1693 - +13. 3. 1762
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Praha
Obory působení: kněz řádový
Anotace:

r. 1710 vstoupil do řádu jesuitského a stal se jeho historiografem od r. 1743.

Zdroj:

Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947, S.47.;OSN, 23.Praha, 1905, S.6.;.

Juda Tadeáš Super *29. 3. 1712 - +1. 5. 1771
Místo narození: Mohelnice
Místo úmrtí: Moravská Třebová
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: malíř
Anotace:

Rodný dům v Radniční 5, nyní ul.B.Smetany.R­.1730 se začal učit u olomouckého malíře a arch.Karla Františka Haringera.Brzy se uplatnil jako výtečný malíř podobizen, jak na Moravě tak v Čechách.Rád maloval krajiny s bitevními výjevy.Jimi si získal výbornou pověst a obrazy kupovala šlechta.Auto oltářních obrazů.Asi v r.1745 se trvale usadil v Moravské Třebové.Je tam pohřben.

Zdroj:

Hekele, F. : V živých barvách baroka. In: Kulturní kalendář Mohelnice. 1967, č. 8, s. 8–9. ;.

'

Philipp Gotthard Schaffgotsch *3. 7. 1716 - +5. 1. 1795
Místo narození: Warmbrunn (Polsko)
Místo úmrtí: Javorník
Místa pobytu: Olomouc, Řím (Itálie), Vídeň (Rakousko), Vratislav (Polsko)
Obory působení: biskup vratislavský, kněz, politik
Anotace:

Druhorozený syn říšského hraběte Hanse Antona Sch., ředitele cís. nejvyššího úřadu ve Vratislavi. Byl předurčen ke stavu duchovnímu. Studoval v Římě r. 1738 vysvěcen ve Vídni. Stal se dómským kanovníkem v Olomouci a 1735 ve Vratislavi a v Halberstadtu.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy.č.2 (14.) Ostrava 2001. S. 113–114.

Franz Ignaz Sieber *19. 7. 1716 - +12. 6. 1785
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Olomouc, Střílky
Obory působení: varhanář
Alexandr Vasiljevič Suvorov *24. 11. 1729 - +18. 5. 1800
Místo narození: Moskva (Rusko)
Místo úmrtí: Petrohrad (Rusko)
Místa pobytu: Olomouc, Vyškov
Obory působení: vojevůdce
Anotace:

V r. 1799 se zastavil na Moravě před bitvou u Slavkova a pak při zpáteční cestě do Ruska. V Olomouci se ubytoval v hotelu u Modré hvězdy (čp. 515, Česká ulice).

Zdroj:

OSN, díl XXIV. Praha 1906, S. 406. ;Nešpor, V. : Dějiny Olomouce. 1936. ;Dvořák, R. : Dějiny markrabství Moravského. Brno 1906. S. 392 – 393. ;.

Fotky:
Beda Scholz *26. 3. 1733 - +3. 3. 1804
Místo narození: Mělník
Místo úmrtí: Šubířov
Místa pobytu: Moravská Třebová
Obory působení: kněz řádový, sochař
Anotace:

Františkánský kněz působící v Moravské Třebové.

Zdroj:

Pinkava, J.: Kdo byl Beda Scholz ? Hanácké noviny, 8, č.8, 18.1.1997. Příl. Na neděli.S.10.

Společnost neznámých učenců *15. 12. 1746
Místo narození: Olomouc
Anotace:

15.12.1746 založil baron Josef Petrasch se svými přáteli sdružení, které nazvali Societas eruditorum incognitorum in terris austriacis. Realizovali tím vlastně hlavní úsilí svého myšlení, touhu po poznání stále obdivuhodných nových objevů a šíření pokrokových směrů lidského vědění do celého světa. Hlavním cílem Společnosti neznámých učenců bylo už od ledna 1747 vydávání časopisu, vlastně prvního učeného literárního měsíčníku v rakouské monarchii pod titulem Monatliche Auszüge alt-und neuer gelehrtef Sachen.

Zdroj:

Wodrák, Eduard: K 250.výročí založení olomoucké Společnosti neznámých učenců. In: Střední Morava. 3. Olomouc Memoria 1996, S. 45–50.

Václav Stach *16. 10. 1754 - +24. 5. 1831
Místo narození: Přeštice
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Klatovy, Olomouc, Praha
Obory působení: básník, překladatel, teolog, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Po maturitě na gymnáziu v Klatovech, studoval filozofii a bohosloví v Praze. V r. 1786 přišel do Olomouce do generálního semináře pro výchovu kněží na Hradisku, od r. 1790 univ. prof. olomouc. univerzity, obor morálka pastorálka. R. 1799 přesídlil do Vídně. V Olomouci vznikly a vyšly jeho Nábožné písně pro katolického měšťana a sedláka /1791/. 2 dílná Příručka učitele lidu. /1787/. Vznikal tu i básnický spis Starý veršovec pro rozumnou kratochvíli. Vydáno K. H. Thámem v Praze r. 1805. V rukopise zůstal rozsáhlý veršovaný epos z r. 1797 „Divný oučinek potěhu“, zaměřený proti názorům Dobrovského na českou prozódii.

Zdroj:

Kapitoly y dějin olomoucké univerzity.Ostrava 1973.S.308.;Přeh­ledné dějiny čes.literatury a divadla v Olomouci.I.Praha 1981.S.64.; Zelený, V.: Václav Stach, starý veršovec.Osvěta, 3, II.díl.1873. S.482–504, 724–741, 841–853.;.

Jan Sebastini-Šebesta *15. 6. 1757 - +31. 1. 1794
Místo narození: Prostějov
Místo úmrtí: Nový Jičín
Obory působení: barokní malíř
Anotace:

Syn proslulého malíře F.A.Sebastinniho

Zdroj:

Krsek, I.: Význam díla F.A.Sebastinniho – Šebesty.Zprávy SLUKO, 1953, č.29, S.9–10.;.

Maxmilián Josef Somerau-Beeckh *21. 12. 1769 - +31. 3. 1853
Místo narození: Vídeň (Rakousko)
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc
Obory působení: arcibiskup
Anotace:

Zprvu studoval soukromě, poté na tereziánské akademii ve Vídni. Na kněze byl vysvěcen ve Vídni 10.9.1797. Císař ho jmenoval dómským kanovníkem v Olomouci a roku 1827 se stal proboštem u sv. Mořice v Olomouci. Arcibiskupem byl zvolen 21.11.1836 a intronizován v olomoucké katedrále 29.6.1837. Opravil po požáru chrám. sv. Mořice v Kroměříži a lidem poskytl možnost výdělku výstavbou zámeckého parku. Arcibiskupem byl 30.9.1850 jmenován kardinálem.

Zdroj:

Katalog kněžstva arcidiecéze olomoucké. Olomouc 1949. S.45–46.

Maxmilian Gottfried Somerau-Beckh *21. 12. 1769 - +31. 3. 1853
Místo narození: Vídeň (Rakousko)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Kroměříž, Moskva (Rusko)
Obory působení: arcibiskup olomoucký
Anotace:

V mládí studoval na šlechtické akademii, stal se na přání rodičů vojákem. V r. 1792 –96 studoval teologii, vysvěcen 17.9.1797. 1809–1810 působil jako polní kaplan.Od r. 1813 nesídelním kanovníkem v Olomouci a od r. 1815 sídelním­.1827 zvolen proboštem u sv. Mořice 1831 proboštem dómské kapituly. Dne 21.11.1836 zvolen arcibiskupem a papež Řehoř XVI jej 19.5.1837 potvrdil a 29.6. byl nastolen. Kardinálem jmenován 30.9.1850. Byl členem hospodářské společnosti v Moskvě. Pečoval především o lesní hospodářství. Opravil kostel sv. Mořice v Kroměříži, rozšířil Podzámeckou zahradu, nákladně přestavěl arcibiskupský seminář. Pohřben v kostele sv. Mořice v Kroměříži.

Zdroj:

BSSSM,seš.3(15­.).Ostrava 2002.S.109.

Poznámka:

svobodný pán, kardinál

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11