Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 171
Zdeněk Chromý *4. 8. 1919 - +6. 2. 1999
Místo narození: Stařeč
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: atlet, rozhodčí atletiky, sportovec, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Narozen na Třebíčsku. V Olomouci působil v Sokole a LTC v letech 1940–1948. Mistr ČSR r. 1946 v desetiboji a 1948 ve skoku vysokém. Rozhodčí atletiky. V letech 1950–1984 působil na Katedře tělesné výchovy Peadgogické fakulty UP v Olomouci. Autor publikací o atletice.

Zdroj:

Jirka, Jan: Malá encyklopedie atletiky. Praha, Olympia 1990. S. 189. (pol): Zemřel atlet RNDr. Zdeněk Chromý. In: Moravský den, 12.2.1999. S.11.;

Zdeněk Potužák *15. 10. 1955
Místo narození: Sušice
Místa pobytu: Litovel, Olomouc, Praha
Obory působení: bankéř, politik komunální, starosta města
Anotace:

Do školy i gymnázia už chodil v Litovli, v Praze vystudoval vysokou školu ekonomickou. Pak pracoval v Olomouci ve Státní bance československé, po roce 1990 zakládal v Litovli pobočku Komerční banky. V r.2003 mastoupil po výběrovém řízení jako vedoucí Vodohospodářské společnosti Čerlinka. Manželka Věra je ředitelkou školy v Července. Již v letech 1986–90 byl poslancem MěNV, v letech 1990–94 radním, 1998–2002 členem zastupitelstva, od r.2002 radním a roku 2010 byl zvolen třetím starostou města Litovel.

Zdroj:

Šik, Lubomír: Osobnosti Litovle. 2011. CD-R.

Wolfgang Amadeus Mozart *27. 1. 1756 - +5. 12. 1791
Místo narození: Salzburg (Rakousko)
Místo úmrtí: Vídeň (Rakousko)
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: skladatel
Anotace:

Pobýval v Olomouci jako jedenáctiletý, při cestě do Vídně, od 28. října 1767, kde se ubytovali v hostinci u Černého orla, n. Pekařská 5, po dvou dnech přesídlila rodina do kapitulního děkanství k prelátovi a univerzitnímu rektorovi Leopoldu Antonínovi, hraběti Podstátskému. Amadeus onemocněl neštovicemi a léčil jej dr. Josef Wolff. Když se Amadeus uzdravil napsal zde několik skladeb, asi i 6. symfonii F dur. Z Olomouce odjížděl s rodiči 23. 12. 1767. Na kapitul. děkanství byla na paměť Mozartova pobytu v Olomouci odhalena 31. října 1937 pamětní deska , dílo akad. sochaře Julia Pelikána .

Zdroj:

Gregor, V.: Hudební místopis Severomoravského kraje.Ostrava, Profil 1987.S.14 – 15.;Nešpor, V.: Dějiny Olomouce.Brno 1936.;Remeš, M.: Mozart v Olomouci.ČVSMO, r.37, S.124 a r.44, S.190 – 192.;Písková, M: Mozartovo muzeum v Salcburku.ZVÚO, 1968, č.140, S.11–13.;.

Vojtěch Janoušek *13. 7. 1897 - +7. 4. 1969
Místo narození: Slatinice
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Haná, Prostějov
Obory působení: kronikář obce, pedagog, vlastivědný publicista
Anotace:

Zasloužil se o zkvalitnění kronikářské práce na Prostějovsku. Autor publikací Dějiny Prostějova, Lázně Slatinice aj.

Zdroj:

Eliáš, B.: K životnímu jubileu dr.V.Janouška.=VVM, 19, 1967, č.2, S.297–298.; Eliáš-Žáček, B.: Historik Hané.=ZVÚO, 1969, č.145, S.14–15.; Spronger, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947, S.37.; Štolbová, J.: PhDr.Vojtěch Janoušek.Regi­onál.personál­.bibliografie­.Prostějov, OK 1982.;.

Vojtěch Ondrouch *6. 4. 1891 - +1. 1. 1963
Místo narození: Smržice
Místo úmrtí: Bratislava (SR)
Místa pobytu: Karviná, Prostějov
Obory působení: historik, středoškolský pedagog, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Prof.Komenského univ.v Bratislavě, historie Slovenska, předseda slovenských numismatiků.Mj­.půs.jako středošk.prof.na SŠ v Karviné.

Zdroj:

Springer, Jan: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947,S.44.;.

Poznámka:

Z data úmrtí je známo jen: 0. 0. 1963

Vlastimil Dorazil *30. 11. 1902 - +11. 12. 1940
Místo narození: Starý Jičín
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: básník, pedagog
Anotace:

Od r.1922 žil a působil v Přerově, první básně vyšly vl.n.r.1927; Autor studií=„Vincenc Vavra, životopisec B.Němcové“/1934/, „Dějiny státního převratu r.1918 v Přerově“, příspěvky v deníku Haná-mutace Obzoru od r.1929;

Zdroj:

Z díla: Středomoravský kraj. Přerov a soudní okres přerovský. Přerov, Strojil 1940. Biografie: Literární místopis Přerovska-SOKA Přerov;.

Vladimír Panoš *2. 7. 1922 - +7. 1. 2002
Místo narození: Strážské (SR)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Olomouc
Obory působení: geograf, pedagog vysokoškolský, překladatel, speleolog, válečný letec RAF
Anotace:

Za II. světové války byl navigátorem u bombardovacího letectva u RAF. Během bojů utrpěl vážné zranění. V oboru speleologie byl světově uznávanou kapacitou. V letech 1956 až 1968 pracoval v Brně v Kabinetu pro geomorfologii ČSAV. Od roku 1968 až 1974 působil na Katedře fyzické geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Poté se vrátil do Brna na univerzitu, kde se v roce 1975 habilitoval. V období let 1964–1965 a 1979–1980 se věnoval výzkumu krasu na Kubě. V roce 1965 stál u zrodu Mezinárodní speleologické unie při UNESCO, jejíž byl v letech 1969–1977 a 1981–1985 víceprezidentem. Od roku 1978 byl předsedou České speleologické společnosti. Zabýval se vývojem krasových oblastí, výzkumem jeskyní a mj. objevil systém jeskyní Míru v Javoříčku. Byl také spoluautorem projektu CHKO Litovelské Pomoraví. Je autorem a spoluautorem na 300 studií a pojednání.
Jeho poslední velká práce věnovaná celoživotnímu výzkumu vyšla na Slovensku s názvem Karsologická a speleologická terminologie – výkladový slovník. Překladatel románů z angličtiny sci-fi, fantasy a historických románů amerických autorů Carmen Carter, John Jakes a John Grisham.

Publikoval více jak 250 vědec.studií a pojednání.Od r.1969 vícepre­zident Mezinárodní speleolog.unie při UNESCO.Od r.1978 předsedou České speleologic.spo­lečnosti. Doc.RNDr. Vladimír Panoš, CSc. obdržel v roce 2002 Cenu města Olomouce in memoriam.

Zdroj:

Životní jubileum Vladimíra Panoše.=Kdy-kde-co v Olomouci, 1982, červenec, S.10.; ;Kdy kde co v Olomouci, l992, červenec- srpen, S. 8–9.

Vladimír Svozil *21. 10. 1942
Místo narození: Smržice
Místa pobytu: Olomouc, Uničov
Obory působení: sbormistr
Anotace:

Absolvoval ped. fak. UP Olomouc 1960–64; Působí v Uničově vede dětský pěvec. sbor, upravuje lidové písně

Zdroj:

Stárek, Z.: SČS II.Praha 1982.S.550.;.

Vladimír Žůrek *16. 7. 1942
Místo narození: Strážnice
Místa pobytu: Bechyně, Brno, Olomouc
Obory působení: hudebník, pedagog středoškolský
Anotace:

Absolvoval Přírodovědeckou fakultu UP v Olomouci. Pracoval ve fyzikálně-pedagogické sekci Jednoty českých matematiků a fyziků a jako středoškolský profesor matematiky a fyziky na Střední průmyslové škole strojnické v Olomouci a na Slovanském gymnáziu. Hru na housle studoval u koncertních mistrů Moravské filharmonie Karla Vronského a Václava Rábla, hudební teorii u Jana Petzolda. V olomouckém hudebním životě se úspěšně angažuje téměř půl století. V mládí působil jako první houslista ve smyčcovém kvartetu Přírodovědecké fakulty UP a Olomouckém učitelském symfonickém orchestru. V letech 1960–70 vystupoval ve studentském kvartetu, v letech 1973–82 v Karlíkově kvartetu. V letech 1981–86 spoluzaložil a řídil Nové kvarteto, které přijalo v roce 1986 název Stupkovo kvarteto.Jako primárius tohoto souboru nastudoval a veřejně předvedl na osmdesát smyčcových kvartetů české i světové komorní hudby. Společně s dalšími členy souboru oslavil 25. výročí založení kvarteta veřejným koncertem v Redutě 30. října 2006. V roce 2007 soubor úspěšně realizoval projekt „Mozart 2007“. Téměř třicetiletou činnost Stupkova kvarteta provázelo několik zahraničních zájezdů do Německa i natáčení pro Český rozhlas a Českou televizi. V letech 1987–97 byl uměleckým vedoucím a koncertním mistrem Komorního orchestru Iši Krejčího, jehož je zakladatelem a který v roce 2007 oslavil dvacet let své činnosti. Vladimír Žůrek se s Komorním orchestrem Iši Krejšího i Stupkovým kvartetem zúčastnil řady festivalů a soutěží, čímž přispěl k propagaci olomoucké komorní hudby i města Olomouce v tuzemsku i zahraničí. Soubory pod jeho vedením účinkovaly na četných akcích Univerzity Palackého i při oslavách jubileí olomouckých středních škol; Komorní orchestr Iši Krejšího se aktivně podílel na diplomových koncertech Pedagogické fakulty UP a absolventských koncertech JAMU v Brně. V rozmezí let 1984–96 se oceněný angažoval při realizaci Interpretačních kurzů v Bechyni, kde účinkoval na hudebním festivalu jako houslista, pianista a komorní hráč. Prostřednictvím těchto kurzů, a také jako dlouholetý člen České hudební společnosti spolupracoval Vladimír Žůrek s řadou pražských hudebních institucí, např. Společností Bedřich Smetany nebo Společností Josefa Bohuslava Foerstera, pro kterou připravil jednadvacet celovečerních koncertů. Celkově realizoval na pět set veřejných vystoupení a celovečerních koncertů. Umělecká činnost Vladimíra Žůrka, ale také jeho nezištná obětavost a osobní nasazení při stmelování souborů jím vedených je soustavně sledována a velmi příznivě hodnocena v tisku, a hlavně olomouckou kulturní veřejností. V roce 2008 obdržel Cenu města Olomouce v oblasti hudba.

Zdroj:

http://zpravodajstvi.olomouc.cz/…r-Zurek-9030

Poznámka:

RNDr. Vladimír Žůrek

Vítězslav Winkler *10. 9. 1930
Místo narození: Svojanov
Místa pobytu: Brno, Olomouc
Obory působení: hobojista, hudebník, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Hráč na hoboj I. V MFO působil od 1.2.1950 do 30.11.1960. Poté působil na JAMU v Brně jako vysokoškolský pedagog.

Zdroj:

Schindler, A. : Členové MFO. Soukr. rkp. 1998.

Vilém Zaoral *10. 12. 1884 - +3. 1. 1951
Místo narození: Stará Ves
Místo úmrtí: Uherské Hradiště
Místa pobytu: Kyjov, Praha, Přerov, Střílky
Obory působení: hudební pedagog
Anotace:

Narozen v obci Stará Ves (u Přerova). V r. 1903 maturoval na gymnáziu v Přerově, poté FFKU Praha, v letech 1912–1938 prof. gymnázia v Kyjově, učil tělocvik a zpěv.

Zdroj:

Československý hudební slovník II. Praha 1965. S.968.

Václav Alois Čikl *13. 1. 1900 - +4. 9. 1942
Místo narození: Slavětín
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Litovel, Přerov
Obory působení: kněz, odbojář
Anotace:

Maturoval na gymnáziu v Litovli, poté se přihlásil u biskupa Gorazda jako kandidát kněžství, po školení v církevním ústředí byl vysvěcen pro pravoslavnou obec v Přerově. V r. 1938 odejel do Prahy na pokyn biskupa Gorazda. Zapojil se do protifašistického odboje. Za Heydrichiády byl popraven. Měl dvě dcery Olgu a Taťánu.

Zdroj:

Velký čin malé církve.Praha 1948.(fotopor­tét).;.

Václav Florian *14. 6. 1927
Místo narození: Stará Říše
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Opava, Plzeň
Obory působení: zpěvák
Anotace:

V Olomouci působil jako sólista operety v letech 1955–57, poté v Opavě. Nyní v Plzni.

Zdroj:

ČSHS.2.díl.Praha 1965, S.1040.;.

Václav Jašek *28. 9. 1942
Místo narození: Samotišky
Místa pobytu: Dolany, Olomouc, Štíty, Šumperk
Obory působení: pedagog
Anotace:

V roce 1960 absolvoval Fučíkovu pedagogickou školu v Olomouci. Po maturitě učil od r. 1960 na ZŠ Šumperk, Heroltice ZVŠ, 1963– 70 ZŠ Štíty, 1970–79 ZŠ Holečkova Olomouc, 1979–86 ZŠ Dolany, přitom dálkově studoval Pedagogickou fakultu UP, obor matematika a fyzika. Od r. 1992 ředitel Střediska informatiky a služeb škole, od r. 2000 ředitel Pedagogického centra. 1986–90 metodik OPS. Od roku 1990 publikuje v odb. tisku, oblast pedagogika.

Zdroj:

osobní sdělení 2001/HŠ.

Václav Kalous *27. 1. 1715 - +22. 7. 1786
Místo narození: Solnice
Místo úmrtí: Rychnov nad Kněžnou
Místa pobytu: Kroměříž, Lipník nad Bečvou, Strážnice, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: hudební pedagog, kněz řádový, skladatel, varhaník
Anotace:

Vstoupil do piaristického řádu-noviciát v Lipníku r. 1737. Poté působil ve Strážnici do r. 1739, v Lipníku 1749–1751, v Kroměříži regentem semináře 1760–1762. Autor chrámových skladeb.

Zdroj:

ČSHS.I.Praha 1963.S.637.;Fric, O.: Vývoj hudební kultury na jihovýchodní Moravě.Brno 1963.S.31.;.

Václav Konečný *19. 9. 1936
Místo narození: Sokolnice
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: hudebník
Anotace:

Fagot II. V Moravské filharmonii Olomouc působil od 9.10.1959.

Václav Renč *28. 11. 1911 - +30. 4. 1973 „“
Místo narození: Straškov - Vodochody
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Fryšták, Olomouc, Praha
Obory působení: básník, dramatik, dramaturg, libretista, literární vědec, politický vězeň, překladatel
Anotace:

V roce 1932, po dobu l měsíce v cele dominikánského řádu v Olomouci. V olomouckém divadle působil jako dramaturg 1945–48;1962–1964. Používal pseud. Jiří Čekan. ;

Zdroj:

Rotrekl, Z. : Skrytá tvář české literatury. Toronto 1987, S. 128–135. /foto, S. 129. ;. http://otavinka.blog.cz/…/vaclav-renc

Poznámka:

Narozen v obci Vodochody, nyní Straškov-Vodochody

Fotky:
Václav Skalák *9. 8. 1894 - +27. 4. 1942
Místo narození: Sofie (Bulharsko)
Místo úmrtí: Mauthausen (Rakousko)
Místa pobytu: Přerov
Obory působení: lékař, odbojář
Anotace:

Působil v Přerově, kde se za 2. svět. války účastnil protifašistického odboje, autor odborných spisů o tuberkuloze; Ochrana dětí a kojenců; Horní cesty dýchací, jich poměr k tuberkuloze; Problémy práce;aj. Popraven.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska-SOKA Přerov 1982;Nekrolog=Ča­sopis lék.čes.85.1946­.S.247;Časopis lék.čes.86.1947­.S.1180;Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli…?1937–1962.Praha SK ČSSR 1962, S.242;.

Václav Stratil *6. 9. 1911 - +9. 4. 1993 „“
Místo narození: Senička
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Litovel, Olomouc
Obory působení: kulturní pracovník, redaktor, středoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v Odrlicích (nyní místní část obce Senička).

Předseda VSMO od r. 1980, redigoval sborník VSMO Středisko. Maturoval na gymnáziu v Litovli. V Olomouci působil od r. 1947. V letech 1950–1974 půs. na SZTŠ v Olomouci-Hradisku. Publikoval do regionál. tisku i celostátního. Zakládal a spoluredig. Malovaný kraj. V Olomouci psal do Stráže lidu, Zpravodaje VSMO, Práce, MF, Nové svobody. S J. Vlachem řídil vlast. sborn. „Od Hradské cesty“. Čestný člen pěveckého sboru Nešvera.Pohřben v Cholině.

Zdroj:

Vlach, Jaroslav: Jubilejní bilance.-ZVSMO 1981, č.15–16, S.22–25;Musil, J.V.: K sedmdesátinám Václava Stratila.=Stře­disko, Olomouc VSMO, 1982, č.6, S.76–82.;Lid.demokracie, 11.9.1991, Lid.demokracie, 19.4.1993, S.3., Hanácké noviny, 19.4.1993, S.4., Puls, 19.4.1993, S.2., Smuteční projev Bohuslava Smejkala při pohřbu v Cholině 16.4.1993.

Tomáš Kouřil *27. 11. 1844 - +24. 10. 1910
Místo narození: Senička
Místo úmrtí: Rychnov nad Kněžnou
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc, Rychnov nad Kněžnou
Obory působení: kněz, středoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v Odrlicích (nyní část obce Senička). Bohosloví studoval v Olomouci, vysvěcen 1868, do r. 1874 studijním prefektem v arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. 1875 – 1890 profesorem gymnázia v Rychnově.

Zdroj:

Slavík, B.: Písemnictví na Litovelsku.Olomouc 1937.S.51.;.

Štěpán Zákravský *25. 12. 1914 - +21. 11. 1962
Místo narození: Sarajevo (Bosna a Hercegovina)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Bouzov, Mohelnice, Olomouc, Šumperk
Obory působení: vlastivědný pracovník
Anotace:

Působil v muzeu v Mohelnici, od r. 1952 v Šumperku, ochránce a podněcovatel výtvarných umělců na Moravě.

Zdroj:

Ficek, V.: Biografický slovník širšího Ostravska.5.Opava 1983.;Propagátor knižní značky=Kdy-kde-co v Olomouci, 1984, prosinec, S.10.;.

Stanislav Apolín *20. 2. 1931
Místo narození: Seč
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Praha
Obory působení: hudebník, skladatel, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v Seči na Plzeňsku. Violoncello studoval u Váši Černého na konzervatoři v Brně 1945–49 a JAMU do r. 1953, od r. 1957 asistent. V Olomouci 1964–67 solista Moravské filharmonie. Poté v Praze člen FOK.

Zdroj:

Československý hudební slovník.Praha, SHV 1963, S.31.;Svaz čes. skladatelů.Praha, Supraphon 1975, S.46.;ČBS.Praha, Academia 1992.S.17.;.

Stanislav Křupka *7. 5. 1907 - +25. 11. 1972
Místo narození: Skalka
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Praha, Prostějov
Obory působení: divadelní pracovník, ředitel knihovny, středoškolský pedagog
Anotace:

V r. 1928 maturoval na gymnáziu v Prostějově. Absolvoval FF UK v Praze. V letech 1932–1938 působil na české reálce. Za války byl vězněn gestapem. Po propuštění 1942–1954 pracoval v Univerzitní knihovně v Olomouci. Od roku 1945 se stává ředitelem. V letech 1954–1957 zastával funkci ředitele Divadla Oldřicha Stibora. Zasloužil s o vznik Moravské filharmonie, o rozvoj Vlastivědného ústavu, olomouc. studia Českého rozhlasu.

Stanislav Konečný *28. 6. 1936
Místo narození: Slavkov u Brna
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: hudebník
Anotace:

Viola.Tutti.V MFO působí od 9.10.1959.

Zdroj:

Katalog členů MFO.

Stanislav Látal *7. 5. 1919 - +4. 8. 1994
Místo narození: Samotišky
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Brno
Obory působení: výtvarník
Anotace:

Studoval VŠ technickou v Brně, 1942 v ateliéru Brno, od r. 1947 ve studiu loutkových filmů Jiřího Trnky v Praze.

Zdroj:

ČBS.Praha 1992.S.401.;Ne­krolog: LN, 6.8.1994.;.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5 6 7