Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 123
Josef Podstata *4. 2. 1938
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: lékař, pedagog vysokoškolský, ředitel nemocnice, stomatolog
Anotace:

V letech 1956–1961 studoval LFUP v Olomouci-stomatologii, od té doby působil jako pedagog na LF.Odborník ve stomatologii.1­.6.1986 jmen.do funkce ředitele FN v Olomouci. Obor ústní, čelistní a obličejová chirurgie

Zdroj:

/jip/: Jmenování do funkce.Nová svoboda, 1986, 4.6, ,S.1.;

Rudolf Macháček *16. 11. 1897 - +11. 2. 1969
Místo narození: Beňov
Místo úmrtí: Přerov
Místa pobytu: Kroměříž, Přerov
Obory působení: hudebník, komeniolog, kronikář města, ředitel školy
Anotace:

Správce Komenského muzea, ředitel školy, autor řady článků s regionál. tématikou, člen redakční rady Kultury Přerova , kronikář města Přerova.

Zdroj:

Literární místopis Přerovska SOKA Přerov;.

Václav Bubeník *18. 3. 1863 - +13. 1. 1944
Místo narození: Bílsko
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: redaktor, řádový kněz
Anotace:

Narozen v Cakově (nyní míst č. obce Bílsko). Provinciál řádu dominikánů v Praze a Olomouci, redaktor časopisu „Růže dominikánská“.

Zdroj:

Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli…?Praha 1970, S.22.;.

Poznámka:

Cakov (n.m.č. obce Bílsko).

Bohumil Buriánek *28. 1. 1884 - +29. 9. 1939
Místo narození: Blatec
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Opava, Praha
Obory působení: chirurg, ředitel nemocnice
Anotace:

Středoškolská studia absolvoval v Olomouci, kde maturoval na SGO v r. 1903. Po vysokoškolských studiích na lékařské fakultě KU v Praze se věnoval oboru chirurgie. Ve 20. letech působil v Opavě jako primář oddělení, později byl ředitelem zemských ústavů v Olomouci. Hojně publikoval v odborném tisku a to zejména na téma tuberkulózních zánětů podbřišnice, rektální výživa v chirurgii ad. Pohřben na Ústředním hřbitově v Olomouci, na náhrobku reliéf od Julia Pelikána.

Zdroj:

Kunc, J.: Kdy zemřeli…Praha 1974. S.26. Primum necessarium je vzdělání a mravnost. Olomouc, SGO 1997. S.428. Šev­číková, H.: Zářijová výročí středomoravského regionu.In: Týnecké listy, r. XIV. 2004, č.9, S.9.

Bohumil Konečný *30. 7. 1900 - +20. 11. 1982
Místo narození: Bohuňovice
Místo úmrtí: Olomouc
Obory působení: pedagog, ředitel školy
Anotace:

V roce 1920 maturoval na SGO. Bydlel v Olomouci-Nemilanech a později v Olomouci na Hviezdoslavově ulici. Člen sekce SGO ve Vlastivědné společnosti muzejní v Olomouci. Ředitel školy.

Poznámka:

Narozen v Moravských Loděnicích (n.m.č. Bohuňovice)

Josef Blekta *21. 12. 1882 - +7. 11. 1960
Místo narození: Bouzov
Místo úmrtí: Plumlov
Místa pobytu: Plumlov
Obory působení: pedagog, ředitel školy
Anotace:

Ředitel měšťanské školy, publikoval stati z historie zeměpisu, geologie a vlastivědy.

Zdroj:

Springer, J.: Co dala Haná české literatuře.Olomouc 1947.S.32.;.

Poznámka:

Rodiště Podolí u Bouzova – patří dnes pod obec Bouzov.

Ludvík Kopka *9. 2. 1905 - +6. 6. 1996
Místo narození: Bouzov
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Loštice, Olomouc
Obory působení: restaurátor, řezbář
Anotace:

Vyučený stolař, umělecký řezbář, restaurátor a intarzista v Lošticích.

Zdroj:

Filip, Z.: Biografický slovník okresu Šumperk, Šumperk, 2001., Severní Morava, sv. 91, 2006, S. 53–55.

Poznámka:

Svojanov je součástí obce Bouzov.

Antonín Gribovský *29. 6. 1933 - +31. 5. 1989
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: fotograf, řezbář
Anotace:

Vyučen nástrojař, řezbář; abs. SŠ stroj. Brno. Fot. od 14 l. 53 nast. v Olomouci voj. zákl. službu, oženil se zde a zůstal. Pracoval jako dělník v Sigmě Olomouc, od r. 1960 ve svobod. povolání. Zakl. člen olom. sk. DOFO, publikoval v čas. Čs. fotografie, i zahranič. tisku. Vystavoval v Praze, Olomouci. Věnoval se též průmyslové fotografii.

Zdroj:

Z díla: Olomouc (1968);Ostrav­sko(1971);Haná / text O.F.Babler, 1972;);Krajinou Hané (1976);Olomou­cko(1977);Olo­mouc(1982); Biografické údaje:Českoslo­venská amatérská fotografie 1945–1989.Praha 1989, S.34.;.

Marie Svobodová *25. 12. 1943
Místo narození: Brno
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc, Prostějov
Obory působení: kulturní pracovnice, lektorka, ředitelka knihovny, zemědělský inženýr
Anotace:

Ing. Marie Svobodová, CSc., po maturitě na Jedenáctileté střední škole v Brně studovala Agronomickou fakultu VŠZ Brno, 1966–1970 působila v Kroměříži ve Výzkumném ústavu, kde se připravovala na aspirantské studium. Od roku 1970 žila v Prostějově, kde 1973–1990 pracovala v Okresním kulturním středisku, 1991–1995 ve funkci vedoucí referátu kultury Okresního úřadu v Prostějově. Dne 13.3.1995 byla jmenována do funkce ředitelky Okresní knihovny v Olomouci, kterou vykonávala do 10. 7. 2000. Nyní zabezpečuje konzultační a informační služby pro neziskové organizace při OKOL.

Zdroj:

Dokumentační list ze dne 18.9.2000.

Fotky:
Jaroslava Václavková *26. 6. 1905 - +1. 11. 1978
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Kralupy nad Vltavou
Místa pobytu: Brno, Olomouc
Obory působení: literární historička, ředitelka knihovny
Anotace:

Manželka B. Václavka, od r. 1950 půs. v Praze, 1950–3 řed. knihovny Národního muzea, první ředitelka PNP na Strahově. Často se vracela do Olomouce. Koncem života žila u svého syna v Kralupech.

Zdroj:

Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli…?Praha, SK ČSR 1979, S.168–9.; ZVSMO, 1985, č.21–22, S.51.;.

Maxmilián Vrzal *29. 4. 1839 - +1. 12. 1913
Místo narození: Brtnice
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: kněz, pedagog středoškolský, ředitel gymnázia
Anotace:

Ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci a učitel latiny a řečtiny v letech 1889–1907.

Zdroj:

Fischer, R. : Olomoucký památník. Olomouc 1938, S. 344. ;Památník 60. výročí českého gymnázia v Olomouci. Olomouc 1927, S. 29 /foto/;S. 170–171 působnost. ;Símě hořčičné. Olomouc 1947, S. 17. ;údaj o narození dr. Spáčil, Vl. OA Olomouc, 20. 1. 1992. ;.

Karel Langer *31. 10. 1903 - +5. 3. 1998
Místo narození: Bruck nad Murou (Rakousko)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno
Obory působení: řezbář
Zdroj:

Opravilová, E. : Současná hračka. Praha 1979. ;

Florián Šmíd *30. 3. 1908 - +12. 1. 1958
Místo narození: Brumov
Místo úmrtí: Prostějov
Místa pobytu: Prostějov, Přerov
Obory působení: houslista, pedagog hudební, ředitel školy
Anotace:

Měl hudební školu v Přerově v letech 1935–1942, kde pak ředitelem Městské hudební školy do r. 1945, poté řed. hud. školy v Prostějově . Inspektor hudeb. škol v kraji Olomouckém 1948–1955.

Zdroj:

Československý hudební slovník.II.Praha, SHV 1965, S.707.;.

František Slavinger *2. 12. 1861 - +12. 9. 1927
Místo narození: Bystřice nad Perštejnem
Místo úmrtí: Kroměříž
Místa pobytu: Brno, Kroměříž, Přerov, Příbor
Obory působení: pedagog středoškolský, ředitel školy
Anotace:

Studoval České gymnazium v Brně, poté učitelský ústav v Příboře. V letech 1881–1888 působil v Přerově, poté přešel do Kroměříže na Českou dívčí školu, kde učil 20 let. V r. 1907 se stal ředitelem obecné a měšťanské školy chlapecké v Kroměříži do r. 1924. Od r. 1924 řídil školu živnostenskou. Pracoval v různých spolcích, zejména ve sportovním klubu Haná, v Moravanu, v YMCA. Připojil se k pravoslavné církvi v Kroměříži.

Zdroj:

Nekrolog: Večerka Jan: Haná, 15.9.1927, č.214.; Mejsnar, K.: Půl století veřejné knihovny v kroměříži. Kroměříž 1947. S.36.

Zdeněk Horák *22. 12. 1938
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Místa pobytu: Lutín, Olomouc, Prostějov, Šternberk
Obory působení: malíř, projektant, řezbář
Anotace:

Autodidakt. Od ranného dětství žil v Prostějově až do r. 1981. Pak se odstěhoval do Olomouce. Vyučil se zámečníkem a stal se technikem v Agrostroji Prostějov. Později přešel do Sigmy Lutín, kde pracoval do roku 1993 jako projektant. Od mládí kreslí tuší (perokresbu) a dokumentuje staré zákoutí Prostějova. Spolu s Muzeem Prostějovska vydal tři soubory kreseb " Zmizelý prostějov", které vznikaly do roku 1985. V Olomouci nakreslil soubor tamních kašen a kostelů. Pravideůně vystavoval na výstavách prostějovských výtvarníků. Naposledy své kresby vystavoval v r. 2005 v Muzeu Prostějovska. Vystavoval i na Bienále kresby a grafiky v Liberci a později v Mostě. Současně s kresbou se zabývá řezbářstvím. Trvale žije ve Šternberku.

Zdroj:

Dolívka, Josef: Výtvarníci prostějovského regionu. Prostějov, KPVU 2007. S. 47.;

Hubert Malina *19. 4. 1878 - +26. 6. 1949
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Místo úmrtí: Přerov
Obory působení: ředitel školy, učitel, zpěvák
Anotace:

Učitel a od roku 1931 ředitel chlapecké měšťanské školy v Přerově, kulturní pracovník a výborný zpěvák – tenorista. Byl členem pěveckého spolku Přerub a v letech 1903–1939 člen PSMU, kde vykonával 13 let funkci předsedy (1923–1936), napsal několik článků (K šedesátinám prof. Z. Nejedlého), zpráv a referátů o vystoupeních a činnosti PSMU, pod články se podepisoval značku H.B. či používal pseudonym H. Bystřický nebo Ani Lam (tj. Malina). Zemřel v přerovské nemocnici.

Bohumil Přikryl *20. 10. 1893 - +24. 3. 1965
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Místo úmrtí: Praha
Obory působení: překladatel, redaktor, ředitel tiskárny
Anotace:

Ředitel tiskárny a nakladatelského družstva čs.legionářů Čin v Praze.R.1917 vstou­pil do ruských legií /6.hanác.pluk/. R.1920 zakladatel Činu. Redaktor časopisu Socialistický legionář. Předseda Ligy pro lidská práva v ČSR od r.1933. Autor spisu.„Sibiřské drama“.1929.; Překladatel z němčiny a ruštiny.

Zdroj:

OSNND.Díl V., část 1.Praha 1938, S.134.;.

Karel Svoboda *27. 10. 1862 - +28. 2. 1937
Místo narození: Bystřice pod Hostýnem
Místo úmrtí: Valašské Meziříčí
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: pedagog středoškolský, ředitel školy
Anotace:

Prof. na gymnáziu v Olomouci, kde učil řečtinu, češtinu a latinu. Ředitel gymnázia ve Valašském Meziříčí.

Zdroj:

Kunc, Jaroslav: Kdy zemřeli…?Praha 1970, S.196.;. Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě. Su- Žv. Valašské Meziříčí 2011.

Jaromír Lakosil *9. 2. 1923 - +18. 3. 1989
Místo narození: Bzenec
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Kyjov, Olomouc, Uherské Hradiště
Obory působení: kunsthistorik, ředitel galerie
Anotace:

Studoval RG v Kyjově, restaurátor v hradišťské dílně fy A. Uhlíře, abs. AVU Praha, 1948–51 FFUP Olomouc, obor výtv. výchova, 1959–1965 studium dějin umění na univerzitě v Brně. Od r. 1951 v KVM Olomouc-galerie, do odchodu do důchodu v r. 1983. Ředitel Oblastní galerie v Olomouci. Autor výtvar. katalogů , publikací a článků v tisku.

Zdroj:

Zatloukal, P.: Nezapomenutelná osobnost.=Hanácké noviny, 1990, 19.4., S.4.; Kmoníčková, Eva: V roce 1989 zemřeli.Brno, SVK 1990, S.26.;.

František Hýbl *10. 6. 1941
Místo narození: Citov
Místa pobytu: Litovel, Olomouc, Přerov
Obory působení: historik, knihovník, odborný publicista, ředitel muzea
Anotace:

Absolvent Slovanského gymnázia v Olomouci.Poté absolvoval pedagogický institut v Olomouci a působil jako učitel na ZŠ Mozartova, krátce v Litovli. Při zaměstnání v přerovském muzeu absolvoval FFUP, obor pedagogika.V té době působil jako knihovník a dokumentátor.V roce 1992 se stal zástupcem ředitele muzea v Přerově, od srpna 1992– 2008 ředitelem Muzea J.A.Komenského v Přerově.Člen redakčních rad komenologických publikací a v redakčním kolektivu Encyklopedia Comeniana.

Zdroj:

Kolář, B.: Když je muzejník komeniologem.Ha­nácké noviny, 8.6.1996, s.11.;

Fotky:
Jan Kořínek *12. 2. 1626 - +12. 8. 1680
Místo narození: Čáslav
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Brno, Kutná Hora, Olomouc, Praha
Obory působení: filozof, řádový kněz
Anotace:

V roce 1641 vstoupil do jezuitského řádu. Po studiích v Brně, Olomouci a Praze působil v řadě jezuitských kolejí 1665–1666 a 1672–1674 v Kutné Hoře.

Zdroj:

Gabriel, Jiří: Slovník českých filozofů.Brno­.Masarykova univerzita 1998.S.289.;

Miloslav Maršálek *9. 11. 1945
Místo narození: Dambořice
Místa pobytu: Brno, Kyjov, Olomouc, Písek, Praha, Prostějov, Třebíč, Uherské Hradiště, Zlín
Obory působení: herec, knihovník, publicista, recitátor, ředitel divadla
Anotace:

V letech 1960–1969 studoval SVVŠ v Kyjově. Poté chtěl jít studovat na JAMU, ale nebyl přijat. 1964–1966 absolvoval dvouletou Knihovnickou nástavbu v Brně. V roce 1965 byl na praxi v Písku a hned po maturitě nastoupil do tehdejší Okresní knihovny v Gottwaldově. Dlouho tam nepracoval, protože byl povolán na vojnu a po ZVS působil v Divadle poezie X v Brně až do 1977. Pak nastoupil do HaDivadla, které tehdy sídlilo v Prostějově a od r. 1991 v Brně. V polovině 90. let byl uměleckým ředitelem HaDivadla. Na svém kontě má téměř desítku filmů: Dům pro dva (1988), Král lenochů (1989), O líné Pepině, Vojtovi a sedmi raraších (1991), Šance jako hrom (1991), …ani smrt nebere (1995), Vykání psovi (1998) a řadu dalších. O letošních prázdninách natáčel v Brně a okolí povídkový film podle hororů M.Švandrlíka Okno do hřbitova v režii Vl. Michálka. Účastnil se různých festivalů poezie Nezvalova Třebíč, Wolkerův Prostějov.

Zdroj:

Maršálek, M.: Moje první seznámení s městem básníkovým. Prostějovské listy. 2007.; Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě. 2. Valašské Meziříčí. 2010. S.84. http://otavinka.blog.cz

Poznámka:

Je oslovován jako Miloš.

Fotky:
Karel Novák *25. 2. 1925 - +19. 10. 2005
Místo narození: Dobřany
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Cheb, Klatovy, Olomouc, Zlín
Obory působení: ředitel divadla
Anotace:

Narozen v Dobřanech (u Přeštic). 1943 – 1947 v Olomouci. Ředitel divadla v Klatovech a Chebu. V Olomouci opět od r. 1970. 1978 ocenění – Nejlepší pracovník souboru.

Zdroj:

Přehled činnosti čs.divadel., Praha 1958, S.189.;

Alois Hajda *7. 7. 1928
Místo narození: Doloplazy
Místa pobytu: Brno, České Budějovice, Kladno, Kroměříž, Zlín
Obory působení: režisér, ředitel divadla, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v obci Poličky u Nezamyslic (n. m.č. Doloplazy na Prostějovsku). Divadelní režisér a pedagog, emeritní profesor režie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, význačná osobnost českého divadla. Dětství prožil v Kroměříži, vystudoval kroměřížské reálné gymnázium. Studium divadelní režie na JAMU v Brně absolvoval v roce 1953. 1953–1957 byl režisérem, 1959–1961 šéfem Slováckého divadla v Uherském Hradišti, 1957–1959 režisér činohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích, 1961–1962 šéf činohry Divadla Jaroslava Průchy v Kladně (s Janem Grossmanem zde inscenoval Brechtovu Matku Kuráž a její děti). Jeho profesionální umělecká dráha je nejvíce spjata s Brnem. 1962–1971 a 1981–1991 režisér Mahenovy činohry Státního – dnes Národního – divadla. Spolupracoval zejména s dramaturgy Ludvíkem Kunderou a Bořivojem Srbou.

Zdroj:

Závodský, Vít: Kytička panu profesorovi. In: Amatérská scéna 2008. č.4.

Josef Sytko *12. 1. 1829 - +20. 8. 1906
Místo narození: Dřevohostice
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Prostějov
Obory působení: pedagog středoškolský, ředitel gymnázia
Anotace:

V letech 1867 – 1891 působil na SG v Olomouci jako profesor. Učil dějepis a zeměpis. Též inspektrorem školství od r. 1885 až do 1887. Psal do Komenského. Ředitel českého reálného G v Prostějově.

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník.Olomouc 1938.S.294.; Památník SG.Olomouc 1927.S.166–167.;.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?
1 2 3 4 5