Přihlásit

Základní

Abecední

Komplexní

Poznámka k možnostem vyhledávání: Možnost vyhledávání může být číslem, datem, výčtem nebo textem. V závislosti na tom se přizpůsobují i možnosti, které můžete u daného pole zvolit. Kupříkladu pro text nemají možnosti „větší“ či „menší“ smysl, ty jsou tedy pro text zakázány. Logický vztah mezi jednotlivými požadavky, které zadáte do vstupních polí, se také uzpůsobuje typu dané možnosti. Budete-li mít vztah „nebo“ mezi možnostmi typu datum, automaticky se předpokládá, že u data je požadována rovnost a u textu „obsažení“ daného textu (u textů lze zvolit i možnost přesné shody, u té se uvažuje mezi jednotlivými poli vztah „nebo“). Také pamatujte, že přesná shodaje je, samozřejmě z důvodů zvýšení přesnosti a rychlosti, vyžadována i u výčtových položek, se správným zápisem vám pomůže „našeptávač“.

Výročí

.
Počet nalezených záznamů: 15
Šebestián Ignác František Freindt *20. 1. 1711 - +15. 10. 1774
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Olomouc
Obory působení: zlatník
Anotace:

Syn Antonína F. Mistrem a měšťanem od roku 1743. 1744–1768 vlastnil dům v Olomouci.

Zdroj:

Toman, P.: Nový slovník ČSVU I.Praha 1947.S.235.;

Šimon Boruhradský *26. 10. 1650 - +6. 4. 1697
Místo narození: Polná
Místo úmrtí: Tichomoří
Místa pobytu: Jihlava, Olomouc
Anotace:

Studoval gymnázium v Jihlavě, filozofii v Olomouci, kde vstoupil do jezuitského řádu jako laický bratr. Působil jako bratr ekonom a bratr stavitel. Jeho stavitelské schopnosti mu usnadnily přijetí do misií. Ve 28 letech odjel v dubnu 1678 s výpravou českých jezuitů do Ameriky. V Mexiku přijal nové jméno (de Castro). Provedl tam také stavbu vodního díla. Při odchodu do Tichomoří zemřel na mor.

Zdroj:

Kunský, Josef: Čeští cestovatelé. Praha, Orbis 1961. I.díl. S. 231.

Šimon Dvořák *30. 1. 1818 - +7. 11. 1883
Místo narození: Dub nad Moravou
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Praha
Obory působení: odborný publicista, politik, vysokoškolský pedagog
Anotace:

Narozen v Dubu u Tovačova (n. Dub nad Moravou). Důlní inženýr. Poslanec. Doc .Ing. Šimon Dvořák působil v Praze.

Zdroj:

Ing. Jaroslav Pinkava.

Šimon Fagellus Villaticus *1. 1. 1473 - +31. 1. 1549
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: básník, kněz
Anotace:

V Olomouci vysvěcen na kněze. Psal lyrickou poezii latinsky

Zdroj:

Lexikon české literatury.I.Praha 1985.S.678–679.;.

Poznámka:

Z data narození je známo jen: 0. 0. 1473

Šimon Macalík *29. 1. 1863 - +14. 6. 1948
Místo narození: Ivanovice na Hané
Místo úmrtí: Budišov
Místa pobytu: Ivanovice na Hané
Obory působení: kapelník, sbormistr, skladatel
Anotace:

Sbormistr pěvec spolků Veleslavín a Libuše; Psal drobné skladby, sbory, písně.

Zdroj:

Stárek, Zdeněk: Slovník sbormistrů.II­.Praha, Div.ústav 1982, S.327; Macalík, B.: Jak jsem žil a pracoval.Praha 1938.;ČSHS.2.díl­.Praha 1965, S.18.

Šimon Peřich *6. 10. 1804 - +12. 2. 1866
Místo narození: Dolní Benešov
Místo úmrtí: Baborów (Polsko)
Místa pobytu: Kroměříž, Olomouc
Obory působení: kněz, překladatel, spisovatel
Anotace:

Narozen na Opavsku. Střední školu studoval v Kroměříži a teologickou fakultu v Olomouci, kde přijal svěcení 13.1.1828. Působil krátce na farách v Hlučíně a v Kravařích, nejprve jako kooperátor a později administrátor. Asi 1831 odešel, protože se stal dočasným ředitelem učitelského ústavu v polském Glogówku, v té době významném centru vzdělávání v opolském Slezsku. Pedagogická práce jej netěšila a tak byl záhy vratislavskou konzistoří jmenován farářem v Tvorkově (Polsko), kde dal opravit kostel, podnikal kroky k výstavbě nové školy. Postupující alkoholismus donutil jeho nadřízené odvolat jej koncem roku 1838 z tohoto místa. Byl pak kaplanem na různých farách v Horním Slezsku. Roku 1859 byl suspendován a dán pod dohled do Piekar (Polsko), kde žil jeden z představitelů protialkoholního hnutí P.Jan Nepomuk Ficek. Zde překládal do polštiny církevní literaturu. Stal se známým překladatelem.

Zdroj:

Biografický slovník Slezska a severní Moravy. č.2 (14.) Ostrava 2001. S. 101–102.

Štefa Petrová *19. 12. 1909 - +14. 12. 1972
Místo narození: Olomouc
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: pěvkyně
Anotace:

Od r. 1924–1932 členka baletu Městského divadla v Olomouci, 1932–1939 členka opery divadla Olomouc. Manželka Víta Nejedlého. 1945–1946 vedoucí operety, Olomouc. 1948 až 1957 v ND Praha, kdy pro nemoc ukončila uměl. činnost. Spolupráce s rozhlasem a televizí. Podruhé provdána za zpěváka ND Rudolfa Jedličku. Laureátka st. ceny /1952/;Zasloužilá umělkyně /1958/;

Zdroj:

Malá československá encyklopedie.P., Academia 1986. díl 4., S.871.; Bio kartotéka ČTK.P., 1984.;Českoslo­venský hudební slovník .Sv.2.P., SHV 1965, S.283–284.;Národní divadlo a jeho předch;dci.Praha, Academia 1988.S.365.;.

Štěpán Bulejko *15. 8. 1914 - +25. 11. 1976
Místo narození: Brno
Místo úmrtí: Praha
Místa pobytu: Brno, České Budějovice, Olomouc, Pardubice, Praha
Obory působení: herec
Anotace:

Štěpán Bulejko (někdy byl uváděn jako Štefan Bulejko) . Aby mohl vykonávat herecké povolání, v roce 1938 absolvoval pražskou Státní konzervatoř. Profesionální hereckou dráhu však započal už v olomouckém Českém divadle (1935 – 1938). Poté byl členem brněnského Zemského divadla a českobudějovické i pardubické scény (1938 – 1945), městských scén v Olomouci a Pardubicích (1945 – 1950) a Městských divadlech pražských (1950 – 1976), kde působil až do své smrti. V roce 1938 hostoval v epizodkách v pražském Národním divadle („Naši furianti“ a „Romeo a Julie“). Na českých divadelních prknech představoval Štěpán Bulejko pokaždé menší a malé role. Díky své výrazné vysoké postavě, zajímavě klenutému profilu tváře a mimice vždy dokázal na sebe strnout dost velkou pozornost. Zajímavý byl také jeho hluboký hlas, který ale moc nemohl využít, protože jeho role byly celkem často „němé“. Povětšinou vytvářel charakterní úlohy, např. Dlouhána (Rollandova „Hra o lásce a smrti“) nebo Strážmistra („Legenda o Svaté Ancille“ Chorvata Miroslava Krležly).

Zdroj:

Přehled činnosti čs.divadel 1958.Praha 1959.S.83.;/s­.106 foto/.. http://www.csfd.cz/…pan-bulejko/

Štěpán Cholava *19. 9. 1831 - +7. 2. 1894
Místo narození: Lutopecny
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Olomouc, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: filolog, pedagog
Anotace:

Studoval na univerzitě v Olomouci a ve Vídni. V letech 1870–1886 profesorem českého gymnázia v Olomouci, učil latinu a řečtinu. Zasloužil se o zřízení české školy a Národní dům v Olomouci.

Zdroj:

Fischer, R.: Olomoucký památník.Olomouc 1938.S.113.;Pa­mátník 60 let českého gymnázia.Olomouc 1927.S.166.;.

Štěpán Opluštil *20. 11. 1855 - +11. 8. 1939
Místo narození: Štěpánov
Místo úmrtí: Štěpánov
Místa pobytu: Štěpánov
Obory působení: písmák, starosta obce
Anotace:

Narodil se v Březcích, škola ve Štěpánově. Pracoval na statku. Zajímal se o dějepis. Hodně cestoval. V letech 1900–1903 byl starostou obce Březce. Když se v roce 1886 stal obecním hospodářem, převzal Pamětní knihu březeckou tu psal až do roku 1938.

Zdroj:

Naše noviny.č.215, listopad 2000.S 11.

Poznámka:

Březce (n. část obce Štěpánov).

Štěpán Zemánek *15. 2. 1908 - +4. 11. 1969
Místo narození: Osek nad Bečvou
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Plzeň
Obory působení: herec, režisér, umělecký přednes
Anotace:

Působil v Městském divadle Olomouc v letech 1933–1937, poté 1937–1948 v Plzni a od r. 1948 – 1969 v Brně. Působil jako herec, režisér a zabýval se též uměleckým přednesem. Hrál v šesti filmech: Konec strašidel (1952), Nebožtík Nasredin (1964), Ať žije Republika ! (1965), Stud (1967), Vínečko, ne voda ( TV), Kladivo na čarodjnice (1969).

Zdroj:

Přehled činnosti čs. divadel 1958. Praha, DÚ 1959. S. 270. ; Postavy brněnského jeviště. díl 1. Brno 1984.; Divadelní almanach. 1946–1947.Plzeň 1947.; Šlik, Vladimír: Divadlo a jeho tvůrci. Praha 1941.; Fikejz, Miloš. Český film. Praha 2008.;

Štěpán Zákravský *25. 12. 1914 - +21. 11. 1962
Místo narození: Sarajevo (Bosna a Hercegovina)
Místo úmrtí: Olomouc
Místa pobytu: Bouzov, Mohelnice, Olomouc, Šumperk
Obory působení: vlastivědný pracovník
Anotace:

Působil v muzeu v Mohelnici, od r. 1952 v Šumperku, ochránce a podněcovatel výtvarných umělců na Moravě.

Zdroj:

Ficek, V.: Biografický slovník širšího Ostravska.5.Opava 1983.;Propagátor knižní značky=Kdy-kde-co v Olomouci, 1984, prosinec, S.10.;.

Štěpán Vychodil *16. 2. 1886 - +17. 3. 1951
Místo narození: Dub nad Moravou
Místo úmrtí: Brno
Místa pobytu: Luboměř, Olomouc, Prostějov, Tršice, Velký Týnec
Obory působení: ředitel školy
Anotace:

Narozen v Tučapech u Dubu (n.m.č. městyse Dub nad Moravou) v rodině rolníka jako jeden z deseti dětí, z nichž pak pět vystudovalo střední školu. Absolvoval reálku v Prostějově. Doplňovací maturitu udělal na Učitelském ústavu, poté zkoušku učitelské způsobilosti a odbornou zkoušku z předmětů prvního odboru (český jazyk, zeměpis, dějepis). Nejprve působil na škole v Luboměři, pak v Tršicích. V roce 1922 byl jmenován ředitelem na nově založené měšťanské škole ve Velkém Týnci, kde působil do r. 1936. V roce 1936 byla postavena nová školní budova a založena měšťanská škola v Holici u Olomouce. Štěpán Vychodil vyhrál konkurz a stal se od 1.9.1936 ředitelem holické školy, kde působil do 31. 8. 1941. Poté byl německým vedením jako politicky nespolehlivý předčasně penzionován. Po osvobození v roce 1945 se do holické školy opět vrátil a působil zde jako ředitel ještě od 1.11.1945 – 7. 2. 1949. Zemřel v brněnské nemocnici na zhoubný nádor hlasivek.
Týnecká i holická škola dosahovaly za jeho vedení velmi dobrých výsledků. Pracoval veřejně v Sokole, v obecní knihovně a členem politické strany nebyl. Otec Zdeňka Vychodila (*1925).

Zdroj:

Vychodil, Zdeněk: Významné holické osobnosti. Rkp. Základní škola Holice 1936–1996. Olomouc 1996. S.7 a 9. Fotografie.

Fotky:
Štěpán Chytil *6. 1. 1839 - +6. 3. 1902
Místo narození: Olšany u Prostějova
Místo úmrtí: Loštice
Místa pobytu: Brno, Olomouc, Těšetice, Uničov, Vídeň (Rakousko)
Obory působení: hudebník, pedagog, přírodovědec
Anotace:

V Uničově studoval nižší reálku, v Olomouci pak učitelskou přípravku. V roce 1855 absolvoval zkoušku z metodiky vyučování hluchoněmých a pro hlavní školy. V období 1.9.1855–13.9.1863 působil v Těšeticích, poté v Lošticích do září 1896, kdy šel do pense. Čelenem přírodovědných spolků r. 1860 ve Vídni a r. 1875 v Brně. Od roku 1880 řídil meteorologickou stanici v Lošticích. V r. 1886 jmenován dopisujícím členem VSMO. V roce 1896 byl jmenován čestným členem města Loštic. Miloval a provozoval hudbu, hrál na housle a klavír, též skládal drobné skladby. Měl bohaté přírodovědné sbírky. Za zásluhy jmenován ředitelem školy.

Zdroj:

Fischer, R.: Loštice.2, Olomouc 1916. S. 266–271.

Štěpánka Drkošová *27. 3. 1902 - +1. 5. 1989
Místo narození: Loštice
Místo úmrtí: Loštice
Místa pobytu: Olomouc
Obory působení: ochotnická herečka, učitelka
Anotace:

Studovala v Olomouci a poté působila jako učitelka ručních prací a ve volném čase hrála divadlo . Členka JDO v Lošticích.

Zdroj:

Fialek,Petr: Loštice ve fotografii do roku 1948. Mohelnice 2007. S. 30.

Jste si naprosto jisti, že chete tanto záznam smazat?